Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը մարտի 1-5-ն Իսրայելում կմասնակցի Wandering Music Stars փառատոնին‚ որի շրջանակներում կանցկացվի նաև սաքսոֆոնահարների և կլարնետահարների միջազգային մրցույթ։
Նվագախմբից տեղեկացնում են, որ փառատոնի բացման համերգը կկայանա մարտի 1-ին Երուսաղեմում։ Ելույթ կունենան Երուսաղեմի սիմֆոնիկ նվագախումբը և կլարնետահար Շիրլեյ Բրիլը։ Համերգը կղեկավարի դրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։
Փառատոնի շրջանակներում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը կունենա չորս համերգ՝ մեկը՝ Երուսաղեմում (մարտի 2-ին) և երեքը՝ Թել Ավիվում (մարտի 3-ին‚ 4-ին և 5-ին)։ Նվագախմբի հետ ելույթ կունենան անվանի ջութակահարներ Մաքսիմ Վենգերովը‚ Դանիել Լոզակովիչը‚ թավջութակահար Ալեքսանդր Կնյազևը։ Համերգները կղեկավարեն դիրիժորներ Սերգեյ Սմբատյանը և Դմիտրի Յաբլոնսկին‚ ով նաև փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարն է։
Փառատոնային համերգների ընթացքում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը կկատարի Հայդնի, Բեթհովենի, Չայկովսկու և այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններից։ Նվագախումբը Թել Ավիվում կհնչեցնի նաև անվանի հայ կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Հարությունյանի Սիմֆոնիետը լարային նվագախմբի համար։
Նշենք‚ որ այս տարի նշվում է Ալեքսանդր Հարությունյանի 100-ամյա հոբելյանը‚ և Իրսայելում մեծ կոմպոզիտորի ստեղծագործության կատարումը հարգանքի տուրք է նրա հիշատակին։
Wandering Music Stars փառատոնի կազմակերպիչներից է Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամը։ Նվագախումբն Իսրայել է մեկնում ՀՀ կրթության‚ գիտության‚ մշակույթի և սպորտի նախարարության և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի աջակցությամբ։

Armenian State Symphony Orchestra to perform series of concerts in Israel
Armenian State Symphony Orchestra (ASSO) will participate in "Wandering Music Stars Festival" in Israel to be held from March 1 to 5. As the Orchestra reported in a statement, the opening concert of the festival will take place in Jerusalem on March 1 with performance of the Jerusalem Symphony Orchestra and clarinetists Shirley Brill. The concert will be conducted by ASSO Artistic Director and Principal Conductor Sergey Smbatyan.
The Armenian State Symphony Orchestra will perform four concerts – one in Jerusalem on March 2 and in three in Tel Aviv on March 3,4,5. The concerts will be conducted by Sergey Smbatyan and Dmitry Yablonsky. The programme includes Beethoven's Violin Concerto and Alexey Shor's Violin Concerto “Phantasms”. ASSO will perform Tchaikovsky's “Romeo and Juliet” Overture-Fantasie. The concert programme also features Sinfonietta by Armenian composer Alexander Harutyunyan. As the source said, this year marks the 100th anniversary of the renowned Armenian composer and the performance of his work in Israel will come as a tribute to his memory.
One the organizers of the Wandering Music Stars festival is the European Foundation for Support of Culture. The ASSO will leave for Israel with the support of the ministry of education, science, culture and sport as well as the European Foundation for Support of Culture.