Զախարովան փորձագետներին հուշում է՝ Չավուշօղլու-համանախագահներ հանդիպման վերաբերյալ դիմել ՀՀ ԱԳՆ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի ու Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հանդիպման մասին հայ հասարակությունը տեղեկացավ թուրքական, ադրբեջանական ԶԼՄ-ներից։ Տեղյա՞կ է եղել արդյոք Հայաստանի ԱԳ նախարարությունը հանդիպման, դրա օրակարգի ու նպատակների մասին, դեռ պարզ չէ։
«Ադեկվադ» միաբանության հիմնադիր Արթուր Դանիելյանի գրառման ներքո քննարկման հրավիրված ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայ փորձագետներին ու օգտատերերին հորդորեց՝ հարցը տալ ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանին։
«Ոչ  Մինսկի խումբը, ոչ էլ Ռուսաստանը չեն մեկնաբանում այդ հանդիպումը, քանի որ նրանք նման շփումներ պարբերաբար ունենում են տարբեր երկրների հետ»,- նույն գրառման ներքո նշել է Զախարովան՝ հիշեցնելով, որ հանդիպմանը մասնակցել է նաև Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահը։
Ոչ թե հանդիպման, այլ դրա ընթացքում Թուրքիայի ԱԳ նախարարի հնչեցրած հայտարարությունը մեկնաբանել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը. «Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեվլութ Չավուշօղլուի՝ ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին տրվող խորհուրդը մտաբերել է տալիս Ղուկաս 4:23-ը. «Բժիշկ՝ բժշկեա՛ զանձն քո»»:
Իսկ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ ԼՂ խնդիրը պետք է կարգավորվի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության, միջազգային սահմանների ճանաչման ու ինքնիշխանության հիման վրա։
Չավուշօղլուն կբժկվի, թե չէ, դժվար է ասել, կարևորն այն է, որ ՀՀ ԱԳՆ-ն մեկնաբանի ԼՂ խնդրի կարգավորմամբ զբաղվող դիվանագետների հանդիպումը Հայաստանի ոչ բարեկամ երկրի ԱԳ նախարարի հետ։

Zakharova: It's for Armenian Foreign Ministry to comment on meeting of Minsk Group co-chairs, Turkish FM
The Armenian public was informed about the meeting of the OSCE Minsk Group co-chairs, Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk and Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu. It remains unclear whether the Armenian Foreign Ministry was aware of the meeting, its agenda and purposes.
Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova, who was referred in Adekvad party leader Artur Danielyan’s Facebook post on the matter, urged Armenian experts and Facebook users to ask Armenian Foreign Ministry spokeswoman Anna Naghdalyan for comments on the meeting.
"Neither the Minsk Group nor Russia comments on the meeting, as they have similar contacts with different countries regularly," Zakharova commented, recalling that the Russian co-chair also attended the meeting.
Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan took to Twitter to react to the Karabakh remarks of the Turkish foreign minister rather than the meeting itself.
“Mevlut Cavusoglu's advice to OSCE Minsk Group co-chairs on Nagorno-Karabakh conflict is reminiscent of Luke 4:23, ‘Physician, heal thyself’,” the minister tweeted.
Meanwhile, Cavusoglu stated that the Karabakh conflict should be resolved on the basis of “Azerbaijan's territorial integrity, recognition of its international borders and sovereignty.”
It’s hard to say whether the Turkish minister will ‘heal himself’, but the important thing is for the Armenian Foreign Ministry to react to the meeting of the diplomats dealing with the Karabakh conflict settlement with the foreign minister of an unfriendly country of Armenia.