Մարինա Գրիգորյան. Խոջալուի  օպերացիան Ստեփանակերտի բնակչության համար ապրելու, գոյությունը պաշտպանելու հնարավորություն էր
18:14 26/02/2020
Մարինա Գրիգորյան. Խոջալուի օպերացիան Ստեփանակերտի բնակչության համար ապրելու, գոյությունը պաշտպանելու հնարավորություն էր
«Խոջալուի ռազմական օպերացիայի մասին խոսելիս շատ կարևոր է նշել, թե ինչ էր տեղի ունեցել մինչև այդ  և ինչո՞ւ էր հայկական կողմը ստիպված եղել իրականացբել այդ ռազմական գործողությունը»,-«Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնի կազմակերպած «Խոջալու-28. ինչպես հակազդել ադրբեջանական քարոզչությանը» թեմայով քննարկման ժամանակ ընդգծեց «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի հեղինակ Մարինա Գրիգորյանը։
Նա հիշեցրեց՝ 2017 թվականին հանրության դատին հանձնվեց «Պաշարվածները» ֆիլմը, որտեղ ներկայացված էր աղետալի վիճակը, որում գտնվում էր Ստեփանակերտը փետրվարի վեջին։
«Քաղաքն ամբողջությամբ շրջափակված էր, նույնիսկ մոտակա գյուղերից հնաարվորություն չկար սնունդ հասցնելու։ Չկար վառելիք, ջուր, սննդամթերք, դեղամիջոցներ, դրան էլ գումարած, Ստեփանակերտն ամեն օր ռմբակոծվում էր մի քանի հենակետերից»,-մանրամասնեց Մարինա Գրիգորյանը։
Ստեղծված բարդ պայմաններում 80 հազար բնակչությանը՝ 50 հազար քաղաքում ապրողներն էին, ևս 30 հազար փախստական, ֆիզիկական ոչնչացում էր սպառնում։
«Նրանց փրկելու համար միայն իրականացվեց Խոջալուի ազատագրման ռազմական օպերացիան, քանի որ հենց Խոջալուում էր գտնվում Արցախում միակ օդանավակայանը, որով հնարավոր էր ապահովել օդային կապը Հայաստանի հետ և փրկել քաղաքը։ Այդ օպերացիան, Արցախի համար, Արցախի ժողովրդի համար, Ստեփանակերտի բնակչության համար ապրելու, գոյությունը պաշտպանելու հնարավորություն էր։ Հայկական կողմը թույլ չտվեց, որպեսզի ֆիզիկապես ոչնչացվեր Ստեփանակերտն ու նրա բնակչությունը։ Այդ խնդրի բարձրաձայնումը մենք սկսեցինք, բայց ցավոք սրտի, չի շարունակվում»,-ասաց նա՝ ընդգծելով, որ սա դեռ հայկական կողմը չի կարողացել հասցնել միջազգային հանրությանը։
Մարինա Գրիգորյանն ընդգծեց,որ  «Սովորական ցեղասպանություն» նախագիծը մեկնարկել են 2009 թվականին Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն ՊՈԱԿ-ում։
«Ես պետք է շեշտեմ այդ ժամանակ ու հետագա տարիներին կենտրոնի տնօրեն Արա Սաղաթելյանի դերը, որը կազմակերպեց ու հետագայում ղեկավարեց այս ամբողջ աշխատանքը՝ և ֆիլմերի, և կայքերի, և գրքերի, և ընդհանրապես հակաադրբեջանական քարոզչությանը դիմակայելու հետ կապված։ Ես կարծում եմ, որ այդ աշխատանքը մենք բարձր մակարդակով ենք իրականացրել»,-ասաց բանախոսը՝ ավելացնելով, որ տասը վավերագրական ֆիլմեր են պատրաստվել։

The operation of Khojaly was a chance for Stepanakert residents to preserve their right to live - Marina Grigoryan
20:06 26/02/2020
“It is important to record all the developments that preceded the operation of Khojaly, and study the reasons that led to the military operation,” Marina Grigoryan, the author of ‘An Ordinary Genocide’ project stated at a discussion on Wednesday entitled ‘Khojaly 28: Counteracting the Azerbaijani propaganda’.
Grigoryan reminded that in 2019 a documentary named “The Besieged” was released telling about human sufferings under Azerbaijani siege in the winter months of 1992.
“The city was entirely under blockade with no possibility to deliver food from surrounding settlements. The residents were trapped by Azerbaijani forces with all essential supplies, including water, electricity, food and medicines virtually cut off. Furthermore, the city was under constant bombardments and shelling from several positions,” Grigoryan reminded, adding the occurred reality virtually endangered the lives of 50 thousand population of the city of Stepanakert as well as 30 thousand refugees who faced physical extinction.
“The operation of liberating Khojaly was aimed at saving the city residents also considering the fact that the only airdrome of Artsakh was in that village and maintained the air connection with Armenia to save the city residents. The operation came as a chance for the residents of Stepanakert and Artsakh, in general, to save their right to live. The Armenian side protected the city population from extermination” Grigoryan explained.
The expert next recalled the project “An Ordinary Genocide” launched in 2009 by the Public Relations and Information Centre of the RA President’s Office.
“I should speak of the role of then Director of the Centre Ara Saghatelyan who led and coordinated all the works in counteracting the Azerbaijani propaganda through production of series of documentaries, websites and books that spread light on those events,” Grigoryan concluded.