«Ժողովուրդ». Վարչապետը չի կարողանում վստահելի անձնավորություններ գտնել ուժային կառույցներում
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդամենը 15 օր ժամանակ ունի ՀՀ ոստիկանապետ և Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի թեկնածուներ առաջարկելու համար: Ինչպես հայտնի է, 2019 թվականի սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկությամբ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ՀՀ ոստիկանապետի պաշտոնակատար նշանակեց Արման Սարգսյանին, իսկ ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնակատար՝ Էդուարդ Մարտիրոսյանին: Այսինքն՝ արդեն 5,5 ամիս է, ինչ այդ պաշտոնները ղեկավարում են պաշտոնակատարները, սակայն այս իրավիճակը կարող է վեց ամսից ոչ երկար տևել:
Մասնավորապես, «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքի 14-րդ հոդվածի 10-րդ կետը սահմանում է. «Ոստիկանությունում թափուր պաշտոնի կարող է նշանակվել ժամանակավոր պաշտոնակատար, բայց ոչ ավելի, քան վեց ամիս ժամկետով»: Նույնը վերաբերում է նաև «Ազգային անվտանգության մարմինների մասին» օրենքին, որտեղ էլ սույն դրույթն ամրագրված է 23-րդ հոդվածում: Ստացվում է՝ վարչապետին կողմնորոշվելու համար մնացել է 15 օր: Իսկ ի՞նչն է այս անորոշ իրավիճակի պատճառը: Չի բացառվում, որ վարչապետը չի կարողանում վստահելի անձնավորություններ գտնել ուժային կառույցներում, կամ այս ժամանակահատվածը որոշել է օգտագործել ուժայինների ղեկավարներին ստուգելու համար»:

«Жоховурд»: Премьер-министр не может найти в силовых структурах доверенных людей
Газета «Жоховурд» пишет, что у премьер-министра Никола Пашиняна осталось всего 15 дней, чтобы предложить кандидатуры на должности начальника полиции и директора Службы национальной безопасности. Как известно, по предложению Никола Пашиняна, 19 сентября 2019 года президент Армен Саркисян назначил и.о. начальника полиции Армана Саркисяна, а и.о. директора СНБ Эдуарда Мартиросяна. То есть уже пять с половиной месяцев эти должности возглавляют временно исполняющие обязанности, однако такая ситуация не может продолжать более 6 месяцев.
В частности пункт 10 статьи 14 закона «О службе в полиции» устанавливает, что на вакантную должность в полиции может назначаться исполняющий обязанности, но не более чем в течение 6 месяцев. То же самое касается также закона «О службе в органах национальной безопасности, где это положение установлено в статье 23.
Получается, что премьер-министру осталось 15 дней, чтобы сориентироваться. А в чем причина подобной неопределенной ситуации? Не исключается, что премьер-министр не может найти в силовых структурах доверенных людей или решил использовать этот период для проверки руководителей силовых структур.