«Ժողովուրդ». Կառավարությունն այս օրերին շատ լուրջ զբաղված է անցումային արդարադատության նախագիծը վերջնական տեսքի բերելու աշխատանքներով
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ ««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով` կառավարությունն այս օրերին շատ լուրջ զբաղված է անցումային արդարադատության նախագիծը վերջնական տեսքի բերելու աշխատանքներով: Խնդիրն այն է, որ Արդարադատության նախարարությունը պետք է այս տարվա ընթացքում արդեն ներկայացնի այն գործիքակազմը, որով գործի կդրվեն անցումային արդարադատության լծակները:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ նպատակ կա առաջիկայում արդեն հստակեցնել փաստահավաք խմբի կազմը: Ինչպես հայտնի է, փաստահավաք խումբը պետք է զբաղվի 1991-2018 թվականներին Հայաստանում տեղի ունեցած մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների դեպքերի ուսումնասիրությամբ:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ նաև, որ իշխանությունները նպատակ ունեն փաստահավաք խմբում ներառել լուրջ անձանց, և հնարավոր է, որ այս գործընթացին որևէ մասնակցություն այդպես էլ չունենան օրենսդիրները, քանի որ պետք է խմբում լինեն շատ պրոֆեսիոնալ մարդիկ: Եվ հետաքրքիր է, որ արդարադատության փոխնախարար Ռաֆիկ Գրիգորյանը մարտի 6-ին Թունիսում մասնակցում էր անցումային արդարադատության վերաբերյալ գիտաժողովին: «Ամեն ինչ մեր ռազմավարությունում ֆիքսված է՝ այն ժամկետները, որի շրջանակներում մենք պետք է ներկայացնենք ամեն ինչ: Փաստահավաք խմբի հետ կապված՝ մենք նախագիծը կներկայացնենք, կտեղեկանաք, թե ինչի մասին է խոսքը», – «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում նշեց Գրիգորյանը»:

«Жоховурд»: В правительстве идет серьезная работа над приведением к окончательному виду проекта переходного правосудия
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что в эти дни в правительстве идет серьезная работа над приведением к окончательному виду проекта переходного правосудия. Дело в том, что министерство юстиции должно уже в течение этого года представить тот инструментарий, которым будут задействованы рычаги переходного правосудия.
Как сообщили изданию, поставлена цель в ближайшее время уточнить состав группы по сбору фактов. Как известно, группа по сбору фактов должна заниматься изучением случаев массового нарушения прав человека в Армении в период 1991-2018гг.
«Мы узнали также, что власти намерены включить в группу по сбору фактов серьезных людей и, возможно, законодатели так и не будут иметь никакого участия в этом процессе, поскольку в состав этой группы должны войти очень профессиональные люди. Интересно также, что заместитель министра юстиции Рафик Григорян участвовал 6 марта в Тунисе в научной конференции о переходном правосудии», - отмечает издание.
«В нашей стратегии все зафиксировано – те сроки, в рамках которых мы должны представить все. Что касается рабочей группы, то мы представим проект, узнаем, о чем идет речь», - отметил в беседе с корреспондентом газеты Рафик Григорян.