Մետրոյի ախտահանման տնազը, էժան փիարն ու սինգապուրյան հրաշքի գաղտնիքը
Երևանի քաղաքապետարանի տարածած տեսանյութը՝ Մետրոպոլիտենում, գնացքի վագոններում իրականացրած ախտահանման աշխատանքների մասին, ավելի շատ մտահոգություններ առաջացրեց քաղաքացիների մոտ, քան հանգստացրեց։
Տեսանյութում երկու կանայք ինչ-որ հեղուկ են փչում երկաթե բռնակներին, ապա լաթի կտորով մաքրում ողջ մակերեսը։ Սա միգուցե կարելի է համարել ինչ-որ չափով մաքրում, բայց ախտահանում՝ ոչ։
Մինչ օգտատերերից շատերը գովում ու փառաբանում են իրենց «սրտի քաղաքապետին» հիանալի աշխատանքի համար, ոմանք խելամիտ խորհուրդներ են տալիս՝ ախտահանման աշխատանքներ իրականացրել նաև միկրոավտոբուսներում, ավտոբուսներում, բայց՝ դրանք պետք է լինեն պատշաճ։
«Ի դեպ, արժի գոնե մի անգամ, գոնե սենց դեպքերում զգանք մեզ 21-րդ դարի մի մասնիկ, տրյապկաները թողնենք տանը ու անցնենք ավելի լուրջ դեզինֆեկցիայի, սա իսպանական ամոթի զգացումից բացի ուրիշ էմոցիա չի արթնացնում»,-գրել է մի օգտատեր։
«Հուսանք ախտահանիչ շորը փոխում եք, չէ՞ #justchecking»,-նկատել է մեկ ուրիշը։
«Հիմա սրանք ինչ են անում? Վիրուսն են տարածո՞ւմ, թե ուղղակի խոնավ շորով վագոնն են սրբում փոշուց ... Չգիտեմ, չգիտեմ»,- մտահոգվում է մեկ ուրիշը։
Ենթադրվում է, որ տրանսպորտում ախտահանում իրականացնելիս քաղաքապետարանը, առողջապահության նախարարությունն ու այլ իրավասու մարմիններ պետք է որ համակարգված աշխատեին։ Պարզվում է՝ ոչ։ Ում խելիքն ինչ բրթում է, այն էլ անում է։
«Առողջապահության նախարարությունը մետրոյում ախտահանում իրականացնելու մասով դեռևս առաջարկ չի ներկայացրել։ Այն, ինչ երևում է Երևանի մետրոպոլիտենի կողմից հրապարակած տեսանյութում՝ չի կարող համարվել ոչ ախտահանում, ոչ էլ խոնավ մաքրում։
Հետևաբար, կոչ ենք անում նմանօրինակ աշխատանքներ ձեռնարկելիս դրանք քննարկել առողջապահության նախարարության հետ՝ մասնագիտական խորհրդատվություն ստանալու և գործընթացը լիարժեք կազմակերպելու համար։
Ավելին, առաջիկայում նախարարությունը հանդես կգա նման առաջարկությամբ և կներկայացնի այն ուղեցույցը, որի համապատասխան՝ անհրաժեշտության դեպքում պետք է իրականացվեն ախտահանման աշխատանքները»,- տեսանյութին ու քաղաքապետարանի նախաձեռնությանն այսպես է արձագանքել առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը։
Ստացվում է, որ պետական մի մարմին մեկ այլ պետական մարմնի աշխատանքներն անարդյունավետ է համարում, դժվարանալով կատարածը որակել անգամ խոնավ մաքրում։ Մինչդեռ քաղաքապետարանի էջում հրապարակված տեսանյութի տարածմանն ու գովերգմանը լծվել էին քաղաքապետարանի աշխատակիցներն ու ավագանու իշխանական անդամները։
Հենց այս օրերին Վրաստանի դեզինֆեկցիայի աշխատանքներ են իրականացվում
հասարակական տրանսպորտում, նաև տաքսիներում։ Համեմատության համար առաջարկում ենք դիտել կարճ տեսանյութը, որտեղ երևում է՝ թե մի վագոնն ախտահանելու համար քանի մարդ է աշխատում ու ինչպես։
Ի դեպ, հարևան երկրում, որտեղ երկշաբաթյա արձակուրդ է հայտարարվել, ախտահանում են նաև ուսումնական բոլոր հաստատությունները։ Հայաստանում հայտարարված արձակուրդը լավ հնարավորություն է դպրոցներում, մանկապարտեզներում ու ուսումնական այլ հաստատություններում ախտահանում իրականացնել, իհարկե ոչ այնպես, ինչպես մետրոյում։
Այս առումով մի օրինակելի փորձ էլ Սինգապուրն ունի։
Սինգապուրյան հրաշքի, Հայաստանի ու Սինագապուրի հետաքրքրիր նմանությունների մասին հիացմունքով խոսող հայաստանցի պաշտոնյաներին տեղեկացնենք, որ Սինագապուրի իշխանությունները, բարձրաստիճան պաշտոնյաները՝ վարչապետի գլխավորությամբ հրաժարվել են իրենց աշխատավարձերից՝ հանուն այն բանի, որ կորոնավիրուսի դեմ պայքարող բուժհաստատությունների բժիշկները պարգևավճարներ ստանան։

Пародия на дезинфекцию метро в Ереване, дешевый пиар и секрет сингапурского чуда
Распространенное мэрией Еревана видео о дезинфекционных работах в метрополитене армянской столицы, вагонах поездов вызвало больше беспокойства у граждан, нежели успокоило их.
Как видно из видео, две женщины выпрыскивают какую-то жидкость на железные ручки, затем тканью вытирают эти поверхности. Это, возможно, в какой-то степени можно посчитать очисткой, но никак не дезинфекцией.
А пока многие из пользователей хвалят и восхваляют «мэра своего сердца» за отличную работу, некоторые дают разумные советы – провести работы по дезинфекции также микроавтобусов и автобусов, но они должны быть проведены на надлежащем уровне.
«Кстати, стоит хотя бы раз, хотя бы в таких случаях, почувствовать себя частью XXI века, оставить тряпки дома и перейти к более серьезной дезинфекции. Это не пробуждает никаких эмоций, кроме "испанского стыда"», – написал один из пользователей.
«Будем надеяться, что дезинфицирующую ткань меняете, не так ли? #justchecking», – заметил другой.
«Что они делают сейчас? Распространяют вирус, или просто вытирают пыль влажной тканью ... Не знаю, не знаю!» – сетует еще один юзер.
Предполагается, что мэрия, министерство здравоохранения и другие компетентные органы должны были работать скоординированным образом при дезинфекции транспорта. Выясняется, что нет. Каждый делает то, что приходит ему на ум.
«Минздрав еще не представил предложения по дезинфекции в метро. То, что видно на видео, распространенном Ереванским метрополитеном, не может считаться ни дезинфекцией, ни влажной уборкой.
Посему призываем при проведении подобных работ проконсультироваться с министерством здравоохранения – для получения профессиональной консультации и полноценной организации процесса.
Более того, в ближайшее время министерство внесет такое предложение и представит инструкцию, согласно которой в случае необходимости должна проводиться дезинфекция», – так отреагировала пресс-секретарь министерства здравоохранения Алина Никогосян на видео и инициативу мэрии.
Получается, что один государственный орган считает работу другого государственного органа неэффективной, затрудняясь квалифицировать ее даже как влажную уборку. Тем временем, к распространению опубликованного на сайте мэрии видео и его восхвалению были привлечены сотрудники мэрии и провластные члены Совета старейшин.
В эти дни дезинфекционные работы в Грузии проводятся в общественном транспорте и такси. Для сравнения предлагаем посмотреть короткое видео, показывающее, сколько людей и как работают над дезинфекцией одного вагона.
Кстати, в соседней стране, где объявлены двухнедельные каникулы, дезинфицируют также все учебные заведения. Объявленные в Армении каникулы – хорошая возможность дезинфицировать школы, детские сады и другие учебные заведения, конечно же, не так, как в метро.
Опыт в этом отношении есть и у Сингапура.
Армянским должностным лицам, которые говорят с восхищением о примечательных сходствах между Арменией и Сингапуром, сингапурском чуде, сообщим, что власти Сингапура и высокопоставленные чиновники во главе с премьер-министром отказались от своих зарплат – чтобы борющиеся с коронавирусом врачи медучреждений получили премии.