Մարտի 19-ին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը և հանրահայտ օպերային երգչուհի‚ ՀՀ ժողովրդական արտիստ Հասմիկ Պապյանը հրավիրում է Արամ Խաչատրյան համերգասրահ՝ ունկնդրելու արիաներ և դուետներ արևմտաեվրոպական կոմպոզիտորների օպերաներից։
Սիմֆոնիկ նվագախմբի փոխանցմամբ, կատարումներով հանդես կգան նաև նորահայտ երիտասարդ երգիչներ, Երիտասարդ արտիստների օպերային ծրագրի մենակատարներ Էլեն Եղիազարյանը (սոպրանո)‚ Տիգրան Հակոբյանը (տենոր)‚ Նավասարդ Հակոբյանը (բարիտոն)‚ մենակատարներ՝ Արմինե Վարդանյանը (սոպրանո)‚ Նարեկ Քոչինյանը (բաս)։ Համերգը կղեկավարի դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։
«Աննկարագրելի երջանկություն է ներկայացնել երիտասարդ, տաղանդավոր երգիչներին: Հայաստանում, որտեղ դժվար է կայանալ, այնուամենայնիվ‚ կա օպերային երգիչների եկող խոստումնալից սերունդ, որը ինձ համար մեր երկրի ապագայի խոսուն վկայությունն է: Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ այս անգամ ընտրել ենք հինգին: Սիրով հրավիրում ենք»‚- ասում է Հասմիկ Պապյանը։

Hasmik Papian to perform with State Symphony Orchestra in Yerevan
Armenian famous soprano Hasmik Papian will perform with Armenian State Symphony Orchestra (ASSO) in Yerevan. The concert will take place at Aram Khachatryan Hall on March 19, the State Symphony Orchestra reported in a release adding the programme features arias and duets from works of Western European composers.
The evening will feature young singers and soloist of the opera programme – Elen Yeghiazaryan (Soprano), Tigran Hakobyan (tenor), Navasard Hakobyan (baritone), soloists Armine Vardanyan (soprano), Narek Qochinyan (bass) among them. The concert will be conducted by artistic director and principal conductor of the Armenian State Symphony Orchestra,
“I cannot describe my happiness about the opportunity to introduce young talented singers. In Armenia with many challenges for singers a promising generation of opera singers is coming up which speaks of the future of our country. We have chosen five of them with the Symphony Orchestra this time and look forward to meeting you,” Papian said.
It is noted that the concert will talk place with the support of Armenian ministry of education ,science, culture and sort.