Կորոնավիրուս. Նուբար Աֆեյանի ընկերության պատվաստանյութն ուղարկվել է փորձարկման
Moderna Therapeutics բիոտեխնոլոգիական ընկերությունը, որը հիմնված է Մասաչուսեթս նահանգի Քեմբրիջ քաղաքում, առաքել է COVID-19 պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակները: Moderna Therapeutics-ի համահիմնադիրն ու նախագահը հայազգի Նուբար Աֆեյանն է։
Ինչպես գրում է Time-ը, պատվաստանյութը ստեղծվել է 42 օրվա ընթացքում։ Առաջին սրվակներն ուղարկվել են ԱՄՆ Ալերգիկ և ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային ինստիտուտ (NIAID), որն ապրիլին կպատրաստի պատվաստանյութերը մարդկանց թեստավորման համար:
Առողջության ազգային ինստիտուտի գիտնականները նաև սկսել են փորձարկել հակավիրուսային դեղամիջոցը, որը մշակվել էր էբոլայի, SARS-CoV-2-ով վարակված հիվանդների համար։ Այս պատվաստանյութն առաջինն է, որ անցնելու է փորձարկման փուլ և առաջին կամավորը կլինի ուղևորը, որը կորոնավիրուսով վարակվել էր Diamond Princess նավում։
Ուսումնասիրության մեջ կներառվեն նաև COVID-19-ով ախտորոշված այլ անձինք, որոնք հոսպիտալացվել են:
Նշենք նաև, որ Նուբար Աֆեյանը 2015 թվականին Ռուբեն Վարդանյանի և Վարդան Գրեգորյանի հետ հիմնել են «100 կյանք» մարդասիրական նախաձեռնությունը։

Вакцина компании Нубара Афеяна от коронавируса будет протестирована в США
Биотехнологическая компания Moderna Therapeutics, основанная в городе Кембридж в штате Массачусетс, уже отправила первую партию вакцины COVID-19 на тестирование. Основатель и председатель компании Moderna Therapeutics – армянин Нубар Афеян.
Как сообщает Time, первые образцы были отправлены в Национальный институт аллергии и инфекционных заболеваний (NIAID), который подготовит вакцину для тестирования на людях уже в апреле 2020 года.
Вакцина была создана всего через 42 дня после того, как в середине января китайские исследователи выпустили генетическую последовательность вируса COVID-19 под названием SARS-CoV-2. Первым пациентом, добровольно принявшим участие в новаторском исследовании, является пассажир, которого эвакуировали в США с круизного лайнера Diamond Princess, после того как обнаружили у него коронавирус.
Отметим также, что Нубар Афеян в 2015 году вместе с Рубеном Варданяном и Варданом Грегоряном основали проект «100 жизней» и гуманитарную инициативу «Аврора».