Կորոնավիրուսի 5 նոր դեպք Վրաստանում՝ 1 օրում
Վրաստանի հիվանդությունների կանխարգելման ազգային կենտրոնի տնօրեն Ամիրան Գամկրելիձեն երեկ հաստատել է, որ կորոնավիրուսի ևս 5 նոր դեպք կա։ 4-րդ դեպքի մասին նա հայտնել էր առավոտյան հատուկ բրիֆինգի ժամանակ։
«Այժմ պարզ է դառնում, որ բոլոր 5-ը Իտալիայից միասին են վերադարձել։ Սրանք միմյանց հետ կապ ունեցող դեպքեր են` ընտանիքի ներսում։ Նրանք բոլորը հանդիպել են Իտալիայում ու կիրակի վերադարձել Վրաստան»,- aliq.ge-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Գամկրելիձեն` հստակեցնելով, որ բոլոր վարակվածները միջին տարիքի են, տարեցներ ու երեխաներ չկան։
9 վարակակիրներից միայն մեկի մոտ է (44-ամյա տղամարդը, ում մոտ վիրուսը հաստատվել էր երեկ  առավոտյան) հիվանդությունն ընթանում է ծանր ֆորմայով ու հատուկ ուշադրության կարիք ունի։
Կարանտինում այս պահին 162 մարդ է, ստացիոնարում` 45, նրանց փորձանմուշների պատասխանները կլինեն առաջիկայում։
Միաժամանակ մասնագետն ասել է, որ գլոբալ համաճարակի՝ պանդեմիայի մասին դեռևս վաղ է խոսել։ Պանդեմիա այն դեպքում է, երբ հիվանդությունն արագ տարածվում է բոլոր երկրներում, բոլոր մայրցամաքներում։
Գամկրելիձեն ասել է, որ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը երկրներին կոչ է արել մոբիլիզացնել առողջապահական բոլոր ռեսուրսները՝ հարկ եղած դեպքում պանդեմիային դիմագրավելու համար։

В Грузии подтверждено пять случаев заражения коронавирусом
Число заболевших коронавирусом в Грузии достигло девяти – говорится на специальном сайте о коронавирусе в Грузии. Подробности передает «Sputnik-Армения».
Таким образом, вечером в четверг стало известно еще о пяти случаях заражения коронавирусом.
В настоящее время на карантине в Грузии 162 человека, а в стационарах под наблюдением врачей находятся 45 пациентов с подозрением на коронавирус.
По словам руководителя Центра по контролю за заболеваниями Амирана Гамкрелидзе, все пять выявленных сегодня зараженных прилетели с 44-летним гражданином Грузии, который в воскресенье приехал из Италии и у которого оказался коронавирус.
«Это связанные случаи, внутри семьи. Они все встретились в Италии и в воскресенье вернулись в Грузию. Все заболевшие среднего возраста. Среди них нет пожилых людей или детей», – сказал Гамкрелидзе.
До сегодняшнего дня в Грузии коронавирус был диагностирован у трех человек – двух мужчин, побывавших в Иране, а также у молодой женщины, приехавшей из Италии.
Состояние у почти всех зараженных клинически удовлетворительное и только упомянутый 44-летний мужчина требует более внимательного наблюдения, заявил Гамкрелидзе.
«Пандемия – это когда число случаев растет во всем мире во всех странах на всех континентах. Всемирная организация здравоохранения пока не объявляла пандемию, она объявила готовность к пандемии, чтобы все страны готовились к этому и мобилизовали все свои ресурсы здравоохранения. Грузия действует в соответствии с рекомендациями ВОЗ и максимально усиливает превенционные и лечебные меры», – сказал Гамкрелидзе.