Մարդ կարո՞ղ է կորոնավիրուսով վարակվի, թեյ, սուրճ կամ օղի խմի և հաջորդ օրը վեր կենա գնա իր գործին. Փաշինյան
11:28 27/02/2020
Մեկնարկել է կառավարության հերթական նիստը, այն վարում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Օրակարգում ներառված է 35 հարց, որից  31-ը չզեկուցվող է, 1-ը՝ գաղտնի։
Նախքան նիստի օրակարգին անցնելը  վարչապետ Փաշինյանն ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանին խնդրեց տեղեկատվություն տրամադրել կորոնավիրուսի հետ կապված, մասնավորապես՝ ինչ միջոցներ կան ձեռնարկված վիրուսից պաշտպանվելու համար։
Արսեն Թորոսյանը նշեց՝ երեկվա տվյալների համաձայն աշխարհի 37 երկրում արձանագրվել է կորոնավիրուսով վարակման 81,109 դեպք,  որից 78,191-ը՝ Չինաստանում։ Մահվան դեպքերը հասել են 2718-ի։
Նախարարն ասաց, որ կորոնավիրուսով վարակված մարդը կարող է և կարծել, որ գրիպով է վարակված. «Վարակվածների միայն 5 տոկոսի մոտ են գրանցվում ծանր դեպքեր, որոնք բժշկական միջամտություն են պահանջում»։
Վարչապետը հետաքրքրվեց՝ այսինքն՝ մարդ կարող է կորոնավիրուսով վարակվի, թեյ խմի, սուրճ խմի, օղի խմի և հաջորդ օրը վեր կենա գնա իր գործի՞ն։
Ի պատասխան վարչապետի հարցին, Թորոսյանը նշեց՝ այո, ապա հավելեց՝ դա իր և լավ, և թե վատ կողմերն ունի. «Բացասական է այն առումով, որ մարդ չի կարող վարակման դեպքը հայտնաբարել»։
Վարչապետն էլ արձագանքեց՝ դե, որ մարդ գլխի չի ընկել, որ կորոնավիրուսով վարակվել է, ո՞նց պիտի հայտնաբերի։
Թորոսյանը ներկայացրեց նաև տարածաշրջանում կորոնավիրուսի տարածման դինամիկան։
«Իրանում պաշտոնական վերջին տվյալներով ունենք կորոնավիրուսով վարակման 139  և մահվան՝ 19 դեպք։ Երեկ երեկոյան էլ Վրաստանում է արձանագրվել կորոնավիրուսով վարակման 1 դեպք։ Ես առավոտյան խոսել եմ իմ գործընկերոջ հետ։ Նա տեղեկացրեց, որ հիվանդի հետ շփված մարդիկ տեստավորվել են, բացասական արդյունք է եղել։ Սակայն նրանք 14 օրով մեկուսացվել են, կամ դրանից հետո  կհամարվեն վարակակիր, կա՛մ կպարզվի, որ առողջ են»,- ասաց Թորոսյանը։
Վարչապետն էլ արձանագրեց, որ վարակված քաղաքացին Ադրբեջանի տարածքով է Իրանից գնացել Վրաստան. «Նա, ըստ էության շփվել է սահմանային անցակետի 4 աշխատակիցների հետ, և նրանց հետ տեստ է արվել, բացասական պատասխաններ են եկել։ Դա գործնականում Վրաստանում վարակի դեպք չենք կարող համարել»։
Նշվեց նաև, որ երեկ Իրանից Հայաստան ինքնաթիռով վերադարձել է 52 ՀՀ քաղաքացի, որոնց ուղեկցել է առողջապահության նախարարության աշխատակից։ Բոլոր քաղաքացիները Իրնանում հետազոտվել են, նրանց մեջ վարակակիր չի եղել։ Երևանում ևս քաղաքացիները զննվել են, և որևէ դեպք չի հայտնաբերվել.
«Ջերմաչափում և զննում է կատարվել, որը առավելագույնն է, որ կարելի է կատարել նման վարակների դեպքում։ Մինչ օրս կատարվել է 95 հետազոտություն, բոլոր դեպքերում բացասական է եղել տեստի արդյունքը։ Ներկայումս ունենք 850 հետազոտության տեստ, և 3000-ը շուտով կստանան»։

Глава Минздрава Армении представил премьер-министру ситуацию с распространением коронавируса в регионе
15:33 27/02/2020
В повестку дня сегодняшнего заседания правительства Армении под председательством премьер-министра РА Никола Пашиняна было включено 35 вопрос, 31 из которых – не подлежат докладу, 1 – тайный.
Прежде, чем перейти к обсуждению вопросов повестки, Никол Пашинян поинтересовался у министра здравоохранения Армении Арсена Торосяна о ситуации с коронавирусом, в частности, какие меры предпринимаются для защиты от распространения вируса.
А. Торосян отметил, согласно вчерашним данным в 37 странах  мира зафиксировано уже 81,109 случаев, 78,191 из которых – в Китае. Зафиксировано 2718 случаев смерти от коронавируса.
Министр отметил, что зараженный коронавирусом человек может считать, что заболел гриппом. «Только у 5% зараженных фиксируются тяжелые случаи, которые требуют медицинского вмешательства», – пояснил министр.
Премьер-министр поинтересовался у министра, то есть, человек может заразиться коронавирусом, пить чай, кофе, водку и на следующий день проснуться и пойти на работу, А. Торосян ответил положительно, затем добавил, что у этого есть как положительные, так и отрицательные стороны: «Это отрицательно с той точки зрения, что человек не может обнаружить случай заражения».
А. Торосян представил также динамику распространения коронавируса в регионе.
«По последним официальным данным в Иране зафиксировано 139 случаев заражения коронавирусом, 19 человек скончались. Вчера вечером в Грузии зафиксирован первый случай заражения коронавирусом. Я утром говорил со своим грузинским коллегой. Он сообщил, что у контактировавших с пациентом людей не обнаружено коронавируса. Однако помещены на карантин на 14 дней, после этого выяснится, заражены они или здоровы», – пояснил министр.
В свою очередь премьер-министр отметил, что инфицированный – гражданин Грузии, который накануне приехал из Ирана через Азербайджан. «Он, по сути, общался лишь с 4 сотрудниками пограничных служб, и с ними был проведен тест, показавший отрицательный результат.
На заседании правительства отметили также, что накануне из Ирана на самолете в сопровождении сотрудника министерства здравоохранения вернулись 52 гражданина РА. Все граждане прошли обследование в ИРИ и в РА, инфицированных среди них не выявлено.
«Осуществлен замер температуры тела и обследование, это максимум, что можно сделать при подобном вирусе. Проведено 95 тестов, все оказались отрицательными. В данный момент у нас есть 850 тестов и еще 3000 будут скоро получены», – отметил министр здравоохранения.