Գյումրիում ծեծի ենթարկված 13-ամյա աղջկա վիճակը շարունակում է մնալ ծայրահեղ ծանր. Դալլաքյան
Երեկ Գյումրիում ծեծի ենթարկված 13-ամյա աղջկիը շարունակում է մնալ անգիտակից վիճակում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնի տնօրեն Նիկոլայ Դալլաքյանը:
Նա նշեց, որ աղջկա վիճակը մտահոգվելու առիթ է տալիս։ Ըստ Դալլաքյանի, անգիտակից վիճակում «Սուրբ Աստվածամայր» հիվանդանոց տեղափոխված 13-ամյա աղջիկը ստացել է գլխուղեղի փակ տրավմա, սալջադ, ուղեղի այտուց, որովյանի սալջարդ, արյունազեղում, քթի, ծնոտի, կողի և այլ կոտրվածքներ։
«Գիշերը 01։30 աղջկան Գյումրիից «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ են տեղափոխել։ Նրան այստեղ են հասցրել անգիտակից վիճակում։ Գյումրիում անհրաժեշտ բոլոր բուժման և հետազոտման մեթոդներից և վիճակը կայունացնելուց հետո երեխային տեղափոխել են Երևան։ Քիչ առաջ իրականացրել ենք կոմպյուտերային տոմոգրաֆիա, պարզվել է, որ աղջկա մոտ կա ծանր զուգակցված բազմակի տրավմա»,- ասաց Դալլաքյանը։
Նրա խոսքով, երեխան շարունակում է մնալ ինկուբացված, հեմոգլոբինը և մնացած պարամետրերը ստաբիլ են, այսինքն՝ շարունակվող արյունահոսություն չկա։ Երեխան ենթարկվում է կոմպլեքս, ինտենսիվ բուժման։
Նրա խոսքով՝ եղել է կասկած, որ երեխան ունեցել է ներքին օրգանների վնասում ու ներքին արյունահոսություն, կատարվել են դիագնոստիկ հետազոտություններ, բարեբախտաբար, լուրջ միջամտությունների կարիք չի եղել, երեխայի մոտ գերակշռողը գանգուղեղային տրավման է, այս պահին կրկնակի միջամտության կարիք բժիշկները չեն տեսնում:
Հարցին, թե հարազատները հետաքրքրվե՞լ են աղջկա առողջական վիճակով, Դալլաքյանն ասաց. «Առայժմ մեզ աղջկա հարազատներից որևէ մեկը չի դիմել»:
Ինչ հարվածի է ենթարկվել երեխան՝ ձեռքի՞, թե այլ, Դալլաքյանը դժվարացավ պատասխանել՝ նշելով, որ դա իրենց իրավասությունից դուրս է։
«Մենք արձանագրում ենք, որ ունենք բազմակի վնասվածքներ, պրակտիկորեն ամբողջ մարմնի վրա ունենք վնասվածքներ, որոնք լուրջ են, և կյանքի համար սպառնալիք են։ Երեխայի վիճակն այս պահին ծայրահեղ ծանր է»,- ասաց Դալլաքյանը։

Состояние избитой в Гюмри 13-летней девочки крайне тяжелое
Подвергнувшаяся накануне в городе Гюмри Ширакской области Армении избиению 13-летняя девочка остается без сознания. Об этом сегодня журналистам заявил директор ереванского медицинского центра «Сурб Аствацамайр» Николай Даллакян.
Он отметил, что состояние девочки вызывает обеспокоенность. По словам Даллакяна, 13-летняя девочка, которая была доставлена в медцентр в бессознательном состоянии, получила закрытую черепно-мозговую травму, у нее гематома, отек мозга, гематома в брюшной полости, кровоизлияние, переломы носа, челюсти, ребра и другие переломы.
«Ночью, в 01:30, девочку перевезли из Гюмри в МЦ "Сурб Аствацамайр". Ее привезли сюда в бессознательном состоянии. После всего необходимого лечения и обследования в Гюмри, стабилизации состояния ребенок был переведен в Ереван. Некоторое время назад ей была проведена компьютерная томография, оказалось, что у девочки тяжелые множественные травмы», – сказал Даллакян.
По его словам, гемоглобин и другие показатели стабильны, то есть кровотечения нет, ребенок проходит комплексное, интенсивное лечение.
Как указал директор МЦ, было подозрение, что у ребенка имеются повреждения внутренних органов и внутреннее кровотечение, были проведены диагностические обследования, к счастью, не было необходимости в серьезных вмешательствах, преобладающей у девочки является травма головного мозга, и в настоящее время врачи не видят необходимости во вмешательстве.
На вопрос, интересовались ли родственники состоянием здоровья девочки, Даллакян сказал: «Пока никто из родственников девочки не обратился к нам».
При этом он затруднился ответить на вопрос, чем были нанесены удары ребенку, указав, что это вне их компетенции.
«Мы фиксируем наличие множественных травм. На практике – повреждения на всем теле. Они серьезные, представляют угрозу для жизни. Состояние ребенка на данный момент крайне тяжелое», – указал он.