ՀՀ նախկին վարչապետերը անձնական երաշխավորություն կներկայացնեն Ռոբերտ Քոչարյանի համար
Հայաստանի Հանրապետության նախկին վարչապետեր Վազգեն Մանուկյանը, Խոսրով Հարությունյանը, Կարեն Կարապետյանը, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության նախկին վարչապետ Անուշավան Դանիելյանը պատրաստվում են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքն իրենց անձնական երաշխավորությամբ փոխարինելու առաջարկ ներկայացնել դատարանին։ Հայտնում են Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմից։
Ռոբերտ Քոչարյանի Փաստաբանական թիմը ներկայումս պատրաստում է անհրաժեշտ փաատաթղթերը, որպեսզի առաջիկա դատական նիստերից մեկի ընթացքում ներկայացնի համապատասխան միջնորդությունը։
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի մայիսին դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը՝ Արցախի ներկա և նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանի և Արկադի Ղուկասյանի անձնական երաշխավորությամբ ազատ էր արձակել Ռոբերտ Քոչարյանին։ Սակայն հունիսի 25-ին Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանը բեկանել էր այդ որոշումը և կալանքի տակ վերադարձրել Ռ․ Քոչարյանին։

Armenia’s former PMs to provide personal guarantees in court for ex-president Kocharyan
Former Prime Ministers of Armenia Vazgen Manukyan, Khosrov Harutyunyan, Karen Karapetyan as well as former PM of Artsakh Republic Anushavan Danielyan plan to submit personal guarantees in court to change the detention measure for Armenia’s second President Robert Kocharyan currently held in custody.
As Kocharyan’s defense team reported in a press statement, the necessary documentation is currently being prepared by the lawyers to file the respective petition during the upcoming court hearing.
To remind, in 2018 similar petition was submitted by Artsakh Republic President Bako Sahakyan and second President of Artsakh Arkady Ghukasyan who provided a public guarantee necessary for Kocharyan’s release from custody until the end of trial. The court under the presiding judge Davit Grigoryan heard the motion then and released Kocharyan from pre-trial custody.