228 իրանցի վարորդի նկատմամբ Հայաստանում սահմանվել է հսկողություն
Մինչ օրս  Հայաստանում կորոնավիրուսի հետ կապված իրականացվել է 211 հետազոտություն՝ 1 դրական արդյունքով:
Առողջապահության նախարարությունից հայտնում են՝ շարունակվում է պետական սահմանի անցման կետերում ուժեղացված հսկողությունը: Ներկայումս 14-օրյա բժշկական հսկողությունն իրականացվում է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից, Իտալիայից, Չինաստանից, Ճապոնիայից, Հարավային Կորեայից ժամանած ուղևորների նկատմամբ՝ անկախ քաղաքացիությունից (երկրների ցանկում ավելացվելու են Ֆրանսիան, Գերմանիան և Իսպանիան):
Ուժի մեջ մտած Իրան-Հայաստան սահմանային հատումները սահմանափակող կառավարության որոշման համաձայն` Մեղրիի անցակետից եկող բոլոր բեռնատարները տեղաշարժվել են ոստիկանության ուղեկցությամբ և առողջապահության նախարարության մասնագետների պարբերաբար հսկողությամբ:
Ըստ աղբյուրի, 857 վարորդի (որից 228-ն՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացի) նկատմամբ սահմանվել է հսկողություն Հայաստանի ողջ տարածքում, այդ թվում՝ Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային պահեստներում, մինչև նրանց հետ վերադարձը, իսկ Հայաստանի քաղաքացի վարորդների նկատմամբ հսկողությունը սահմանվել է ըստ բնակության վայրի:
Երևան են ժամանել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տարածաշրջանային փորձագետները, ովքեր իրականացնելու են կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պայքարի ուղղությամբ հոսպիտալային պատրաստվածության և լաբորատոր հետազոտությունների գնահատում:
Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնում ձևավորվել է «Օպերատիվ զանգերի կենտրոն», հեռախոսահամարը` 060 83 83 00, որն աշխատում է շուրջօրյա:
Նախարարությունից նաև նշում են, որ Չինաստանի Առողջապահության պետական հանձնաժողովի ամենօրյա զեկույցի համաձայն` մարտի 9-ի ժամը 18:00-ի դրությամբ Չինաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) 80. 904 հաստատված դեպք,   առողջացածների թիվը՝ 58. 807 (72.7%): Գրանցվել է 3. 123 մահ (3.9%): Աշխարհում գրանցվել է 111. 478 հաստատված դեպք: Չինաստանից դուրս աշխարհի 107 երկրում գրանցվել է 30. 574 դեպք:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը փետրվարի 29-ից ռիսկը շատ բարձր է գնահատել ոչ միայն Չինաստանում, այլև տարածաշրջանային և համաշխարհային մակարդակներում:

To date, a total of 211 coronavirus tests have been performed in Armenia with only one positive result, the Ministry of Health said in a statement.
The border checkpoints continue to be under toughened control, the ministry said. Currently, passengers arriving from Iran, Italy, China, Japan and South Korea are staying for 14 days under medical supervision regardless of their citizenship (France, Germany and Spain will be added to the list).
According to a government decision restricting Iran-Armenia border crossings, all trucks coming from the Meghri checkpoint have been escorted by police and regularly monitored by the ministry’s specialists.
According to the Health Ministry, a total of 857 drivers, including 228 Iranians, have been placed under medical control throughout Armenia, including at the State Revenue Committee's customs warehouses before their return home, while Armenian drivers have been placed under supervision according to their places of residence.
World Health Organization regional experts have arrived in Yerevan to carry out an assessment of hospital preparedness and laboratory research in the fight against the novel coronavirus.
The National Center for Disease Control and Prevention has established an "Operational Call Center" at the following phone number: 060 83 83 00, which operates around the clock.
The death toll due to the deadly disease in China mounted to 3,123 on Monday. A total of 80,904 confirmed cases of the virus were reported in the country, China’s National Health Commission (NHC) reported.