Մահացել է հայ անվանի հուշարձանագետ, պատմաբան, բանահավաք, Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի (ՀՃՈւՀ) երևանյան գրասենյակի նախագահ Սամվել Կարապետյանը: Այս մասին տեղեկանում ենք զբոսաշրջության մասնագետ, հեթանոս Վահե Լորենցի ֆեյսբուքյան էջից։
Սամվել Կարապետյանը ծնվել է 1961 թ. հուլիսի 30-ին։
Արմատներով Արճեշ գավառի Բերդաղ գյուղից է։
1978 թ. ավարտել է Երևանի Միսաք Մանուշյանի անվան թիվ 48 դպրոցը։
Սկսած 1975 թվականից՝ ճամփորդել է Հայկական ԽՍՀ տարածքով բնությունը ուսումնասիրելու նպատակով, իսկ 1978 թվականից սկսած լուսանկարում, չափում և նկարագրում է հայկական հուշարձանները ամբողջ Պատմական Հայաստանի տարածքով։ Երեք տասնամյակի ընթացքում հետազոտում և ցուցակագրում է Պատմական Հայաստանի հայ ճարտարապետության հազարավոր նմուշներ։
Կարապետյանը հայտնի էր որպես հարևան պետություններում հայկական հուշարձանների նկատմամբ վերաբերմունքի քննադատ։
Նա 2007 թ. ԱՄՆ կոնգրեսին և 2008 թ. Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանին է ներկայացրել իր փաստերը, որ Թուրքիայի, Ադրբեջանի, Վրաստանի իշխանությունները նպատակաուղղված կերպով իրականացնում են հայկական հուշարձանների ոչնչացման քաղաքականություն։
Կարապետյանը 2007 թվականին արժանացել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահի մրցանակին՝ հումանիտար գիտություններում ունեցած ներդրումների համար, 2004-ին Արցախի Հանրապետության Մեսրոպ Մաշտոց շքանշանին և Արցախի Հանրապետության Եղիշեի անվան գրականության մրցանակին:

Ушел из жизни известный историк Самвел Карапетян
Ушел из жизни известный эксперт по памятникам, историк, председатель ереванского офиса Фонд изучения армянской архитектуры Самвел Карапетян. Об этом сообщил на своей странице в соцсети Facebook историк Ваге Лоренц.
Самвел Карапетян родился 30 июля 1961 года. В 1978 г. окончил 48-ю ереванскую школу имени Мисака Манушяна.
С 1975 г. Самвел Карапетян путешествовал по стране с целью изучения природы, а начиная с 1978 г. фотографировал, проводил обмеры и описывал армянские памятники на всей территории исторической Армении. На протяжении трех десятилетий Самвел Карапетян занимался изучением и составлением списка тысяч памятников армянской архитектуры исторической Армении.
Самвел Карапетян известен как критик отношения к армянским памятникам в соседних государствах.
Он считал, что власти Турции, Азербайджана, Грузии проводят целенаправленную политику по уничтожению армянских памятников. Свои факты в 2007 году он представил Конгрессу США, а в 2008 году – ЕСПЧ.
В 2007 году он получил премию президента Армении по гуманитарным наукам за вклад в гуманитарные науки.