Apple-ի գործադիր տնօրեն Թիմ Քուկը թույլ է տվել աշխատակիցներին տանից աշխատել՝ մինչ աշխարհում կորոնավիրուսային իրավիճակը վատթարանում է: Այդ մասին հայտնում է Bloomberg-ը:
Քուկը հայտարարության մեջ կորոնավիրուսի բռնկումն անվանել է «աննախադեպ իրադարձություն» և «դժվար պահ»:
«Ազատորեն աշխատեք հեռակա կարգով, եթե ձեր աշխատանքը թույլ է տալիս դա անել», - գրել է Քուկը հայտարարության մեջ:
Կորպորացիայի դուստր ձեռնարկությունները կարող են աշխատել հեռակա կարգով, որտեղ առկա է վիրուսով վարակվելու զգալի ռիսկ ԱՄՆ-ում, Բրիտանիայում, Ֆրանսիայում, Իտալիայում, Ճապոնիայում և Հարավային Կորեայում։ Գրության մեջ նշվում է, որ այդ թույլտվությունը պաշտոնապես ուժի մեջ է մարտի 9-ից մարտի 13-ը:
Վերջին տվյալների համաձայն ՝ վիրուսով վարակվածների ընդհանուր թիվը գերազանցել է 109 հազարը, 3,820 մարդ արդեն մահացել է, և ավելի քան 61 հազար հիվանդ վերականգնվել է:

Apple Inc. Chief Executive Officer Tim Cook offered employees at most of its global offices the ability to work from home and called the coronavirus outbreak an “unprecedented event” and a “challenging moment”, Bloomberg reported.
Cook told employees at several global offices to “please feel free to work remotely if your job allows” for the week of March 9 to 13, according to a memo Cook sent that was obtained by Bloomberg News. That extends the company’s move last Friday to encourage employees in California and Seattle to work remotely.
This policy impacts “areas with the greatest density of infections,” Cook said, applying to the company’s corporate offices in the Santa Clara Valley and Elk Grove areas in California, Seattle, South Korea, Japan, Italy, Germany, France, Switzerland, and the U.K.
Beyond encouraging work from home, Cook said Apple is “making a major effort to reduce human density and ensure those teams that are on-site can do their work safely and with peace of mind.”