Ռ.Քոչարյանի պաշտպան. Չի կարող անմեղության կանխավարկածով հարուցված ընթացող գործն ունենալ արդար ավարտ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ հարուցված քրեական գործը պետք է կարճվի, նրա անձեռնմխելիությունը խախտվել է: Ռոբերտ Քոչարյանի ազատության հանձնախմբի կողմից կազմակերպած «Մարտի 1-ի գործը՝ հետհեղափոխական Հայաստանում» տեղեկատվական կոնֆերանսին ասաց Ռ.Քոչարյանի պաշտպաններից Արամ Օրբելյանը։
«Սահմանդրության 140 հոդվածով՝ նախագահն իր լիազորությունների ժամկետում և դրանից հետո չի կարող հետապնդվել և պատասխանատվության ենթարկվել իր կարգավիճակից բխող գործողությունների համար: Կներեք, բայց արտակարգ դրության հրամանագիր ստորագրելը՝ աշխարհի  ոչ մի երկրի ոչ մի ողջամիտ մարդ չի կարող ասել, որ իր լիազորություններից բխող գործողություն չէ: Դա այն կլասիկ դեպքն է, ինչի համար տրվում է անձեռնմխելիությունը», - ասաց նա:
Ա. Օրբելյանի խոսքով,  այս  գործը պետք է կարճվի դատավարական կոպտագույն խախտումների պատճառով:
«ՄԻԵԴ-ի  բազմաթիվ գործեր կան. եթե կոպտագույն խախտումներ են տեղի ունենում, դատական գործը չի կարող շարունակվել, չի կարող անմեղության կանխավարկածով հարուցված ընթացող գործն ունենալ արդար դատաքննության ավարտ: Անմեղության կանխավարկածի խախտումը հաստատվել է դատարանի որոշմամբ, բողոքարվել է Վերաքննիչ, մնացել է ուժի մեջ, բողոքարկվել է Վճռաբեկ…: Մեր դատական համակարգում ունենք դատարանի ակտ, որտեղ  ուղղակի նախատեսված է՝ պարոն Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածը խախտվել է»,- ասաց Ռ.Քոչարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանը:

Ex-president Kocharyan’s prosecution should be suspended due to violation of his presumption of innocence - lawyer
18:28 29/02/2020
The criminal proceedings against Armenia’s former president Robert Kocharyan should be suspended, since the president’s presumption of innocence has been violated, one of the members of the former president’s defense team Aram Orbelian stated on Saturday. The lawyer’s remarks came at a conference entitled “The March 1 case in post-revolutionary Armenia”.
“Article 140 of the Armenian constitution clearly states that during the term of his powers and thereafter, the president of the republic may not be prosecuted and subjected to liability for actions deriving from his or her status. Note, no reasonable person on the planet may state that signing of the decree on declaration of state of emergency cannot be considered an action deriving from the president’s status. This the classic case when the immunity from prosecution is guaranteed by the constitution,” Orbelian added.
He next recalled number of ECHR rulings on suspension of court hearings due to grave violations of the criminal proceedings. “The case may not have a fair verdict as it has proceeded with violation of Kocharyan’s presumption of innocence. That violation has been confirmed by a court ruling, appealed at the Court of Appeals and remained unchanged,” Orbelian said.