Գիտնականները հաշվարկել են՝ առանց առողջությանը վնաս պատճառելու օրական քանի ձու կարելի է օգտագործել
Միացյալ Նահանգներում գիտնականները պարզել են, թե՝ առանց առողջությանը վնաս պատճառելու օրական քանի ձու կարելի է օգտագործել:
Ձվի դեղնուցում խոլեստերինի առատության պատճառով մեծանում է սրտանոթային համակարգի աթերոսկլերոզի հիվանդությունների ռիսկը:
«Հարվարդի համալսարանի հանրային առողջության մասնագետները կարծում են, որ անվտանգ դոզան օրական մինչև մեկ ձուն է»-, հայտնում է CNN Health- ը:
Միևնույն ժամանակ մարդը կարող է նախաճաշին երկու ձու ուտել, բայց դա չպետք է կրկնել շաբաթը մեկ կամ երկու անգամից ավեիլ, ասել է սննդի բաժնի ղեկավար Ֆրանկ Հու:
2-րդ տիպի շաքարախտով ախտորոշված մարդկանց մասնագետները խորհուրդ են տալիս ավելի քիչ սպառել այս կենդանական ծագման արտադրանքը:
Նմանատիպ ուսումնասիրություներ անցկացվել են ավելի քան 34 տարի, որոնց մասնակցել են 215 հազար կին և տղամարդ, ովքեր չեն ունեցել լուրջ քրոնիկ հիվանդություններ:

Ученые подсчитали, сколько яиц в день можно употреблять без вреда здоровью
В США ученые выяснили, сколько яиц в день можно употреблять без вреда для здоровья. Из-за обилия холестерина в яичном желтке возрастает риск атеросклероза и болезней сердечно-сосудистой системы.
Специалисты из Школы общественного здравоохранения Гарвардского университета считают, что безопасная доза – до одного яйца в день, сообщает CNN Health.
При этом человек может съесть на завтрак два яйца, но это не должно повторяться более одного или двух раз в неделю, заявил заведующий кафедры питания Фрэнк Ху. Людям, у которых диагностирован диабет 2-го типа, специалисты советуют употреблять данный продукт животноводства реже.
Соответствующее исследование проводилось в течение 34 лет. В нем приняли участие 215 тысяч женщин и мужчин, не имевших серьезных хронических заболеваний.