ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպան․ Հնարավոր է վերահսկել այն արագությունը, որով տարածվում է կորոնավիրուսի բռնկումը
14:44 02/03/2020
Panorama.am-ի հարցազրույցը Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. պարոն Ջուն Յամադայի հետ՝ կորոնավիրուսի հետ կապված և այս հարցում Ճապոնիայում կիրառվող փորձի մասին։
-Պարոն դեսպան, կորոնավիրուսի տարածումը մի նոր փորձություն է աշխարհի երկրների համար։ Ինչպե՞ս է Ճապոնիան պայքարում կորոնավիրուսի դեմ, կա՞ արդյոք որևէ պրակտիկա, որով կարող եք կիսվել Հայաստանի հետ:
-Մենք արդեն իսկ խնդրել ենք տարրական, կրտսեր, ավագ դպրոցներին, ինչպես նաև հատուկ կարիքների համար կրթական դպրոցներին, որպեսզի դրանք ժամանակավորապես փակվեն՝ այսօրվանից՝ մարտի 2-ից, մինչև գարնանային արձակուրդներ:
Կառավարությունը հնարավորինս ամեն ինչ անելու է՝ սատարելու տեղական իշխանությունների ջանքերին՝ ներառյալ սույն կարգավորումները հետդպրոցական խնամքի գարնանային արձակուրդի ժամանակ։ Մենք մտադիր ենք ստեղծել դրամաշնորհի նոր սխեմա, որը կկիրառվի՝ հրապարակայնորեն լուծելու եկամտի կրճատումը, որը կապված է ծնողների՝ աշխատանքից բացակայելու հետ՝ ինչպես մշտական, այնպես էլ ոչ մշտական աշխատողների համար:
Մենք նաև արագ կկազմենք, մոտակա 10 օրվա ընթացքում, շտապ օգնության քաղաքականության երկրորդ փաթեթը, որն օգտագործում է այս ֆինանսական տարվա արտակարգ իրավիճակների միջոցները, որոնք կազմում են ավելի քան 270 միլիարդ իեն:
Մենք կխթանենք հեռակա աշխատանքի կիրառումը հասարակության յուրաքանչյուր հատվածում՝ լիարժեք օգտագործելով հեռավար աշխատանքը և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների այլ ձևերը, և այս ամբողջ փոփոխությունները միասին առաջ ենք մղում։
-Ինչպե՞ս է նոր կորոնավիրուսի ախտորոշումը կատարվում Ճապոնիայում։ Տեղեկություն կար, որ Ճապոնիայում թեստ է մշակվել, որը 30 րոպեում ախտորոշում է COVID-19-ը:
-Հնարավոր է վերահսկել այն արագությունը, որով տարածվում է բռնկումը: Առաջիկա մեկ-երկու շաբաթվա ընթացքում մենք կլինենք կրիտիկական պահի այն հարցում, թե արդյոք բռնկումն արագ տարածվում է, թե վերահսկվում է:
Մենք աշխատում ենք՝ մշակելու նոր պարզ փորձարկման սարքավորումներ, որոնք հնարավոր կդարձնեն նվազեցնել վիրուսը հայտնաբերելու համար անհրաժեշտ ժամանակը, ներկայումս 2-3  ժամից մինչև 15 րոպե:
Մենք աշխատանքներ ենք տարել ռեագենտի մշակման և դրա ճշգրտության բարելավման ուղղությամբ, և մտադիր ենք օգտագործել այս մարտ ամսվա ընթացքում: Չնայած, որ համազգայնորեն մենք ունենք օրական ավելի քան 4000 սքրինինգ անցկացնելու հնարավորություն, մենք պետք է իրականացնենք բոլոր հնարավոր միջոցներն առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում, որպեսզի կանխենք բռնկման հետագա տարածումը:
Չնայած ամբողջ երկրում վարակիչ հիվանդությունների համար նախատեսված է ավելի քան 2000 մահճակալ, մենք մտադիր ենք հասցնել այն ավելի քան 5000-ի:
Ճապոնիայում վիրուսի հաստատված ավելի քան 140 դեպքերում, ներառյալ նավի ուղևորների, մարդիկ արդեն վերականգնվել և դուրս են գրվել հիվանդանոցներից:
- Պարոն դեսպան, ի՞նչ խորհուրդներ է տալիս կառավարությունը բնակչությանը, ինչը կարող է նաև օգտակար լինել հայերի համար:
-Հիմնականում խորհուրդը նույնն է բոլոր երկրների համար: Ամբողջ աշխարհում «խմբային վարակի» կանխարգելումը չափազանց կարևոր նշանակություն ունի: Լայնածավալ վարակների ռիսկից խուսափելու համար մենք պետք է դիմենք քայլերի, ինչպիսիք են  ազգային մասշտաբով սպորտային կամ մշակութային միջոցառումների չեղարկումը, հետաձգումը կամ մասշտաբների նվազեցումը, որտեղ հավաքվում են շատ մարդիկ:
- Շնորհակալություն

It is possible to control the speed at which coronavirus spreads: Interview with Japan’s Ambassador to Armenia
16:32 02/03/2020
Interview with Japan's Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia Jun Yamada about the novel coronavirus and the Japanese experience of tackling the spread of the virus.
- How Japan is fighting against coronavirus, is there any practice that can be shared with Armenia.
- We have already requested elementary schools, junior high schools and senior high schools as well as schools for special needs education to close temporarily from Monday, March 2, 2020, until spring break. The government will do everything possible to support local government efforts including making the same arrangements at after-school care programs as during spring break. We intend to establish a new grant scheme to squarely address the reduction in income resulting from parents taking leaves of absence from work, for both permanent and non-permanent workers. We will also swiftly compile within roughly the next 10 days a second emergency policy package that utilizes this fiscal year’s contingency funds, which amount to more than 270 billion yen.
We will advance the use of remote work in every aspect of society, making full use of teleworking and other forms of IT, and all at once push forward with changes that go ahead of the times.
- How is the diagnosis made in Japan․ There was an information that a test was developed in Japan to diagnose COVID-19 within 30 minutes.
- It is possible to control the speed at which the outbreak spreads. We will be at a critical moment over the coming one to two weeks regarding whether the outbreak spreads rapidly or is controlled.
We are working to develop new simple test equipment that will make it possible to reduce the time needed to detect the virus, currently two to three hours, to around fifteen minutes. We have been working to develop the reagent and improve its accuracy, and we intend to start using this kit within March. Though nationwide we have the ability to conduct more than 4,000 screenings daily, we must implement all possible measures over the coming two weeks to prevent the outbreak further spreading.While there are more than 2,000 beds designated for infectious diseases nationwide, we intend to ensure a capacity of over 5,000 beds.
Among those who have tested positive in Japan, including cruise ship passengers, more than 140 have already recovered and been discharged from hospitals.
- What kind of advice does the government give to the population, that can also be useful for Armenians?
- Basically, the advice is the same for all countries. Throughout the world, preventing “group infection” is of extreme importance. In order to avoid the risk of large-scale infections, we should call for responses such as cancelling, postponing, or downsizing national-scale sports or cultural events where many people gather.