«Հրապարակ». ՍԴ դատավորները իշխանության առաջարկներին ի պտասխան հասկացրել են, որ չեն զիջելու
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Վաղաժամ թոշակի գնալուց ՍԴ դատավորների հրաժարվելը խոր հիասթափություն է առաջացրել իշխանական թիմում։ Պարզվում է` մինչև վերջին վայրկյանը նրանք ոչ միայն հույս են ունեցել, որ հրաժարական տվողներ կլինեն, այլև վերջին օրը հայտնի դեմքերը` շտաբի ղեկավար, բարձրաստիճաններ, հանդիպումների են հրավիրել դատավորներին, բացի ՍԴ անդամ կանանցից, որոնց հաստատակամությանը ոչ ոք չէր կասկածում։
«Հանրաքվեն առաջին հերթին մտածել էին ոչ թե անցկացնելու, այլ որպես ճնշման լուրջ գործիք՝ դատավորների վրա։ Իշխանությունն առանձնապես հակված չէ, որ հանրաքվեն տեղի ունենա, այն պետք էր, որպեսզի դատավորները հասկանային` մեկ ամիս հետո, այս կամ այն կերպ, հեռանալու են, ուրեմն պետք է «լավով» գնալ, սակայն «գործիքը» չաշխատեց։ Հիմա ստիպված կլինեն գնալ հանրաքվեի, որի դրական արդյունքները ևս կասկածելի են»,- ասաց մեր աղբյուրը:
Իսկ գնացե՞լ են հանդիպման դատավորները վերջին օրերին։ «Ոչ, մի մասը անցնող ամսվա ընթացքում արձագանքել էր իշխանությունների՝ հանդիպման առաջարկներին, սակայն վերջին օրը, մեկ մարդու նման, չեն արձագանքել, չեն գնացել՝ հասկացնելով, որ չեն զիջելու»»:

«Грапарак»: Судьи Конституционного суда в ответ на предложения властей дали понять, что не уступят
Газета «Грапарак» пишет, что отказ судей Конституционного суда выйти на досрочную пенсию вызвал разочарование в правящей команде. Как выясняется, они до последней минуты не только надеялись, что некоторые из судей согласятся подать в отставку, но и в последний день известные лица – руководитель штаба, высокопоставленные чиновники –  приглашали на встречу судей, кроме судей-женщин КС, в решительности которых никто не сомневался.
«Они в первую очередь придумали этот референдум не для того, чтобы провести, а как серьезный инструмент давления на судей. Власти не особо склонялись к тому, чтобы референдум состоялся, он был нужен, чтобы дать понять судьям, что через месяц им, так или иначе, придется уйти, посему лучше уйти "по хорошему", однако этот "инструмент" не сработал. Сейчас они вынуждены пойти на референдум, положительный исход которого сомнителен», - сказал источник издания.
А судьи КС пошли в последние дни на встречи?
«Нет, часть судей ответила на предложения властей встретиться в течение уходящего месяца, однако в последний день все как один не отказались пойти, дав понять, что не пойдут на уступку».