Հայաստանը երկու շաբաթով կփակի Իրանի հետ սահմանը
Հիմնվելով ՀՀ Պետական սահմանի մասին օրենքի 16-րդ հոդվածի վրա, որը վերաբերում է վարակիչ հիվանդությունների տարածման սպառնալիքի դեպքում պետական սահմանով հաղորդակցության ժամանակավոր դադարեցմանը, կառավարությանը արտահերթ հեռակա որոշում կընդունի Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ հաղորդակցությունը 2 շաբաթով դադարեցնելու մասին։
Մասնավորապես, կդադարեցվի Իրան-Հայաստան օդային հաղորդակցությունը ու Մեղրիի սահմանային անցակետով անձանց մուտքը Հայաստան։
Տեղեկացնում եմ նաև, որ վաղը առավոտյան տեղի կունենա Կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող հանձնաժողովի նիստը, որի ընթացքում կքննարկենք մեր հետագա քայլերը, հավանական սցենարները ու դրանցից բխող միջոցառումները։ Այս հանձնաժողովը, ի դեպ, գործում է հունվարի 31-ից։
Ամեն դեպքում՝ հարկ եմ համարում ընդգծել, որ խուճապային տրամադրություններ տարածելու ոչ մի հիմք չկա: Նման գործողությունները բոլոր դեպքերում վնասակար են»։

Премьер Никол Пашинян: Армения временно закроет границу с Ираном из-за распространения коронавируса
Армения из-за распространения нового типа коронавируса на две недели закроет сухопутную границу с Ираном и прекратит воздушное сообщение с ИРИ. Об этом сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян на своей странице в социальной сети Facebook.
«Принимая за основу статью 16 закона РА "О государственной границе", которая касается временного прекращения приграничного сообщения в случае распространения эпидемий, правительство примет внеочередное заочное решение о прекращении сообщения с ИРИ на 2 недели. В частности, будет прекращено воздушное сообщение Иран-Армения и въезд граждан в Армению через КПП Мегри. Утром же состоится заседание комиссии по предотвращения распространения коронавируса. На нем будут обсуждены наши дальнейшие шаги, возможные сценарии и исходящие из этого мероприятия. Комиссия, кстати, действует с 31 января. В любом случае, считаю нужным подчеркнуть, что оснований для паники нет. Такие действия опасны», –написал премьер