ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպան․ Հնարավոր է վերահսկել այն արագությունը, որով տարածվում է կորոնավիրուսի բռնկումը
14:44 02/03/2020
Panorama.am-ի հարցազրույցը Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. պարոն Ջուն Յամադայի հետ՝ կորոնավիրուսի հետ կապված և այս հարցում Ճապոնիայում կիրառվող փորձի մասին։
-Պարոն դեսպան, կորոնավիրուսի տարածումը մի նոր փորձություն է աշխարհի երկրների համար։ Ինչպե՞ս է Ճապոնիան պայքարում կորոնավիրուսի դեմ, կա՞ արդյոք որևէ պրակտիկա, որով կարող եք կիսվել Հայաստանի հետ:
-Մենք արդեն իսկ խնդրել ենք տարրական, կրտսեր, ավագ դպրոցներին, ինչպես նաև հատուկ կարիքների համար կրթական դպրոցներին, որպեսզի դրանք ժամանակավորապես փակվեն՝ այսօրվանից՝ մարտի 2-ից, մինչև գարնանային արձակուրդներ:
Կառավարությունը հնարավորինս ամեն ինչ անելու է՝ սատարելու տեղական իշխանությունների ջանքերին՝ ներառյալ սույն կարգավորումները հետդպրոցական խնամքի գարնանային արձակուրդի ժամանակ։ Մենք մտադիր ենք ստեղծել դրամաշնորհի նոր սխեմա, որը կկիրառվի՝ հրապարակայնորեն լուծելու եկամտի կրճատումը, որը կապված է ծնողների՝ աշխատանքից բացակայելու հետ՝ ինչպես մշտական, այնպես էլ ոչ մշտական աշխատողների համար:
Մենք նաև արագ կկազմենք, մոտակա 10 օրվա ընթացքում, շտապ օգնության քաղաքականության երկրորդ փաթեթը, որն օգտագործում է այս ֆինանսական տարվա արտակարգ իրավիճակների միջոցները, որոնք կազմում են ավելի քան 270 միլիարդ իեն:
Մենք կխթանենք հեռակա աշխատանքի կիրառումը հասարակության յուրաքանչյուր հատվածում՝ լիարժեք օգտագործելով հեռավար աշխատանքը և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների այլ ձևերը, և այս ամբողջ փոփոխությունները միասին առաջ ենք մղում։
-Ինչպե՞ս է նոր կորոնավիրուսի ախտորոշումը կատարվում Ճապոնիայում։ Տեղեկություն կար, որ Ճապոնիայում թեստ է մշակվել, որը 30 րոպեում ախտորոշում է COVID-19-ը:
-Հնարավոր է վերահսկել այն արագությունը, որով տարածվում է բռնկումը: Առաջիկա մեկ-երկու շաբաթվա ընթացքում մենք կլինենք կրիտիկական պահի այն հարցում, թե արդյոք բռնկումն արագ տարածվում է, թե վերահսկվում է:
Մենք աշխատում ենք՝ մշակելու նոր պարզ փորձարկման սարքավորումներ, որոնք հնարավոր կդարձնեն նվազեցնել վիրուսը հայտնաբերելու համար անհրաժեշտ ժամանակը, ներկայումս 2-3  ժամից մինչև 15 րոպե:
Մենք աշխատանքներ ենք տարել ռեագենտի մշակման և դրա ճշգրտության բարելավման ուղղությամբ, և մտադիր ենք օգտագործել այս մարտ ամսվա ընթացքում: Չնայած, որ համազգայնորեն մենք ունենք օրական ավելի քան 4000 սքրինինգ անցկացնելու հնարավորություն, մենք պետք է իրականացնենք բոլոր հնարավոր միջոցներն առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում, որպեսզի կանխենք բռնկման հետագա տարածումը:
Չնայած ամբողջ երկրում վարակիչ հիվանդությունների համար նախատեսված է ավելի քան 2000 մահճակալ, մենք մտադիր ենք հասցնել այն ավելի քան 5000-ի:
Ճապոնիայում վիրուսի հաստատված ավելի քան 140 դեպքերում, ներառյալ նավի ուղևորների, մարդիկ արդեն վերականգնվել և դուրս են գրվել հիվանդանոցներից:
- Պարոն դեսպան, ի՞նչ խորհուրդներ է տալիս կառավարությունը բնակչությանը, ինչը կարող է նաև օգտակար լինել հայերի համար:
-Հիմնականում խորհուրդը նույնն է բոլոր երկրների համար: Ամբողջ աշխարհում «խմբային վարակի» կանխարգելումը չափազանց կարևոր նշանակություն ունի: Լայնածավալ վարակների ռիսկից խուսափելու համար մենք պետք է դիմենք քայլերի, ինչպիսիք են  ազգային մասշտաբով սպորտային կամ մշակութային միջոցառումների չեղարկումը, հետաձգումը կամ մասշտաբների նվազեցումը, որտեղ հավաքվում են շատ մարդիկ:
- Շնորհակալություն

Посол Японии в Армении: Скорость распространения вспышки коронавируса можно контролировать
Интервью Panorama.am с Чрезвычайным и полномочным послом Японии в Армении Джуном Ямадой о ситуации с распространением коронавируса и опыта Японии по данному вопросу.
– Господин посол, распространение коронавируса является новым испытанием для стран мира. Как Япония борется с коронавирусом, существует ли какая-либо практика, с которой вы можете поделиться с Арменией?
– Мы уже попросили правительство временно закрыть с сегодняшнего дня – со 2 марта до весенних каникул начальные, средние и старшие школы, а также образовательные школы для детей с особыми образовательными потребностями.
Правительство сделает всё, чтобы оказать поддержку местным властям, включая данные регулировки во время внешкольного ухода в период весенних каникул. Мы намерены создать новую схему предоставления грантов, которая будет применяться для общественного решения проблемы с сокращением доходов, связанного с отсутствием родителей на работе, как в случае с постоянной, так и не постоянной работы.
Мы также оперативно составим, примерно за 10 дней, второй пакет оказания скорой медицинской помощи, который использует средства текущего финансового года, предусмотренные на чрезвычайные ситуации, которые составляют свыше 270 миллиардов японских иен.
Мы поощрим применение практики удаленной работы в любом общественном секторе, полноценно используя практику удаленной работы и другие предоставляемые информационными технологиями способы, и мы весь этот пакет изменений продвигаем.
– Как осуществляется диагностика коронавируса нового типа в Японии? Имеются сведения, что в Японии разработан тест, который в течение 30 минут распознает наличие COVID-19.
– Скорость распространения вспышки коронавируса можно контролировать. В ближайшие неделю-две мы окажемся в критической ситуации по тому вопросу, действительно ли вспышка быстро распространяется, или всё же контролируется?
Мы работаем над разработкой нового простого испытательного оборудования, которое позволит сократить необходимо для диагностики вируса время, с 2-3 часов на 15 минут.
Мы провели работы по части разработки  реагентов и улучшения их точности, и намерены использовать уже в марте. Несмотря на то, что у нас имеется возможность проведения свыше 4000 скринингов в день, мы должны предпринять все возможные меры в ближайшие две недели, чтобы предотвратить дальнейшее распространение эпидемии.
Несмотря на то, что для инфекционных заболеваний в стране предусмотрено свыше 2000 коек, мы намерены довести эту цифру до 5000.
В 140 подтвержденных случаев заражения коронавирусом в Японии, включая пассажиров с круизного лайнера Diamond Princes, люди уже выздоровели и выписались из больниц.
– Господин посол, какие советы дает правительство населению Японии, которые могут быть применены также в Армении?
– В основном советы одинаковы для всех стран. Предотвращение «групповой инфекции» имеет крайне важное значение. Во избежание широкомасштабных рисков инфицирования мы должны предпринять такие шаги, как отмена,  перенос или снижение масштаба спортивных или культурных мероприятий национального масштаба, где наблюдается массовое скопление людей.