«Իրատես» թերթը գրում է. «Նիկոլ Փաշինյանին թվացել է, որ ՍԴ դատավորներն անպայմանորեն հրաժարականներ են տալու, ամեն ինչ արել են, որ գոնե մեկը գնա այդ քայլին, իրենք ցույց տան, որ կարողանում են «ճեղքել» ՍԴ միասնությունը, ինչի համար ջանք չեն խնայել, սակայն ՍԴ դատավորները իրենց պահել են խիստ սկզբունքային` ապացուցելով, որ ոչ մի գնով մաս չեն կազմելու իշխանությունների` իրենց պարտադրած քաղաքական խաղին:
Փաշինյանական թիմի ֆիասկոն կրկնակի է եղել նաև այն պատճառով, որ ՍԴ դատավորներից որևէ մեկն այդպես էլ չի արձագանքել ԱԺ ամբիոնից հնչեցրած նրա հրավերին` «պատրաստ եմ առանձին կամ միասնական հանդիպել ՍԴ դատավորների հետ, քննարկել իրենց հետ այդ հարցը»։
Ասում են` այս արհամարհական լռությունը զանազան խոսակցությունների առիթ է տվել իշխանական թիմին առ այն, որ Նիկոլ Փաշինյանն այլևս ոչ միայն ընթացող գործընթացները չի վերահսկում, այլև հեղինակություն չունի, հետևաբար դժվար չէ ենթադրել, որ սահմանադրական հանրաքվեի «Այո»-ն չի ստանա անհրաժեշտ ձայներ»:

«Иратес»: Команда Пашиняна потерпела двойное фиаско
Газета «Иратес» пишет, что Николу Пашиняну казалось, что судьи Конституционного суда обязательно подадут в отставку, он сделал все, чтобы хотя бы один из судей пошел на этот шаг, чтобы показать, что они могут «расколоть» единство Конституционного суда и не жалели усилий для этого.
Однако судьи КС повели себя крайне принципиально, доказав, что не станут частью продиктованной им властями игры. Команда Пашиняна потерпела двойное фиаско также по той причине, что ни один из судей Конституционного суда так и не отозвался на озвученное с трибуны парламента приглашение «готов встретиться по отдельности или вместе с судьями КС и обсудить с ними этот вопрос».
Говорят, что в правящей команде это пренебрежительное молчание стало поводом различных разговоров о том, что Никол Пашинян уже не только не контролирует происходящие процессы, но не обладает авторитетом, следовательно, несложно предположить, что «Да» не наберет необходимого количества голосов на конституционном референдуме.