Թուրք հաղորդավար․ Բոլոր հայի վաստակներն ու այլ ազգերը թող չքվեն, հեռանան մեր երկրից
Թուրքիայի Ուրֆա քաղաքի տեղական հեռուստաընկերություններից մեկի հաղորդավարը եթերում հանդես է եկել այլատյաց ելույթով։ Նա, փորձելով արդարացնել Իդլիբում թուրքերի ռազմական գործողությունները, Թուրքիայից «չքվելու» կոչ է արել այդ երկրում ապրող այլ ազգերին, այդ թվում՝ հայերին։ Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
«Կարող են լինել մարդիկ, ովքեր համարում են, որ այս երկիրն իրենց հայրենիքը չէ, այս ազգն իրենցը չէ։ Ահա նրանց համար հրաշալի հնարավորություն է ստեղծվել։ Քանի դեռ սահմանները բաց են փախստականների համար, դուք էլ կարող եք փախստականի կերպարանքի մեջ մտնել ու չքվել, հեռանալ էս երկրից։
Դուք կարող եք ասել․ ես այս երկրի զավակը չեմ, ես ռուսի թոռ եմ, գերմանացու որդի եմ, անգլիացու թոռ եմ, հայի վաստակ եմ․․․ կարող եք ասել։ Եթե այդպես է, դարպասները ձեզ են սպասում, չքվեք, հեռացեք», - եթերից հայտարարել է հաղորդավարը։

Ведущий одного из местных телеканалов турецкого города Урфа в эфире программы выступил с армянофобским заявлением. Он, попытавшись оправдать военные действия турецкой армии в Идлибе, обратился к армянам и проживающим в Турции другим народам с призывом «убраться» из Турции. Об этом сообщает Ermenihaber.am.
«Могут быть люди, считающие, что эта страна – не их родина, эта нация – не их. Для них открылась прекрасная возможность. Пока границы открыты для беженцев, вы тоже можете под видом беженцев убраться из этой страны, покинуть страну.
Вы можете сказать, мол, “я не сын этой страны”, “я внук русского”, “сын немца”, “внук англичанина”, “армянин”… Если так, то ворота ждут вас, они открыты – убирайтесь, уходите», – отметил ведущий в эфире программы.