Մինչ օրս Հայաստանում կորոնավիրուսի հետ կապված իրականացվել է 211 հետազոտություն՝ 1 դրական արդյունքով:
Առողջապահության նախարարությունից հայտնում են՝ շարունակվում է պետական սահմանի անցման կետերում ուժեղացված հսկողությունը: Ներկայումս 14-օրյա բժշկական հսկողությունն իրականացվում է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից, Իտալիայից, Չինաստանից, Ճապոնիայից, Հարավային Կորեայից ժամանած ուղևորների նկատմամբ՝ անկախ քաղաքացիությունից (երկրների ցանկում ավելացվելու են Ֆրանսիան, Գերմանիան և Իսպանիան):
Ուժի մեջ մտած Իրան-Հայաստան սահմանային հատումները սահմանափակող կառավարության որոշման համաձայն` Մեղրիի անցակետից եկող բոլոր բեռնատարները տեղաշարժվել են ոստիկանության ուղեկցությամբ և առողջապահության նախարարության մասնագետների պարբերաբար հսկողությամբ:
Ըստ աղբյուրի, 857 վարորդի (որից 228-ն՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացի) նկատմամբ սահմանվել է հսկողություն Հայաստանի ողջ տարածքում, այդ թվում՝ Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային պահեստներում, մինչև նրանց հետ վերադարձը, իսկ Հայաստանի քաղաքացի վարորդների նկատմամբ հսկողությունը սահմանվել է ըստ բնակության վայրի:
Երևան են ժամանել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տարածաշրջանային փորձագետները, ովքեր իրականացնելու են կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պայքարի ուղղությամբ հոսպիտալային պատրաստվածության և լաբորատոր հետազոտությունների գնահատում:
Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնում ձևավորվել է «Օպերատիվ զանգերի կենտրոն», հեռախոսահամարը` 060 83 83 00, որն աշխատում է շուրջօրյա:
Նախարարությունից նաև նշում են, որ Չինաստանի Առողջապահության պետական հանձնաժողովի ամենօրյա զեկույցի համաձայն` մարտի 9-ի ժամը 18:00-ի դրությամբ Չինաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) 80. 904 հաստատված դեպք, առողջացածների թիվը՝ 58. 807 (72.7%): Գրանցվել է 3. 123 մահ (3.9%): Աշխարհում գրանցվել է 111. 478 հաստատված դեպք: Չինաստանից դուրս աշխարհի 107 երկրում գրանցվել է 30. 574 դեպք:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը փետրվարի 29-ից ռիսկը շատ բարձր է գնահատել ոչ միայն Չինաստանում, այլև տարածաշրջանային և համաշխարհային մակարդակներում:

По сей день в Армении было проведено 211 лабораторных исследований, из которых только в одном – обнаружен коронавирус. Об этом сообщает пресс-служба Министерства здравоохранения РА.
Согласно информации, продолжается усиленный контроль на пунктах пропуска через государственную границу Армении.
В данный момент, 14-дневный медицинский контроль вне зависимости от гражданства установлен в отношении пассажиров, прибывших из Ирана, Италии, Китая, Японии, Южной Кореи (в список включены также Франция, Германия и Испания).
Согласно вступившему в силу решению правительства РА об ограничении пересечения границы, все грузовики, прибывающие с КПП «Мегри», сопровождаются полицией и контролируются специалистами министерства здравоохранения.
Отмечается, что в отношении 857 водителей (228 из которых – граждане Ирана) установлен контроль по всей территории Армении, в том числе на таможенных складах Комитета по государственным доходам, до их возвращения на родину. А в отношении водителей, являющихся гражданами Армении, контроль осуществляется по месту жительства.
Кроме того, в Ереван прибыли региональные эксперты Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), которые проведут оценку готовности больниц и лабораторий по части борьбы с коронавирусом.
Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний создал круглосуточный «Центр оперативных звонков», в который можно позвонить по номеру 060 83 83 00.
Из Минздрава отмечают, согласно ежедневному отчёту Государственной Комиссии здравоохранения Китая, 9 марта по состоянию на 18:00 в Китае зафиксировано 80. 904 подтвержденных случаев заражения коронавирусом нового типа (COVID-19), число выздоровевших составляет 58.807 (72.7%). Зарегистрировано 3. 123 случая смерти (3.9%). В мире зарегистрировано 111. 478 подтвержденных случаев. За пределами Китая в 107 странах зарегистрировано 30. 574 случая.
С 29 февраля Всемирная организация здравоохранения оценивает риск не только в Китае, но и на региональном и глобальном уровнях.