Մարինա Գրիգորյան. Խոջալուի  օպերացիան Ստեփանակերտի բնակչության համար ապրելու, գոյությունը պաշտպանելու հնարավորություն էր
18:14 26/02/2020
Մարինա Գրիգորյան. Խոջալուի օպերացիան Ստեփանակերտի բնակչության համար ապրելու, գոյությունը պաշտպանելու հնարավորություն էր
«Խոջալուի ռազմական օպերացիայի մասին խոսելիս շատ կարևոր է նշել, թե ինչ էր տեղի ունեցել մինչև այդ  և ինչո՞ւ էր հայկական կողմը ստիպված եղել իրականացբել այդ ռազմական գործողությունը»,-«Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնի կազմակերպած «Խոջալու-28. ինչպես հակազդել ադրբեջանական քարոզչությանը» թեմայով քննարկման ժամանակ ընդգծեց «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի հեղինակ Մարինա Գրիգորյանը։
Նա հիշեցրեց՝ 2017 թվականին հանրության դատին հանձնվեց «Պաշարվածները» ֆիլմը, որտեղ ներկայացված էր աղետալի վիճակը, որում գտնվում էր Ստեփանակերտը փետրվարի վեջին։
«Քաղաքն ամբողջությամբ շրջափակված էր, նույնիսկ մոտակա գյուղերից հնաարվորություն չկար սնունդ հասցնելու։ Չկար վառելիք, ջուր, սննդամթերք, դեղամիջոցներ, դրան էլ գումարած, Ստեփանակերտն ամեն օր ռմբակոծվում էր մի քանի հենակետերից»,-մանրամասնեց Մարինա Գրիգորյանը։
Ստեղծված բարդ պայմաններում 80 հազար բնակչությանը՝ 50 հազար քաղաքում ապրողներն էին, ևս 30 հազար փախստական, ֆիզիկական ոչնչացում էր սպառնում։
«Նրանց փրկելու համար միայն իրականացվեց Խոջալուի ազատագրման ռազմական օպերացիան, քանի որ հենց Խոջալուում էր գտնվում Արցախում միակ օդանավակայանը, որով հնարավոր էր ապահովել օդային կապը Հայաստանի հետ և փրկել քաղաքը։ Այդ օպերացիան, Արցախի համար, Արցախի ժողովրդի համար, Ստեփանակերտի բնակչության համար ապրելու, գոյությունը պաշտպանելու հնարավորություն էր։ Հայկական կողմը թույլ չտվեց, որպեսզի ֆիզիկապես ոչնչացվեր Ստեփանակերտն ու նրա բնակչությունը։ Այդ խնդրի բարձրաձայնումը մենք սկսեցինք, բայց ցավոք սրտի, չի շարունակվում»,-ասաց նա՝ ընդգծելով, որ սա դեռ հայկական կողմը չի կարողացել հասցնել միջազգային հանրությանը։
Մարինա Գրիգորյանն ընդգծեց,որ  «Սովորական ցեղասպանություն» նախագիծը մեկնարկել են 2009 թվականին Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն ՊՈԱԿ-ում։
«Ես պետք է շեշտեմ այդ ժամանակ ու հետագա տարիներին կենտրոնի տնօրեն Արա Սաղաթելյանի դերը, որը կազմակերպեց ու հետագայում ղեկավարեց այս ամբողջ աշխատանքը՝ և ֆիլմերի, և կայքերի, և գրքերի, և ընդհանրապես հակաադրբեջանական քարոզչությանը դիմակայելու հետ կապված։ Ես կարծում եմ, որ այդ աշխատանքը մենք բարձր մակարդակով ենք իրականացրել»,-ասաց բանախոսը՝ ավելացնելով, որ տասը վավերագրական ֆիլմեր են պատրաստվել։

Марина Григорян: Операция в Ходжалу для населения Степанакерта была возможностью сохранить существование
20:35 26/02/2020
«Говоря о военной операции в Ходжалу крайне важно отметить, что произошло до этого и почему армянская сторона была вынуждена провести данную военную операцию», – эксперт, автор проекта «Обыкновенный геноцид» Марина Григорян в ходе обсуждения на тему «Ходжалу – 28: как противодействовать азербайджанской пропаганде».
Она напомнила, что в 2017 году состоялась премьера документального фильма «Осажденные», который повествует о ситуации, сложившейся в 1991-1992гг. вследствие агрессивных действий Азербайджана в Нагорно-Карабахской Республике (Арцахе) и в осажденной столице НКР – Степанакерте. Фильм представляет жизнь и быт населения Степанакерта в условиях гуманитарного кризиса, рассказывает о прорыве блокады.
«Город находился полностью в блокаде, не было даже возможности доставить продукты питания. Не было топлива, воды, продуктов питания, лекарств, к тому же Степанакерт каждый день подвергался бомбардировкам сразу из нескольких точек», – пояснила Марина Григорян.
В сложившихся сложных условиях, город с населением порядка 80 тысяч человек – 50 тысяч жители города и 30 тысяч беженцев, был обречен на физическое уничтожение.
«Только для их спасения была осуществлена военная операция по освобождению Ходжалу, поскольку именно в Ходжалу находился единственный в Арцахе аэропорт, благодаря которому можно было обеспечить воздушную связь с Арменией и спасти город. Эта операция для Арцаха, народа Арцаха, населения Степанакерта была возможностью сохранить существование. Армянская сторона не позволила, чтобы Степанакерт и население были физически уничтожены. Мы начали говорить о данной проблеме, но, к сожалению, это дело больше не продолжают», – отметила она, подчеркнув, что армянская сторона пока не сумела донести это международному сообществу.
Марина Григорян подчеркнула, проект «Обыкновенный геноцид» стартовал ещё в 2009 году. Проект реализовывался Центром общественных связей и информации Аппарата президента РА.
«Должна подчеркнуть роль директора Центра Ара Сагателяна в то время и в последующие годы, который организовал и в дальнейшем руководил всей этой работой: по части и выпуска фильмов, сайтов, книг, и в целом – противодействия антиармянской пропаганде. Полагаю, что мы провели эту работу на высоком уровне», – подчеркнула она, добавив, что за этот период было подготовлено 10 документальных фильмов.