Էդմոն Մարուքյանին սպառնալու փաստով հարուցվել է քրեական գործ
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանին սպառնալու փաստով հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 137 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:  Panorama.am-ը տեղեկացավ  Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի վարչության պետ Արևիկ Խաչատրյանից:
ՔՕ Հոդված 137. Սպանության, առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու կամ գույք ոչնչացնելու սպառնալիքը
1. Սպանության, առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու կամ խոշոր չափի գույք ոչնչացնելու սպառնալիքը, եթե այդ սպառնալիքն իրականացնելու իրական վտանգ է եղել՝
պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկից հարյուրհիսնապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով:
Հիշեցնենք՝  փետրվարի 11-ին կայացած ասուլիսում Մարուքյանը հայտարարել էր, որ ԱԺ-ում իր ելույթից հետո ինքն ու կուսակից ընկերները ստանում են սպառնալիք պարունակող նամակներ. «Ես դրա մասին հրապարակային գրառում եմ արել։ Հիմա ուզում եմ ասել, որ որևէ իրավապահ մարմին չի կապվել ինձ հետ՝ հասկանալու համար, թե ինչ սպառնալիքների մասին է խոսքը։ Քաղաքական գործիչը հայտարարում է, որ ինքը սպառնալիքներ է ստանում, զրո արձագանք իրավապահ մարմինների կողմից։ Սա նորմալ է, ատելության գեներացիան իշխանությունների կողմից է, իշխանություն ինչի՞ պիտի արձագանքի դրան։ Ես հիասթափված եմ։ Երևի սպասում են, որ մեկին գնդակահարեն, հետո գնան ասեն՝տաք հետքերով գտանք գնդակահարվածին, ման եկանք, չգտանք, ով է գնդակահարել»,-ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։

По факту угроз в адрес главы фракции Национального Собрания Армении «Просвещенная Армения» Эдмона Марукяна возбуждено уголовное дело по признакам ч. 1 ст. 137 УК Армении. Об этом Panorama.am сообщила глава отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении Аревик Хачатрян.
Отметим, ч.1 ст. 137 УК РА (Угроза убийством, причинением тяжкого вреда здоровью или уничтожением имущества), в частности, устанавливает: «Угроза убийством, причинением тяжкого вреда здоровью или уничтожением имущества в крупном размере, если при этом была реальная опасность осуществления этой угрозы, наказывается исправительными работами на срок не свыше одного года, либо арестом на срок не свыше двух месяцев, либо лишением свободы на срок не свыше двух лет».
Напомним, на пресс-конференции 11 февраля Эдмон Марукян заявил, что после его выступления в НС он и его товарищи по партии получают содержащие угрозы письма. «Я об этом сделал публичную запись. Сейчас хочу сказать, что ни один правоохранитель не связался со мной – понять, о каких угрозах речь. Политический деятель заявляет, что он получает угрозы, это удостаивается нулевой реакции со стороны правоохранительных органов. Это нормально. Генерация ненависти идет со стороны властей, почему же власти должны реагировать на это? Я разочарован. Наверное, ждут, пока кого-то расстреляют, чтобы потом прийти и сказать – по горячим следам нашли расстрелянного, поискали, но не нашли расстрелявшего», – отметил оппозиционный депутат. Марукян сообщил также, он представил генеральному прокурору заявление.