ՄԻԵԴ-ում մանրազննին ուսումնասիրության են ենթարկվելու Հայաստանին առնչվող երկու գործեր
Եվրոպայի խորհրդի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ խորհրդի  47 անդամ երկրների ներկայացուցիչները հանդիպումներ կանցկացնեն մարտի 3-5-ը՝ ուսումնասիրելու Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման ընթացքը՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 46-րդ հոդվածով Նախարարների հանձնաժողովի վերահսկիչ դերակատարման համաձայն:
Մանրազննին ուսումնասիրության են ենթարկվելու Հայաստանին առնչվող երկու գործեր՝ «Չիրագովը, մյուսները՝ ընդդեմ Հայաստանի» և  «Վիրաբյանն՝ ընդդեմ Հայաստանի»։
Նշենք, որ առաջին գործի  վճիռը կայացվել է 2015 թվականի հունիսի 16-ին: ՄԻԵԴ-ը պարտավորեցրել էր Հայաստանին նյութական և ոչ նյութական վնասի համար փոխհատուցել ղարաբաղյան պատերազմի հետևանքով ունեզրկված անձանց: Նույն գործի հետ փոխադարձաբար կդիտարկվի «Սարգսյանն՝ ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով վճիռը, որով Ադրբեջանի կառավարությունը պարտավորվում է ստեղծել մեխանիզմ, որի օգնությամբ ղարաբաղյան պատերազմի հետևանքով ունեզրկված այդ անձինք կկարողանան վերականգնել իրենց սեփականության իրավունքը և փոխհատուցում ստանալ:
«Վիրաբյանն՝ ընդդեմ Հայաստանի» գործով  դատավճիռը կայացվել է 2013-ի հունվարի 2-ին: Խնդիրը՝ ոստիկանական կալանքի ժամանակ կտտանքները, ձերբակալման ժամանակ սպանությունը և ոչ արդյունավետ հետաքննությունը:

CoE Committee of Ministers to examine the implementation of two ECHR judgments concerning Armenia
The representatives of the 47 member States of the Council of Europe will meet between 3 to 5 March 2020 to examine the implementation of judgments of the European Court of Human Rights, in accordance with the supervisory role of the Committee of Ministers under Article 46 of the European Convention on Human Rights.
As the official website of the organization said in a released statement, two of the cases proposed for detailed examination concern Armenia. The cases in question are Chiragov and others v. Armenia and Virabyan vs. Armenia.
Chiragov and others v. Armenia case is related to the rights to property to Azeri nationals in Nagorno Karabakh. The Grand Chamber issued judgment in 2015 and ruled that Armenia had violated ECHR articles on protection of property and right to respect for private and family life. The judgement came on same day as for the case Sargsyan v. Azerbaijan.
Minas Sargsyan, from the village of Gulistan in Shahumyan region, was forced to flee his home with his family after the Azerbaijani bombardment. The Sargsyan family demanded compensation for their property losses. The court unanimously held that in Sargsyan case Azerbaijan had to pay the applicant 5,000 euros in respect of pecuniary and non-pecuniary damage and 30,000 euros in respect of costs and expenses.