Կորոնավիրուսի առաջին դեպքը գրանցվել է Բելառուսում, հայտնում է Բելառուսի առողջապահության նախարարության մամուլի ծառայությունը: Այս մասին հայտնում է Ria-ն։
«Փետրվարի 27-ին համաճարակաբանության և մանրէաբանության հանրապետական գիտական և գործնական կենտրոնում անցկացված թեստերը ցույց են տվել, որ իրանցի ուսանողներից մեկը ունեցել է 2019-իCoV կորոնավիրուսը», - ասվում է գերատեսչության կայքում:
Առողջապահության նախարարությունը հիշեցրել է, որ Հարավային Կորեայում, Իրանում և Իտալիայում համաճարակային իրավիճակի վատթարացման պատճառով նրանք ստուգում են բոլոր նրանց, ովքեր գալիս են այդ երկրներից:
Այսպիսով, փետրվարի 27-ին, լաբորատոր ստուգման ժամանակ կորոնավիրուսը հայտնաբերվել է իրանցու մոտ, որը փետրվարի 22-ին ժամանել էր Բաքու: Այժմ նա և նրանք, ովքեր հաղորդակցվել են վարակվածի հետ, գտնվում են Մինսկի ինֆեկցիոն հիվանդանոցում: Հաղորդվում է, որ երիտասարդի վիճակը բավարար է:
Վերջին տվյալների համաձայն, Չինաստանում վարակվածների թիվն արդեն գերազանցել է 78 հազարը, մահացել է ավելի քան 2,7 հազար մարդ, բուժվել է ավելի քան 36 հազար մարդ:

Belarus has reported its first coronavirus infection, BelTA learned from the press service of the Belarusian Healthcare Ministry.
“The National Research Center for Epidemiology and Microbiology informed that one of the tests for coronavirus came back positive on 27 February. The infected person is a student from Iran who arrived in Belarus on a flight from Baku on 22 February. The patient and the people who contacted with him were taken off to Minsk Hospital of Infectious Diseases. The young man is in satisfactory condition,” the press service informed.
Taking into consideration the recent developments, the Healthcare Ministry issued a decision to extend medical examinations and laboratory tests to all people arriving from the Republic of Korea, Iran and Italy starting from 20 February.