Կորոնավիրուսի ախտորոշումը և բուժումը անվճար է
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը փետրվարի 28-ին նոր հրաման է ստորագրել, որի համաձայն  Հայաստանի Հանրապետությունում նոր կորոնավիրուսային վարակի (2019 թ.nCoV) կասկածի դեպքում հիվանդանոցներում արտահիվանդանոցային պայմաններում և շուրջօրյա բժշկական օգնություն պահանջող հոսպիտալացված անձանց ախտորոշման ճշտումը և բուժումը իրականացվում է պետության կողմից երաշխավորված անվճար բժշկական օգնության և սպասարկման շրջանակներում՝ անկախ նրանց սոցիալական կարգավիճակից և քաղաքացիությունից:
Նախարարի հրամանով սահմանվել են նաև ծառայությունների փոխհատուցման չափերը հիվանդանոցներին՝ հիվանդանոցային պայմաններում ամբուլատոր բժշկական օգնության և սպասարկման դեպքը՝ 9000 դրամ, հիվանդանոցային համաճարակաբանական դիտարկման, ախտորոշման ճշտման կամ շուրջօրյա հսկողություն պահանջող դեպքերի բժշկական օգնություն և սպասարկում՝ մեկ օրը 15,000 դրամ, առավելագույնը՝ 150,000 դրամ:
Այս  հրամանի կատարման հսկողությունը հանձնարարվել է առողջապահության նախարարի տեղակալ Արտյոմ Սմբատյանին: Հրամանի դրույթները տարածվում են 2020 թվականի փետրվարի 1-ից ծագած հարաբերությունների վրա:

Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян 28 февраля подписал новый указ, согласно которому в Республике Армения в случае подозрения на новую коронавирусную инфекцию (2019-nCoV) в больницах уточнение диагноза пациентов, как госпитализированных, так и во внебольничных условиях, а также их лечение осуществляются в рамках гарантированных государством бесплатной медпомощи и обслуживания – независимо от социального статуса и гражданства лиц.
Указом министра также установлены размеры возмещения услуг больниц: амбулаторное медицинское обслуживание и услуги - 9 000 драмов, больничное эпидемиологическое наблюдение, диагностика или круглосуточное медицинское обслуживание и услуги – 15 000 драмов в день, максимальная сумма – 150 000 драмов.
Надзор за исполнение данного указа был возложен на заместителя министра здравоохранения Артема Смбатяна. Положения указа распространяются на отношения, возникшие с 1 февраля 2020 года.