Միացյալ Նահանգները կանցկացնի կորոնավիրուսի դեմ պոտենցիալ հակավիրուսային դեղամիջոցի առաջին կլինիկական փորձարկումը։ Այս մասին գրում է lenta.ru-ն։
Ուսումնասիրությանը, որը կանցկացվի Նեբրասկա նահանգում, կմասնակցի 400 հիվանդ աշխարհի տարբեր երկրներից: Կամավորների մի մասը կստանա հակավիրուսային դեղերի ռեմեդիվիվ, իսկ մյուսները՝ պլացեբո:
Կորոնավիրուսով վարակվածներն իրավունք ունեն միանալ փորձարկմանը, եթե նրանց մոտ առկա են COVID-19-ի մեղմ ախտանիշներ:
Մինչ այս պահը չի արտադրվել կորոնավիրուսի դեմ որևէ դեղահաբ կամ պատվաստանյութ։ Աշխարհի տարբեր կետերում հիվանդությամբ վարակվել է 80 հազար քաղաքացի, կորոնավիրուսից մահերի թիվը գերազանցում է 2.7 հազարը։

The US has started human testing of a drug to treat the novel coronavirus
Hope for treating the novel coronavirus could be on the horizon, as the first US study of a drug to treat the illness is underway, CNN reported.
The source reminds that so far, there is no cure or vaccine for the virus, which has infected more than 80,000 people and killed over 2,700 worldwide in the past few months.
News of the drug testing came Tuesday, just as a federal health official warned that the virus will eventually start spreading in US communities.
A clinical trial to evaluate the safety and effectiveness of the antiviral drug remdesivir in adults diagnosed with coronavirus started at the University of Nebraska Medical Center in Omaha, the National Institutes of Health said.