Իտալիան Չինաստանից օգնություն է խնդրում՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարում
Covid-19-ի տարածման պատճառով Իտալիան բժշկական սարքավորումների սուր պակաս է զգում և հույս ունի, որ Չինաստանը կկարողանա օգնել։ Այս մասին հայտարարել է Իտալիայի արտգործնախարար Լուիջի Դի Մայոն՝ Չինաստանի արտգործնախարար Վան Իի հետ հեռախոսազրույցում: Այս մասին գրում է Ria-ն։
«Այժմ Իտալիայում համաճարակաբանական իրավիճակը ծայրահեղ ծանր է: Իտալիան ուշադիր ուսումնասիրում է Չինաստանի հաջող փորձը՝ համաճարակի դեմ պայքարում», - ասել է Դի Մայոն:
Դի Մայոն հավելել է, որ Իտալիայում չինացի ներգաղթյալներն ակտիվ դեր են խաղում հիվանդության տարածման դեմ պայքարում, իտալական կողմը կշարունակի անել հնարավորը ՝ հոգ տանելու նրանց անվտանգության և առողջության մասին:
Նշենք, որ Իտալիայում գրանցվել է նոր տիպի կորոնավիրուսով վարակման ավելի քան 10 հազար դեպք,  մահացել է 631 մարդ:
Ընդհանուր առմամբ, ավելի քան 100 հազար մարդ արդեն վարակվել է Covid-19-ով, մեծամասնությունը վերականգնվել է, իսկ մոտ չորս հազար մարդ մահացել է:

Борьба с коронавирусом: Италия попросила Китай о помощи
Италия испытывает острую нехватку медицинских товаров из-за распространения Covid-19 и надеется, что Китай сможет оказать помощь, заявил глава МИД республики Луиджи Ди Майо в телефонном разговоре с министром иностранных дел КНР Ван И. Об этом пишет РИА Новости.
"Эпидемиологическая ситуация в Италии сейчас крайне тяжелая. Италия внимательно изучает успешный опыт Китая в борьбе с эпидемией", — сказал он.
Ди Майо добавил, что китайские эмигранты в Италии играют активную роль в работе по борьбе с распространением заболевания, итальянская сторона и дальше будет всеми силами заботиться об их безопасности и здоровье.
В Италии зафиксированы более десяти тысяч случаев заражения новым типом коронавируса, 1004 человека уже выздоровели, 631 скончался.
Всего в мире Covid-19 заражены уже более 100 тысяч человек, большинство выздоровели, скончались около четырех тысяч.
Впервые вспышка коронавируса была зафиксирована в декабре в китайском Ухане. В Европе наиболее серьезное распространение он получил в Италии, непростая ситуация складывается также во Франции и Германии.