Կորոնավիրուսի վերջին զարգացումները. Իսրայելը 14-օրյա կարանտին է հայտարարում բոլոր ժամանողների համար
Իսրայել ժամանող յուրաքանչյուր անձ կմեկուսացվի 14 օրով՝ երկրում կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար։ Այս մասին հայտարարել է Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն: Այս մասին գրում է BBC-ն։
«Բոլոր նրանք, ովքեր արտասահմանից Իսրայել կժամանեն, կմեկուսացվեն», - ասել է Նեթանյահուն՝ Twitter-ում տեղադրված տեսաուղերձում:
Իսրայելի Ներքին գործերի նախարար Արյե Դերին հայտարարել է, որ այդ միջոցը արդյունավետ կլինի բոլոր իսրայելցիների համար, որոնք վերադառնալու են Իսրայել։ Այն կտարածվի նաև օտարերկրյա քաղաքացիների վրա հինգշաբթի օրվանից։
Այս քայլը նշանակում է, որ օտարերկրյա ժամանողները ստիպված կլինեն ապացուցել, որ նրանք ունեն երկրում համապատասխան բնակության վայր, որտեղ կարող են ինքնամեկուսացվել։
Նեթանյահուն ասում է, որ սա կոշտ որոշում է, բայց անհրաժեշտ է պահպանել հանրային առողջությունը, և այս որոշումը ուժի մեջ կլինի 2 շաբաթ։
Այս միջոցը նշանակում է, որ մոտ 268,000 իսրայելացիներ, որոնք ներկայումս գտնվում են արտասահմանում, պետք է կարանտինի տակ հայտնվեն վերադառնալուց անմիջապես հետո։
Նշենք, որ Իսրայելում, որն ունի մոտ 9 միլիոն բնակչություն, մինչ օրս գրանցել է COVID-19-ի 42 դեպք, բայց մահվան դեպքեր չեն գրանցվել:
Այլ զարգացումներ
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) նախազգուշացրել է, որ համաճարակի սպառնալիքը «շատ իրական է»:
Իտալիայում իրավիճակը շարունակում է վատթարանել։ Նախորդ օրը գրանցվել է կրկին մոտ 100 մահ՝ 366-ից հասնելով 463-ի՝ չնայած կառավարությն կողմից հաստատված խիստ սահմանափակումներին։ Վարակվածների թիվը ևս մեկ օրում ավելացել է 24 տոկոսով։
Իրանը վերջին 24 ժամվա ընթացքում հաղորդել է վարակից 43 նոր մահվան մասին. ընդհանուր թիվը հասել է առնվազն 237-ի։ Փետրվարի 16-ից ի վեր ամբողջ երկրում վարակվել է 7161 մարդ, չնայած ենթադրվում է, որ իրական ցուցանիշները շատ ավելի բարձր են:
Կանադան հաստատել է վիրուսով պայմանավորված առաջին մահը., որը եղել է տարեց տղամարդ։
Ֆրանսիայում մշակույթի նախարար Ֆրանկ Ռիստերը դարձել է կառավարության առաջին անդամը, որը վարակվել է վիրուսով: Նրա թիմը հայտնել է, որ անցած շաբաթվա մի քանի օրը նա անցկացրել է խորհրդարանում, որտեղ հաստատվել են վիրուսի մի քանի դեպքեր։

Everyone arriving in Israel will be required to self-quarantine for 14 days to prevent the spread of coronavirus, Prime Minister Benjamin Netanyahu says, according to BBC News.
"All those coming to Israel from abroad will be placed in isolation," he said in a video address posted to Twitter.
Israeli Interior Minister Aryeh Deri said the measure would be effective immediately for all Israelis returning to the country.
It will apply to foreign citizens from Thursday, he added.
The move means that foreign arrivals will have to prove that they have adequate accommodation to be quarantined during their stay in the country.
"After a day of complex discussions, we made a decision: everyone who comes to Israel from abroad will enter the 14-day isolation," Mr Netanyahu said in a statement.
"This is a tough decision, but it is essential to maintain public health - and public health precedes everything."
The measure means that about 268,000 Israelis who are currently abroad would need to quarantine themselves on their return, Israeli media report.
Israel, a country with a population of about nine million, has so far recorded 42 cases of Covid-19, but no deaths.
In other developments:
• The World Health Organization (WHO) has warned that the threat of a pandemic is "very real"
• Canada has confirmed the first death related to the virus - an elderly male patient in a care home in Vancouver, British Columbia
• In France, Culture Minister Franck Riester has become the first member of the government to be infected with the virus. His team said he had spent several days of the past week in parliament, where a number of other cases have been confirmed
• In the US, the number of confirmed cases now exceeds 500
It Italy, the coronavirus death toll jumped on Monday by 97 to 463. Infections in the country also increased to 9,172, up from 7,375 on Sunday, as Prime Minister Giuseppe Conte described the outbreak as the country's "darkest hour".
Iran also reported 43 new deaths related to the disease in the past 24 hours. At least 237 people have died and 7,161 have been infected across the country since mid-February, although the real figures are believed to be far higher.