Կորոնավիրուսի առաջին դեպքը գրանցվել է Բելառուսում, հայտնում է Բելառուսի առողջապահության նախարարության մամուլի ծառայությունը: Այս մասին հայտնում է Ria-ն։
«Փետրվարի 27-ին համաճարակաբանության և մանրէաբանության հանրապետական գիտական և գործնական կենտրոնում անցկացված թեստերը ցույց են տվել, որ իրանցի ուսանողներից մեկը ունեցել է 2019-իCoV կորոնավիրուսը», - ասվում է գերատեսչության կայքում:
Առողջապահության նախարարությունը հիշեցրել է, որ Հարավային Կորեայում, Իրանում և Իտալիայում համաճարակային իրավիճակի վատթարացման պատճառով նրանք ստուգում են բոլոր նրանց, ովքեր գալիս են այդ երկրներից:
Այսպիսով, փետրվարի 27-ին, լաբորատոր ստուգման ժամանակ կորոնավիրուսը հայտնաբերվել է իրանցու մոտ, որը փետրվարի 22-ին ժամանել էր Բաքու: Այժմ նա և նրանք, ովքեր հաղորդակցվել են վարակվածի հետ, գտնվում են Մինսկի ինֆեկցիոն հիվանդանոցում: Հաղորդվում է, որ երիտասարդի վիճակը բավարար է:
Վերջին տվյալների համաձայն, Չինաստանում վարակվածների թիվն արդեն գերազանցել է 78 հազարը, մահացել է ավելի քան 2,7 հազար մարդ, բուժվել է ավելի քան 36 հազար մարդ:

В Беларуси зарегистрировали первый завозной случай коронавируса, сообщила пресс-служба белорусского Министерства здравоохранения. Информацию передает РИА Новости.
«Двадцать седьмого февраля тесты, проведенные в Республиканском научно-практическом центре эпидемиологии и микробиологии, показали наличие коронавируса 2019-nCoV у одного из студентов из Ирана», – говорится в сообщении на сайте ведомства.
В Минздраве напомнили, что из-за ухудшения эпидемической обстановки в Южной Корее, Иране и Италии проводят обследования всех, кто прибывает из этих стран.
Таким образом, 27 февраля при лабораторном типировании коронавирус выявили у иранца, который прилетел в Баку 22 февраля. Сейчас он и те, кто с ним контактировал, находятся в закрытых боксах Минской инфекционной больницы. Сообщается, что молодой человек чувствует себя удовлетворительно.