Ադրբեջանական կողմը ԵԱՀԿ առաքելությունը դուրս չի բերել իր առաջապահ դիրքեր
Մարտի 4-ին, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկում է անցկացրել Արցախի և Ադրբեջանի սահմանին՝ Հադրութի շրջանի հյուսիս-արևելք ուղղությամբ։
Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարարությունից մանրամասնում են, որ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնական Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա) և ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Մարտին Շուստերը (Գերմանիա):
Սահմանի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա) և ԳՆԱՆ անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը (Մեծ Բրիտանիա):
Դիտարկումն անցել է ըստ նախատեսված ժամանակացույցի, սակայն ադրբեջանական կողմը ԵԱՀԿ առաքելությունը դուրս չի բերել իր առաջապահ դիրքեր:

Azerbaijan fails to lead OSCE mission to its frontlines during monitoring
In accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic), the OSCE mission conducted on Wednesday a planned monitoring of the ceasefire regime on the border of Artsakh and Azerbaijan, in the north-east direction of the Hadrut region.
From the positions of the Artsakh Defense Army, the monitoring was conducted by Field Assistant to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) Mihail Olaru (Moldova) and staff member of the Office of the CiO Personal Representative Martin Schuster (Germany), the Artsakh Foreign Ministry reported.
From the opposite side of the border, the monitoring was conducted by Field Assistant to the Personal Representative of the OSCE CiO Ghenadie Petrica (Moldova) and Personal Assistant to the CiO Personal Representative Simon Tiller (Great Britain).
The monitoring passed in accordance with the agreed schedule. However, the Azerbaijani side failed to lead the OSCE mission to its frontline positions.