Էդմոն Մարուքյանին սպառնալու փաստով հարուցվել է քրեական գործ
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանին սպառնալու փաստով հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 137 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:  Panorama.am-ը տեղեկացավ  Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի վարչության պետ Արևիկ Խաչատրյանից:
ՔՕ Հոդված 137. Սպանության, առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու կամ գույք ոչնչացնելու սպառնալիքը
1. Սպանության, առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու կամ խոշոր չափի գույք ոչնչացնելու սպառնալիքը, եթե այդ սպառնալիքն իրականացնելու իրական վտանգ է եղել՝
պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկից հարյուրհիսնապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով:
Հիշեցնենք՝  փետրվարի 11-ին կայացած ասուլիսում Մարուքյանը հայտարարել էր, որ ԱԺ-ում իր ելույթից հետո ինքն ու կուսակից ընկերները ստանում են սպառնալիք պարունակող նամակներ. «Ես դրա մասին հրապարակային գրառում եմ արել։ Հիմա ուզում եմ ասել, որ որևէ իրավապահ մարմին չի կապվել ինձ հետ՝ հասկանալու համար, թե ինչ սպառնալիքների մասին է խոսքը։ Քաղաքական գործիչը հայտարարում է, որ ինքը սպառնալիքներ է ստանում, զրո արձագանք իրավապահ մարմինների կողմից։ Սա նորմալ է, ատելության գեներացիան իշխանությունների կողմից է, իշխանություն ինչի՞ պիտի արձագանքի դրան։ Ես հիասթափված եմ։ Երևի սպասում են, որ մեկին գնդակահարեն, հետո գնան ասեն՝տաք հետքերով գտանք գնդակահարվածին, ման եկանք, չգտանք, ով է գնդակահարել»,-ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։

A criminal case has been launched into the online threats made against Edmon Marukyan, the head of the Bright Armenia opposition parliamentary faction, under Article 137.1 of the Criminal Code of Armenia, Head of the Public Relations Department of the Prosecutor General's Office, Arevik Khachatryan told Panorama.am.
“The threat to murder, to inflict heavy damage to one’s health or to destroy property of big volume, provided there was real danger that this threat would be carried out, is punished with correctional labor for up to 1 year, or arrest for up to 2 months, or imprisonment for up to 2 years,” reads the article.
Speaking at a news conference on February 11, the MP said that he and his colleagues had been receiving threatening letters after one of his speeches at the National Assembly.
The lawmaker stressed he had publicized the threats on social media but the law-enforcement authorities had failed to take action.
“A politician reports threats, while there is zero response from law-enforcement authorities,” he said. “This is normal, since the hatred is being generated by the authorities, why should the authorities respond to it? I am disappointed.”