Թուրքիայի ՊՆ-ն հայտնում է՝ հաջորդ շաբաթ սպասում է Ռուսաստանի զինվորական պատվիրակությանը
Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարի խոսքով ՝ Ռուսաստանի պատվիրակությունը կժամանի Անկարա՝ Իդլիբում համատեղ պարեկության հարցը քննարկելու համար։
«Մարտի 15-ից մենք կսկսենք Մ-4 մայրուղու համատեղ պարեկությունը: Մենք սկսել ենք աշխատել միջանցքի անվտանգության սկզբունքների վրա, որոնք կսահմանվեն մայրուղու ողջ երկայնքով: Այս շաբաթվա սկզբին Ռուսաստանի զինվորական պատվիրակությունը կժամանի Անկարա», - ռուսական ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ հաղորդել է Անադոլուն:
ՏԱՍՍ-ը դեռ մեկնաբանություններ չի ստացել Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունից:
Ռուսաստանի Դաշնության և Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Թայիփ Էրդողանը մարտի 5-ին Մոսկվայում կայացած բանակցությունների ընթացքում պայմանավորվել են հրադադարի հաստատման և մի շարք այլ միջոցառումների մասին՝ ուղղված սիրիական Իդլիբ նահանգում իրավիճակի կարգավորմանը:
Նրանց ձեռք բերած պայմանավորվածություններով՝ մարտի 6-ին հրադադարի ուժի մեջ մտնելու հետո, Իդլիբի շփման գծի ողջ երկայնքով ռազմական գործողությունները դադարեցվելու էին:
Մարտի 15-ից Ռուսաստանի Դաշնությունը և Թուրքիան կսկսեն համատեղ պարեկություն Մ-4 մայրուղու երկայնքով, որի կողքին կստեղծվի անվտանգության միջանցք: Մոսկվան և Անկարան վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը Սիրիայի ինքնիշխանությունը պահպանելու վերաբերյալ և պայմանավորվել են շարունակել ահաբեկչության դեմ վճռական պայքարը:

Turkish National Defense Minister Hulusi Akar has said that a Russian military delegation will arrive in Ankara next week to discuss joint patrols in Syria’s Idlib, TASS reports.
"On March 15, we will begin joint patrols of the M4 motorway. We started working on the principles of a safe corridor, which will be set up along the highway. A Russian military delegation will arrive in Ankara at the beginning of next week," Anadolu Agency quotes him as saying.
Russian President Vladimir Putin and his Turkish counterpart Recep Tayyip Erdogan agreed on a ceasefire and a number of other steps aimed at stabilizing the situation in Syria’s Idlib province at the talks in Moscow held on March 5. The agreements reached by them stipulate that hostilities in Idlib will be terminated along the entire line of contact after the ceasefire comes into force on March 6.
On March 15, Russia and Turkey will begin joint patrols of the area along the M4 highway where a security corridor will be set up. Moscow and Ankara reaffirmed their commitment to preserving Syria’s sovereignty and agreed to continue the war on terror.