Վրաստանի Հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնի ղեկավար Ամիրան Գամղրելիձեն չի բացառում, որ Վրաստանում կավելանան կորոնավարակի դեպքերը:
Կորոնավարակի կառավարման համակարգող հանձնաժողովի հերթական նիստի ավարտից հետո նա հայտարարել է, որ երկրում այս պահին գրանցված է նոր կորոնավարակի 15 դեպք, չնայած, ըստ նրա, այդ թիվը կավելանա, քանզի Վրաստանը աշխարհի մասն է, իսկ աշխարհում, Չինաստանի սահմաններից դուրս վարակված է մոտ 24 000 մարդ, այդ թվում 7 հազար մարդ Հարավային Կորեայում: Այդ ցուցանիշը բարձր է նաև Իրանում և Իտալիայում: Այս մասին գրում է վրացական Առաջին ալիքը։
Ամիրան Գամղրելիձեն անդրադարձել է Եվրոպայում դեպքերի թվի ավելացման վրա, մասնավորապես Գերմանիայում և Ֆրանսիայում, որտեղ վարակվածների թիվը գերազանցել է 1000-ը, ինչպես նաև ԱՄՆ-ում և Մեծ Բրիտանիայում, որտեղ վարակվածների թիվը գերազանցել է 500-ը:
Ըստ նրա, պատրաստվածության ռեժիմը պետք է ուժեղացվի բոլոր վայրերում, այդ թվում պետք է նվազագույնի հասցվեն բարձր ռիսկային երկրներից անձանց մուտքը Վրաստան:

Эксперт не исключает увеличения числа новых случаев заражения коронавирусом в Грузии
Глава Национального центра по контролю заболеваний Амиран Гамкрелидзе не исключает увеличения числа новых случаев заражения коронавирусом в Грузии. Об этом сообщает 1tv.ge.
Как заявил Гамкрелидзе после очередного заседания Координационной комиссии по управлению коронавирусом, в настоящее время в стране зарегистрировано 15 подтвержденных случаев новой коронавирусной инфекции, однако, по словам Гамкрелидзе, их число возрастет, поскольку Грузия является частью мира, а число инфицированных за пределами границ Китая возросло до 24 000, в том числе 7 000 в Южной Корее. Высокий показатель инфицирования в Иране и Италии.
«Мы должны усилить режим готовности. Я имею в виду контроль границ, особенно с теми странами, где повышен риск распространения коронавируса. Необходимо обеспечить нахождение граждан на карантине и в самоизоляции. Эти меры необходимы и в случае, если контакта с инфицированными гражданами», – заявил Амиран Гамкрелидзе.