Ռ.Քոչարյանի պաշտպան. Չի կարող անմեղության կանխավարկածով հարուցված ընթացող գործն ունենալ արդար ավարտ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ հարուցված քրեական գործը պետք է կարճվի, նրա անձեռնմխելիությունը խախտվել է: Ռոբերտ Քոչարյանի ազատության հանձնախմբի կողմից կազմակերպած «Մարտի 1-ի գործը՝ հետհեղափոխական Հայաստանում» տեղեկատվական կոնֆերանսին ասաց Ռ.Քոչարյանի պաշտպաններից Արամ Օրբելյանը։
«Սահմանդրության 140 հոդվածով՝ նախագահն իր լիազորությունների ժամկետում և դրանից հետո չի կարող հետապնդվել և պատասխանատվության ենթարկվել իր կարգավիճակից բխող գործողությունների համար: Կներեք, բայց արտակարգ դրության հրամանագիր ստորագրելը՝ աշխարհի  ոչ մի երկրի ոչ մի ողջամիտ մարդ չի կարող ասել, որ իր լիազորություններից բխող գործողություն չէ: Դա այն կլասիկ դեպքն է, ինչի համար տրվում է անձեռնմխելիությունը», - ասաց նա:
Ա. Օրբելյանի խոսքով,  այս  գործը պետք է կարճվի դատավարական կոպտագույն խախտումների պատճառով:
«ՄԻԵԴ-ի  բազմաթիվ գործեր կան. եթե կոպտագույն խախտումներ են տեղի ունենում, դատական գործը չի կարող շարունակվել, չի կարող անմեղության կանխավարկածով հարուցված ընթացող գործն ունենալ արդար դատաքննության ավարտ: Անմեղության կանխավարկածի խախտումը հաստատվել է դատարանի որոշմամբ, բողոքարվել է Վերաքննիչ, մնացել է ուժի մեջ, բողոքարկվել է Վճռաբեկ…: Մեր դատական համակարգում ունենք դատարանի ակտ, որտեղ  ուղղակի նախատեսված է՝ պարոն Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածը խախտվել է»,- ասաց Ռ.Քոչարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանը:

Адвокат Р. Кочаряна: Уголовное дело должно быть прекращено из-за грубых процессуальных нарушений
Возбужденное в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна уголовное дело должно быть прекращено, нарушено право на неприкосновенность.  Об этом заявил адвокат Р. Кочаряна – Арам Орбелян в ходе конференции по теме «Дело 1 марта – в послереволюционной Армении».
«В соответствии со статьей 140 Конституции РА, президент в течение и после срока своих полномочий не может подвергаться преследованию и привлекаться к ответственности за действия, обусловленные его статусом. Извините, но ни один здравомыслящий человек ни в одной стране не может заявить, что подписание указа о введении чрезвычайного положения не является действием, обусловленным статусом. Это тот классический случай, для чего предоставляется неприкосновенность», – отметил адвокат.
По словам А. Орбеляна, данное дело должно быть прекращено по причине грубых процессуальных нарушений.
«В практике Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) существует множество дел, если происходят грубейшие нарушения, то судебный процесс продолжаться не может, не может возбужденное с нарушением презумпции невиновности уголовное дело привести к справедливому завершению судебного процесса. Нарушение презумпции невиновности подтверждено решением суда, обжаловано в Апелляционном суде, осталось в силе, обжаловано в Кассационном… Вынесен судебный акт, в котором прямо указано, что нарушена презумпция невиновности господина Кочаряна», – отметил адвокат Арам Орбелян.