Կնոջ աստվածացումն ու մեղքը Դալիի ու Պիկասոյի՝ Ազգային պատկերասրահում ներկայացված գործերում
«Արվեստագետը պետք է լավ ապրի, օգտվի կյանքի բոլոր վայելքներից, դա անդրադառնում է նրանց ստեղծագործություններում»,-Ազգային պատկերասրահում «Դալի և Պիկասո» ցուցահանդեսում ներկայացված ստեղծագործություններին ծանոթանալուց հետո Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց պատկերասրահի նախկին տնօրեն Փարավոն Միրզոյանը։
Նա նկատեց՝ հայաստանցի շատ լավ նկարիչներ կան, որոնք ստեղծագործելիս կաշկանդված են, տարիներ շարունակ նույն կերպ են նկարում, մինչդեռ արվեստը սիրում է ազատություն, խելահեղություն։
Միրզոյանը շատ է կարևորում, որ ցուցահանդեսին հատկապես ուսանողներին անվճար ծանոթանալու հնարավորություն լինի։
Երեկ երեկոյան Ազգային պատկերասրահում կայացավ «Դալի և Պիկասո» ցուցահանդեսի փակ բացումը, որին ներկա էին քաղաքական, հասարակական, մշակութային գործիչներ, լրագրողներ։
Աշխարահռչակ իսպանացի նկարիչների 260 ստեղծագործություն՝ Ալեքսանդր Շադրինի հավաքածուից, մարտի 7-ից մինչև ապրիլի 26-ը կներկայացվի հայաստանցիներին ու օտարերկրյա հյուրերին։
Պատկերասրահի տնօրեն Արման Ծատուրյանն ակնկալում է, որ օրական կունենան 500-1500 այցելու։
Թիվն իրատեսական է համարում, քանի որ Հովհաննես Այվազովսկու գործերի ցուցադրության ժամանակ նման հոսք եղել է, ցուցահանդեսի բացման նախորդող օրերին էլ պատկերասրահը մեծաթիվ զանգեր է ստանում, հետաքրքրությունը մեծ է։
«Այն պատրաստի, շրջիկ ցուցահանդես է։ Ներկայացնում ենք պատարսատի կոնցեպցիա Հայաստանի արվեստասերներին»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ծատուրյանը։
Նա վստահեցնում է, որ ներկայացված բոլոր գործերն ունեն բնօրինակ լինելու մասին հավաստող փաստաթղթերը։
«Ոչ մեկին թույլ չեմ տա խաղալ Հայաստանի ազգային պատկերասրահի հեղինակության հետ, ի վերջո մենք խաբեբաներ չենք»,-ասաց Ծատուրյանը՝ խոստանալով, որ հայտնի արվեստագետների ստեղծագործություններ դեռ կներկայացվեն հայ արվեստասերներին։
Այս օրերին Երևանում է նաև «Ազգերի արվեստ» հիմնադրամի ղեկավար, մեկենաս, մասնավոր հավաքածուատեր Ալեքսանդր Շադրինը։ Նա խոստովանում է՝ իր առաջին սերը Դալիի քանդակներն են։
«Ինչպես տղամարդ՝ ես ցանկանում եմ զգալ ծավալ։ Իր գործերում Դալին աստվածացնում էր կնոջը, կինը նրա կուռքն էր։ Սիրում եմ նաև Պիկասոյի կերամիկական աշխատանքները։ Պիկասոյի գործերում տղամարդկային էներգիա կա, խելացնորություն, կնոջ մեղք»,-ասաց Շադրինը։
Նա էլ վստահեցնում է՝ ստեղծագործությունները բնօրինակ են.
«Սալվադոր Դալիի բրոնզե քանդակները ձեռք եմ բերել 2006 թվականին «Դալիի աշխարհ» Փարիզյան հիմնադրամից, որը ստեղծել էր նկարչի բարեկամ Բենիամին Լևին, վիմագրանկարները գնել եմ հայտնի հավաքորդ, Դալիի ընկեր Պիեռ Արժիլեի ընտանիքից 2011 թվականին։ 40 գործ եմ գնել, սա, կարելի է ասել, շատ խոշոր գործարք էր։ Պիկասոյի խեցեգործական լավագույն աշխատանքները գնվել են 2012-ին, «Christies» աճուրդային տնից, որոնք վաճառքի էր ներկայացրել Ռամյե ընտանիքը։ Հենց նրանց առանձնատանն է 72-ամյա Պիկասոն ստեղծել իր այս խեցեղեն գործերի շարքը»։
Մասնավոր հավաքածուից Հայաստան բերված 260 քանդակ, գրաֆիկա և խեցեղեն պահովագրված են, իրավական բոլոր ընթացակարգերը պահպանված են։

Обожествление женщины и грех – в представленных на выставке «Дали и Пикассо» в Ереване произведениях
12:03 07/03/2020
«Деятель искусства должен жить хорошо, пользоваться всеми благами жизни, это отражается на их произведениях», – сказал  в беседе с корреспондентом Panorama.am бывший директор Национальной галереи Армении Паравон Мирзоян после знакомства с произведениями, представленными на выставке  «Дали и Пикассо» в НГА.
Выставка «Дали и Пикассо» задумана как своеобразный диалог между двумя прославленными художниками, которые при жизни так и не провели совместной выставки. Посетителям музея предоставлена исключительная возможность перенестись в воображаемый мир двух художников, произведения которых объединены в одной выставке. Экспозиция включает около 260 произведений скульптуры, графики, керамики из частной коллекции президента фонда «Искусство Наций», мецената и коллекционера Александра Шадрина. Выставка «Дали и Пикассо» с большим успехом прошла в ряде стран, а ныне представлена в Армении. Коллекция Александра Шадрина пополнялась в течение 15 лет, она является одной из крупнейших по количеству работ Дали, а собрание керамики Пикассо считается одним из самых значительных в мире
Паравон Мирзоян отметил: есть много хороших армянских художников, которые в своем творчестве скованны, годами рисуют одинаково, в то время как искусство любит свободу, безумие. Мирзоян придает большое значение возможности для студентов познакомиться с выставкой бесплатно.
Вчера вечером в Национальной галерее состоялась церемонии открытия выставки «Дали и Пикассо», на которой присутствовали политические, общественные, культурные деятели и журналисты.
260 произведений всемирно известных художников из коллекции Александра Шадрина будут представлены посетителям музея с 7 марта по 26 апреля. Директор галереи Арман Цатурян ожидает 500-1500 посетителей в день.
Такую цифру он считает реалистичной, потому что такой поток посетителей был во время выставки работ Ивана Айвазовского, а в дни, предшествующие открытию выставки, галерея получает множество звонков, интерес к выставке – большой.
«Это готовая, передвижная выставка. Мы представляем готовую концепцию армянским ценителям искусства», – сказал Цатурян в беседе с журналистами.
Он уверяет, что все представленные произведения имеют документы, подтверждающие их подлинность.
«Я никому не позволю играть с репутацией Национальной галереи Армении, в конце концов, мы – не лжецы», – сказал Цатурян, пообещав, что работы известных художников и в будущем будут представлены любителям армянского искусства.
В эти дни в Ереване находится также президент фонда «Искусство Наций», меценат и коллекционер Александр Шадрин. Он признается: его главная любовь – скульптуры Дали.
«Как мужчина, я хочу почувствовать объем. В своих работах Дали обожествлял женщину, а его жена была его кумиром. Мне также нравится керамика Пикассо. В работах Пикассо есть мужская энергия, безумие, женский грех», – сказал Шадрин.
Он также уверяет, что все представленные работы являются оригиналами.
«Бронзовые скульптуры Сальвадора Дали были приобретены в 2006 году у парижского фонда «Мир Дали», который создал друг художника Беньямин Леви; литографии - у семьи известного коллекционера Пьера Аржиле в 2011 году. Я приобрел 40 произведений, это, можно сказать, было очень крупной сделкой. В следующем году в авторитетном аукционном доме «Кристис» я приобрел лучшие керамические изделия Пикассо, представленные на продажу семьей Рамье.