ԿԸՀ-ն Պապիկյանին տեղեկացրել է «Հանրաքվեի մասին» օրենքի պահանջները խստորեն պահպանելու մասին
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը տեղեկացնում է, որ ուսումնասիրել է Ազգային ժողովի 2020 թվականի մարտի 4-ի նիստում Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի ելույթը:
ԿԸՀ հաղորդմամբ, Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքի 49-րդ հոդվածի 8-րդ մասի համաձայն որպես օպերատիվ լուծում պահանջող հարցը անմիջապես կապ է հաստատվել «Այո» քարոզչության կողմի ներկայացուցչի և նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ և ուշադրություն հրավիրելով «Հանրաքվեի մասին» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 17-րդ հոդվածի 14-րդ մասի պահանջներին, տեղեկացրել հանրաքվեի քարոզչության ընթացքում դրանք խստորեն պահպանելու մասին:
Հիշեցնենք, որ իրավաբան, Սահմանդրության փոփոխությունների հանրաքվեի «Ոչ»-ի հանրայաին պաշտպանությունը ստանձնած նախաձեռնող խմբի անդամ Ռուբեն Մելիքյանը Սուրեն Պապիկյանի ելույթից անմիջապես հետո հայտարարել էր. «Հենց նոր ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար Սուրեն Պապիկյանը կոպիտ կերպով խախտեց Հանրաքվեի քարոզչության կարգը։... Արձանագրում ենք, որ փաստը «Հանրաքվեի մասին» սահմանադրական օրենքի կոպիտ խախտում է»:

ЦИК Армении предупредила Сурена Папикяна о необходимости соблюдения требований закона «О референдуме»
11:31 05/03/2020
Центральная избирательная комиссия (ЦИК) Армении сообщает, что изучила выступление министра территориального управления и инфраструктуры Республики Армения Сурена Папикяна на заседании Национального собрания 4 марта 2020 года.
Как указывают в ЦИК, как вопрос, требующий оперативного решения в соответствии с частью 8 статьи 49 Избирательного кодекса Республики Армения, незамедлительно был налажен контакт с представителем штаба «Да» и министром Суреном Папикяном, было обращено внимание на требования части 14 статьи 17 конституционного закона Республики Армения «О референдуме», была подчеркнута важность их строгого соблюдения во время агитационной кампании.
Напомним, соучредитель общественной организации «Правовой путь», правозащитник Рубен Меликян из штаба «Нет» после выступления Папикяна заявил: «Только что министр территориального управления и инфраструктур Армении Сурен Папикян грубо нарушил порядок проведения агитации к референдуму».