ԳԱԱ Վ․ Համբարձումյանի անվան Բյուրականի աստղադիտարանում օրերս տեղի է ունեցել գիտատեխնիկական անձնակազմի ընդհանուր ժողով։ Օրակարգում դրված էր աստղադիտարանի ՀՀ ԳԱԱ համակարգում լինելու հարցը։
Աստղադիտարանից հայտնում են, որ Ժողովի ժամանակ ելույթներով հանդես եկած բոլոր գիտաշխատողները համակարծիք էին այն մտքին, որ ՀՀ ԳԱԱ-ն մեծ ներդրում ունի Հայաստանում գիտության ընդհանուր զարգացման և գիտահետազոտական ինստիտուտների խմբավորման գործում։
Ժողովին հաջորդել է քվեարկություն՝ դնելով հետևյալ հարցը․
«Նպատակահարմար է արդյոք, որ ՀՀ ԳԱԱ Վ․ Համբարձումյանի անվ․ Բյուրականի աստղադիտարանը լինի ՀՀ ԳԱԱ համակարգի կազմի մեջ»։
Քվերկությանը ներկա են եղել և մասնակցել գիտատեխնիկական անձնակազմի ցանկի մեջ ընդգրկված 51 աշխատակիցներից 41-ը, որոնցից 38-ը քվեարկել է կողմ, իսկ 3-ը՝ դեմ։
Այսպիսով, քվեարկության արդյունքում արձանագրվել է, որ ԳԱԱ Վ․ Համբարձումյանի անվ․ Բյուրականի աստղադիտարանի գիտատեխնիկական անձնակազմի ճնշող մեծամասնությունը գիտության զարգացման համար նպատակահարմար է համարում Բյուրականի աստղադիտարանի՝ ԳԱԱ համակարգում գործելը։

В Бюраканской обсерватории проголосовали за пребывание в составе НАН Армении
В Бюраканской обсерватории им. В. Амбарцумяна НАН Армении на днях состоялось общее собрание научно-технического персонала. В повестке собрания стоял вопрос о том, останется ли обсерватория в системе НАН РА.
Как сообщают из обсерватории, все научные сотрудники, выступившие на собрании, были едины во мнении, что НАН Республики Армения внесла большой вклад в дело общего развития науки и становления научно-исследовательских институтов Армении.
За собранием последовало голосование по следующему вопросу: «Целесообразно ли, чтобы Бюраканская обсерватория им. В. Амбарцумяна НАН Республики Армения была в составе системы НАН?»
На голосовании присутствовали и приняли в нем участие 41 из 51 сотрудников научно-технического персонала, 38 из которых проголосовали «за», трое – «против».
Таким образом, в результате голосования было зарегистрировано, что подавляющее большинство научно-технического персонала Бюраканской обсерватории считает, что для развития науки целесообразно, чтобы Бюраканская обсерватория функционировала в системе НАН Армении.