Զախարովան փորձագետներին հուշում է՝ Չավուշօղլու-համանախագահներ հանդիպման վերաբերյալ դիմել ՀՀ ԱԳՆ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի ու Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հանդիպման մասին հայ հասարակությունը տեղեկացավ թուրքական, ադրբեջանական ԶԼՄ-ներից։ Տեղյա՞կ է եղել արդյոք Հայաստանի ԱԳ նախարարությունը հանդիպման, դրա օրակարգի ու նպատակների մասին, դեռ պարզ չէ։
«Ադեկվադ» միաբանության հիմնադիր Արթուր Դանիելյանի գրառման ներքո քննարկման հրավիրված ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայ փորձագետներին ու օգտատերերին հորդորեց՝ հարցը տալ ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանին։
«Ոչ  Մինսկի խումբը, ոչ էլ Ռուսաստանը չեն մեկնաբանում այդ հանդիպումը, քանի որ նրանք նման շփումներ պարբերաբար ունենում են տարբեր երկրների հետ»,- նույն գրառման ներքո նշել է Զախարովան՝ հիշեցնելով, որ հանդիպմանը մասնակցել է նաև Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահը։
Ոչ թե հանդիպման, այլ դրա ընթացքում Թուրքիայի ԱԳ նախարարի հնչեցրած հայտարարությունը մեկնաբանել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը. «Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեվլութ Չավուշօղլուի՝ ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին տրվող խորհուրդը մտաբերել է տալիս Ղուկաս 4:23-ը. «Բժիշկ՝ բժշկեա՛ զանձն քո»»:
Իսկ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ ԼՂ խնդիրը պետք է կարգավորվի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության, միջազգային սահմանների ճանաչման ու ինքնիշխանության հիման վրա։
Չավուշօղլուն կբժկվի, թե չէ, դժվար է ասել, կարևորն այն է, որ ՀՀ ԱԳՆ-ն մեկնաբանի ԼՂ խնդրի կարգավորմամբ զբաղվող դիվանագետների հանդիպումը Հայաստանի ոչ բարեկամ երկրի ԱԳ նախարարի հետ։

Захарова подсказывает экспертам: по поводу встречи сопредседателей МГ ОБСЕ с Чавушоглу обратиться в МИД Армении
10:53 03/03/2020
Армянская общественность узнала о встрече сопредседателей Минской группы ОБСЕ, а также личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспрщика с главой МИД Турции Мевлютом Чавушоглу в Анкаре из турецких и азербайджанских СМИ. Был ли в курсе МИД Армении о встрече, ее целях и повестке, пока не ясно.
Приглашенная на обсуждение под записью учредителя ордена «Адеквад» Артура Даниеляна официальный представитель МИД РФ Мария Захарова призвала армянских экспертов и пользователей адресовать вопрос пресс-секретарю МИД РА Анне Нагдалян.
«Ни Минская группа, ни РФ не комментируют эту встречу, поскольку подобные контакты периодически происходят с разными странами», – напомнила под указанной записью Захарова, напомнив, что представитель России в составе группы принимал участие во встрече.
Не встречу, а озвученное в ходе данной встречи заявление Чавушоглу прокомментировал глава МИД Армении Зограб Мнацаканян: «Совет министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу сопредседателям МГ ОБСЕ касательно карабахского конфликта заставляет вспомнить Евангелие от Луки, 4:23: "врач! исцели Самого Себя"».
Ранее, 2 марта, глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что решение карабахского конфликта «должно быть в рамках уважения территориальной целостности, суверенитета и международно признанных границ Азербайджана».
Исцелится Чавушогу или нет, трудно сказать, главное, чтобы МИД РА комментировал встречу занимающихся урегулированием карабахской проблемы дипломатов с главой МИД недружественной Армении страны.