Կբեմադրվի փաստավավերագրական ներկայացում՝ նվիրված Մոնթե Մելքոնյանին
Հայաստանի և Արցախի ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանին նվիրված փաստավավերագրական ներկայացում կբեմադրվի։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Վիրաբյանը։
«Արդեն մի քանի ամիս է Մոնթե Մելքոնյանի կնոջ՝ Սեդա Գպրանյան-Մելքոնյանի հետ աշխատում ենք մի հետաքրքիր ու կարևոր նախագծի վրա: Համատեղ պատրաստում ենք ստեղծագործություն, որի հիման վրա պետք է բեմադրվի ներկայացում:
Ներկայացման հիմքում լինելու են Մոնթեի՝ Սեդային հասցեագրված նամակները, որոնք արտացոլում են Մոնթեի կյանքի տարբեր շրջափուլեր՝ այդ թվում Արցախյան պատերազմի ժամանակահատվածը:
Այս ներկայացման շնորհիվ մենք Հայաստանին և աշխարհին ևս մեկ անգամ ցույց կտանք Մոնթե Մելքոնյանի տեսակը՝ որպես մարդ, մարտիկ և հերոս:
Նախագծում իր մասնակցությունն ունի Սեդան, ում հետ ակտիվ ռեժիմով աշխատում ենք նամակների վրա, և ամենայն հավանականությամբ մինչև տարեվերջ կունենանք պատրաստի նյութ, և կսկսենք բեմադրական աշխատանքները:
Այդ փուլում  նախագծի աշխատանքներում կներգրավվեն Հայաստանում ոլորտի լավագույն ստեղծագործողներից  շատերը, որպեսզի ունենանք Հայաստանի և Արցախի ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանին արժանի ներկայացում»,- գրել է փոխքաղաքապետը։

Планируется постановка документальной пьесы, посвященной Монте Мелконяну
Планируется постановка документальной пьесы, посвященной национальному герою Армении и Арцаха Монте Мелконяну. Об этом на своей странице в соцсети Facebook сообщил вице-мэр Еревана Тигран Вирабян.
«Уже на протяжении нескольких месяцев с Седой Гпранян-Мелконян над очень интересным и важным проектом. Совместно подготавливаем произведение, на основе которого будет поставлена пьеса.
В основе пьесы – адресованные друг другу письма Монте и Седы, которые отражают различные периоды жизни Монте, в том числе период арцахской войны.
Благодаря этой пьесе мы покажем Армении и всему миру, каким был Монте Мелконян, как человек, боец и герой.
В проекте участвует и Седа, с которой мы работаем в активном режиме над письмами, и, по всей вероятности, до конца года у нас будет готовый материал, и мы начнем работы по постановке пьесы.
На данном этапе в работы по проекту будут вовлечены многие из лучших профессионалов сферы в Армении, чтобы поставить достойную Национальному герою Армении и Арцаха Монте Мелконяну пьесу», – написал вице-мэр.