Խուդոյան. Եթե ցուցարարը մարտական նռնակ կարող է ունենալ, ինչո՞ւ չի կարող ունենալ հատուկ միջոց
«Մարտի 1-ի հիմնական խնդիրը 10 զոհերի մահվան սպանության հանգամանքներն են, որոնք 10 տարուց ավելի տարբեր ձևերով ներկայացվել են հանրությանը, ընդ որում  դա ավելի շատ իրականացվել է քարոզչական հնարքների տեսքով, ավելի  քիչ եղել են դրա տակ դրված փաստեր»,- Ռոբերտ Քոչարյանի ազատության հանձնախմբի կողմից կազմակերպած «Մարտի 1-ի գործը՝ հետհեղափոխական Հայաստանում» տեղեկատվական կոնֆերանսին ասաց Ռ.Քոչարյանի պաշտպաններից Հովհաննես Խուդոյանը:
Նրա խոսքով, ուսումնասիրելով այդ հանգամանքները՝ տեսնում են, որ քարոզչությունը որոշակի  նպատակներ է ունեցել, հատկապես խնդիր է եղել ցույց տալու, որ բոլոր մահացած անձանց մահվան հանգամանքներում մեղավոր է պետությունը, ցույցերը եղել են խաղաղ, ցուցարարների կողմից որևէ բռնություն չի կատարվել, բոլոր մահերը պետության պատճառով են եղել:
Հ. Խուդոյանն անդրադարձավ ներքին զորքերի կապիտան Համլետ Թադևոսյանի մահվան հանգամանքներին, որը առաջին մահացու վնասվածքն էր ստացել նռնակի պայթյունից: Նրա խոսքով, ընտրվում է ամենաձեռնտու վարկածն ու դրա վրա կառուցվում է վերջանական ցանկալի փաստարկը: Պաշտպանի խոսքով, եթե կապիտանի մոտ  մարտական նռնակ պայթած լիներ, նրա մոտ գտնվող զինվորները  չէին կարող բեկորային թեթև վնասվածքներ ստանալ:
Նախաքնության ընթացքում թերությունների մասին խոսելիս, մասնավորապես, որ Համլետ Թադևոսյանի զրահաբաճկոնը կորել է, որևէ մեկը դրա տեղը չի իմացել, իշխանությունները կորցրել են, որպեսզի թաքցնեն, որ Թադևոսյանը կամ իր գործընկերներն անզգուշությամբ պայթեցրել են իրեն, Հ. Խուդոյանն ասաց. «Բայց, չգիտես ինչու, որևէ մեկը չի խոսում, որ այդ զրահաբաճկոնը հետո գտնվել է, դրա իսկությունը  ստուգելու համար անցկացվել են բազմաթիվ փորձաքննություններ, այդ թվում կենսաբանական, դատագենետիկական, հաստատել է, որ Համլետ Թադևոսյանի  զրահաբաճկոնն է: Ոչ մեկը չի նշում, որ հենց մետաղական բեկորներ են հայտնաբերել ինչպես նրա մարմնից, այնպես էլ  զրահաբաճկոնից ու հագուստներից, չի ներկայացվում, որ բեկորային  վնասվածքներ ստացած  տասից ավելի ոստիկանների մարմիններից և հագուստներից հանվել են բազմաթիվ բեկորներ, որոնք փորձաքննությունների արդյունքում համարվել են  բեկորային նռնակից կամ նռնակներից  առանձնացված բեկորներ:
Մյուս կողմից ունենք, որ դա  լուսաձայնային նռնակ էր, որը չունի այդքան էներգիա,  որ մասնատի տարբեր բեկորներ,  նախատեսված չէ անձանց մարմնական վնասվածքներ հասցնելու համար: Այդ նռնակները բազմաթիվ անգամ հանրահավաքներում կիրառվել են: Ես անձամբ տեսել եմ՝ ինչպես է մարդու ոտքը արյունահոսում դրա հետևանքով, բայց դրանք մակերեսային վերքեր են: Դրանց հետևանքով մահ չի առաջանում: Երբ այդ միֆը կառուցվում է հենց այն ուղղությամբ, որ ոստիկանն իրեն կամ իր գործընկերոջը պայթեցրեց ու ցուցարարները  որևէ մեղավորություն չունեն, նռնակն էլ մի կողմ թողնենք, տեսանյութերով հստակ տեսնում եք, թե ինչպես են ցուցարարները 10-30 շիշ մոլոտովի կոկտելներ վառում ոստիկանության զինծառայողների ոտքերի մոտ, էլի նյութերով հաստատված է, որ բազմաթիվ ոստիկաններ այրվածքներով գնացել են հիվանդանոց:
Նշվել է, որ եթե հաստատվեց, որ դա հատուկ միջոց է, ապա դա պետք է լինի ոստիկանինը, այլ ոչ թե ցուցարարներինը: Եթե ցուցարարը շրջանառությունից դուրս գտնվող մարտական նռնակ կարող է ունենալ, ինչո՞ւ չի կարող ունենալ հատուկ միջոց: Հենց սա էլ ելակետ է վերցվում, որպեսզի բախումների ամբողջ պատասխանատվությունը դրվի ոստիկանության վրա այն պարագայում, երբ որ բախումների սկզբնական պահին ոստիկանության առաջին շարքում կանգնած 18 տարեկանները համալրված են եղել բացառապես պաշտպանական միջոցներով և մահակներով:
Հենց նման անհամաչափ ուժի կիրառումը ոստիկանության նկատմամբ, առանց հետագա գործողությունների՝  խանութներ թալանելու ու առանց մեքենաներ այրելու, բավական է պնդել, որ առկա է եղել իրադրություն, որը կանխելու համար անհրաժեշտ են եղել շատ արագ ու խիստ միջոցառումներ»:

О. Худоян: Стоящие в первых рядах Полиции были оснащены исключительно защитными средствами и дубинками
18:59 29/02/2020
«Основная задача уголовного дела о событиях “1 марта” заключается в установлении обстоятельств гибели 10 жертв, которые на протяжении свыше 10 лет представляют обществу в различных форматах, причем – это больше осуществлялось в виде пропагандистских уловок, в основе этого было мало фактов», – заявил на конференции по теме «Дело 1 марта – в послереволюционной Армении» адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна – Ованнес Худоян.
По его словам, изучив эти обстоятельства можно заключить, что пропаганда преследовала определенные цели, особенно была поставлена задача продемонстрировать, что в обстоятельствах смерти всех погибших виновато государство, а митинги носили мирный характер, со стороны митингующих не применялось насилие.
О. Худоян обратился также к обстоятельствам смерти капитана Гамлета Тадевосяна, который первым получил смертельное ранение от взрыва гранаты. По его словам, избирается самая выгодная версия, на которой строится окончательный желательный аргумент. Адвокат отметил, если бы у капитана взорвалась боевая граната, то находящиеся рядом с ним военнослужащие не отделались бы лёгкими осколочными ранениями.
Обратившись к различным упущениям в ходе предварительного следствия, в частности, что бронежилет Гамлета Тадевосяна пропал, и якобы, что его спрятали власти, чтобы что-то скрыть, О. Худоян сказал: «Но, непонятно почему, никто не говорит о том, что этот бронежилет потом был найден, проведены многочисленные экспертизы, в том числе – судебно-биологическая экспертиза, судебно-генетическая, было подтверждено, что это бронежилет Гамлета Тадевосяна. Никто не говорит о том, что как на его теле, так и на одежде, бронежилете были обнаружены металлические осколки. Не говорят и о том, что на телах и одеждах свыше десяти раненых полицейских также были обнаружены многочисленные осколки.
С другой стороны отмечают, что это была светошумовая граната, которая не предназначена для нанесения телесных повреждений лицам. Подобные гранаты многократно применялись в ходе митингов. Я лично видел, как может кровоточить нога человека в результате применения данной гранаты, однако это лишь поверхностные раны. Вследствие применения подобных гранат человек не может погибнуть. Когда этот миф строится на том, что полицейский подорвал себя или своего коллегу, а митингующие ни в чем не виноваты… даже, если отложим тему гранаты, то в видеоматериалах отчетливо видно, как митингующие бросают около 10-30 “коктейлей Молотова” к ногам полицейских, опять же в материалах подтверждено, что множество полицейских с ожогами были доставлены в больницу».
По словам адвоката, вся ответственность возлагается на полицию, это делается в том случае, когда стоящие в первых рядах Полиции 18-летние молодые люди в начале столкновений были оснащены исключительно защитными средствами и дубинками.
«Именно применения такой несоразмерной силы в отношении полицейского, уже без дальнейших действий – разграбление магазинов и поджог автомобилей, достаточно, чтобы утверждать, что произошли события, для предотвращения которых необходимо было предпринять срочные и строгие меры», – подчеркнул адвокат.