Վարչապետի բարի կամքը չէ, այլ հանրային իշխանության ուղիղ պարտականությունները
«Քաղաքացու որոշում» սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության գործադիր մարմնի քարտուղար Սուրեն Սահակյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ
Հոդված 11. Տնտեսական կարգը
Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական կարգի հիմքը սոցիալական շուկայական տնտեսությունն է, որը հիմնված է մասնավոր սեփականության, տնտեսական գործունեության ազատության, ազատ տնտեսական մրցակցության վրա և պետական քաղաքականության միջոցով ուղղված է ընդհանուր տնտեսական բարեկեցությանը և սոցիալական արդարությանը:
Սոցիալական շուկայական տնտեսությունն էն ա, որ, ինչպես նշված ա հոդվածում, արժեքը ստեղծվում ու բաշխվում ա շուկայում։ Ազատ մրցակցության պայմաններում տնտեսության մասնակիցները արժեք են ստեղծում և սեփականություն ու կապիտալ կուտակում շուկայում, շուկայական հարաբերությունների պայմաններում։ Այսիպիսի առաջնային բաշխումից հետո պետությունը որոշակի քաղաքականություն ա վարում, հարկեր ա սահմանում, հավաքում բյուջեում, որպեսզի դրանով բոլորի անվտանգությունն ապահովելուն և, այլ գործառույթներ իրականացնելուն զուգահեռ, օգնի նրանց, ովքեր օբյեկտիվ պատճառներով չեն կարողանում մասնակցել տնտեսությանը, շուկային։ Էս հոդվածն, ըստ էության, Հայաստանի Սահմանադրության առաջին, անփոփոխ հոդվածով նախատեսված պետության սոցիալական բնույթի գործարկումն ա երաշխավորում։ Սույնով, ինչպես գրված ա Սահմանադրության 11-րդ հոդվածի վերջին հատվածում, պետությունը ընդհանուր տնտեսական բարեկեցությունն ա ապահովում ու սոցիալական արդարությունը։
Դեռ մի կողմ, որ մի շարք ծայրահեղ քննադատներ սա մեկնաբանում են, թե սահմանադրությունն այսպես վերածվում ա միջոցի, որպեսզի հարուստներին պաշտպանի սոված աղքատներից։ Բայց դա քննարկելու այլ թեմա ա։ Ըստ Հայաստանի անփոփոխ առաջին հոդվածի և տնտեսական կարգի մասին 11-րդ հոդվածի, պետությունը պարտավոր ա հոգ տանել կուրթանեցի հիվանդ տղայի մասին, քանի որ նա օբյեկտիվորեն չի կարողանում ամբողջությամբ մասնակցել տնտեսությանը, արժեքի առաջնային բաշխմանը։
Բացի սա, Հայաստանի Սահմանադրության մեջ ավելացել ա մի անփոփոխ հոդված ևս։ Մեջբերում եմ․
Հոդված 3. Մարդը, նրա արժանապատվությունը, հիմնական իրավունքները և ազատությունները
1. Հայաստանի Հանրապետությունում մարդը բարձրագույն արժեք է: Մարդու անօտարելի արժանապատվությունն իր իրավունքների և ազատությունների անքակտելի հիմքն է:
2. Մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքների և ազատությունների հարգումն ու պաշտպանությունը հանրային իշխանության պարտականություններն են:
3. Հանրային իշխանությունը սահմանափակված է մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքներով և ազատություններով՝ որպես անմիջականորեն գործող իրավունք:
Պետությունը պարտավոր ա ոչ միայն տուն տալ կամ օգնել, որ չոր տուն ունենա, այլ արժանապատիվ կյանք ապահովելու նպատակով նրան կրթություն/վերապատրաստում և առողջապահական պատշաճ ծառայություններ մատուցի։ Այսպես կուրթանեցի տղան հնարավորություն կունենա վերադառնալ տնտեսության առաջնային բախշման շրջանակներ և ինքն իր արժանապատիվ կյանքն ապահովի՝ վերականգնելով պետության կատարած ծախսերը և նոր բարիք ստեղծել՝ համընդհանուր բարեկեցությունն ապահովելու։
Այսպիսի համալիր գործողությունները վարչապետի բարի կամքը չեն, այլ հանրային իշխանության ու դրա կրողների ուղիղ պարտականությունները։
Սա գրեցի, որ ցույց տամ, թե մենք ինչքան հեռու ենք պետության էությունը հասկանալուց, երբ այսպիսի պահանջը մեկնաբանում ենք առողջ տղամարդու ամոթալի խնդրանք երկրորդ առողջ տղամարդուց»։

Сурен Саакян: Это не добрая воля премьер-министра, а прямая обязанность власти
Секретарь исполнительного органа социально-демократической партии «Решение гражданина» Сурен Саакян на своей странице в социальной сети Facebook написал:
«Конституция Республики Армения
Статья 11. Экономический строй
Основой экономического строя Республики Армения является социальная рыночная экономика, основанная на частной собственности, свободе экономической деятельности, свободной экономической конкуренции и направленная посредством государственной политики на общее экономическое благосостояние и социальную справедливость.
Социальная рыночная экономика – это тогда, когда, как указано в статье, стоимость создается и распределяется на рынке. В условиях свободной конкуренции экономические игроки создают стоимость и накапливают собственность и капитал на рынке, в условиях рыночных отношений.
После подобного первичного распределения государство проводит определенную политику, устанавливает налоги, собирает их в бюджет, чтобы, тем самым, параллельно обеспечению безопасности и осуществлению других функций помочь тем, кто по объективным причинам не может участвовать в экономике, на рынке. Эта статья, по сути, гарантирует применение социальной природы государства, предусмотренной первой, неизменной статьей Конституции Армении. Соответственно, как указано в последней части статьи 11 Конституции, государство обеспечивает общее экономическое благосостояние и социальную справедливость.
Оставим еще в стороне, что многие радикальные критики трактуют, что Конституция таким образом превращается в способ защитить богатых от голодных бедных. Но это другая тема для обсуждения.
Согласно неизменной статье 1 и ст. 11 об экономическом строе, государство обязано заботиться о больном парне из Куртана, поскольку он объективно не может в полной мере участвовать в экономике, первичном распределении стоимости.
Кроме того, в Конституцию Армении была добавлена еще одна неизменимая статья. Я цитирую:
Статья 3. Человек, его достоинство, основные права и свободы
1. В Республике Армения человек – высшая ценность. Неотчуждаемое достоинство человека — неотъемлемая основа его прав и свобод.
2. Уважение и защита основных прав и свобод человека и гражданина — обязанности публичной власти.
3. Публичная власть ограничена основными правами и свободами человека и гражданина, являющимися непосредственно действующим правом.
Государство обязано не только предоставлять дом или помогать, чтобы был дом, но также предоставлять услуги по образованию/обучению и надлежащие услуги здравоохранения, чтобы обеспечить ему достойную жизнь. Таким образом у куртанского парня будет возможность вернуться в круг первичного распределения экономики и обеспечить себе достойную жизнь, компенсировав расходы государства, создать новые блага для обеспечения всеобщего благоденствия.
Такие комплексные действия являются не доброй волей премьер-министра, а прямой обязанностью публичной власти и ее носителей.
Я написал это, чтобы показать, как далеки мы от понимания сути государства, когда мы интерпретируем такое требование как позорную просьбу здорового мужчины ко второму здоровому мужчине».