ՀՀ-ում մեկնարկել է «Կայուն դպրոցական սնունդ» վերափոխման ծրագիրը
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի և «Կայուն դպրոցական սնունդ» հիմնադրամի հետ համատեղ, ազդարարել են «Կայուն դպրոցական սնունդ»  ծրագրի իրականացման նոր փուլի մեկնարկը:
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, Ռուսաստանի Դաշնության տրամադրած հավելյալ միջոցների շնորհիվ այս տարի ծրագրի ֆինանսավորումը 3 միլիոն ԱՄՆ դոլարից հնարավոր կլինի հասցնել մինչև 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար: 2019 թվականի դրությամբ, ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի, Լոռու և Արագածոտնի մարզերի` 412  հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում` սնունդ տրամադրելով 1-4-րդ դասարանների շուրջ 50․000 աշակերտների:
«Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագիրը Հայաստանում իրականացվում է 2010 թվականից` ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՄԱԿ-ի  ՊՀԾ) և ՀՀ կառավարության միջև  կնքված համաձայնագրի  հիման վրա՝ նպատակ ունենալով ստեղծել դպրոցական կայուն սննդի համակարգ: Ազգային ծրագրի շրջանակում սնունդ է տրամադրվում տարրական դասարանների և դպրոցի  նախապատրաստական  խմբեր  ունեցող  բոլոր  հանրակրթական  դպրոցներին: Այս փուլում պլանավորվում է կազմակերպել մասնագիտական դասընթացներ` համայնքի անդամների համար աշխատաշուկայի նոր հնարավորություններից օգտվելու նպատակով: Ջերմոցային տնտեսությունների ստեղծումը և դպրոցական սննդի արտադրությունը կապահովի առողջ սննդի կազմակերպումը դպրոցներում ամբողջ տարվա ընթացքում, իսկ կրթական ծրագրերը կներառեն առողջ ապրելակերպի դասընթացներ երեխաների և համայնքների անդամների համար: Այս ամենի արդյունքում ծրագրում ընդգրկված ՀՀ դպրոցները կվերափոխվեն ավելի լայն կրթական հարթակների, կխթանվի մարդկային կապիտալի և տնտեսության զարգացումը:
«Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագիրը հնարավորություն կտա ապահովել Հայաստանի բոլոր մարզերի հանրակրթական դպրոցների տարրական դասարանների աշակերտների առողջ սնունդը, բարելավել նրանց առողջությունն ու հաղթահարել աղքատությունը` նպաստելով դպրոցականների հաճախելիության բարձրացմանն ու համընդհանուր տարրական կրթության ձեռքբերմանը:

Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении совместно с армянским офисом Всемирной продовольственной программы и Фондом «Стабильное школьное питание» объявили о старте нового этапа реализации программы «Стабильное школьное питание». Подробности представляет пресс-служба министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
Благодаря предоставленным Российской Федерацией дополнительным средствам, в этом году финансирование программы будет увеличено с $ 3 млн до $ 5 млн. По состоянию на 2019 год, программа осуществляется в 412 общеобразовательных учебных заведениях Армавирской, Гегаркуникской, Котайкской, Лорийской и Арагацотнской областей Армении, предоставляя питание около 50.000 ученикам 1 - 4 классов.
Программа «Стабильное школьное питание» осуществляется в Армении с 2010 года на основе соглашения, подписанного Всемирной продовольственной программой ООН (ВПП ООН) и правительством Армении с целью создания стабильной школьной системы питания. В рамках национальной программы питание предоставляется всем общеобразовательным школам начальных классов и школ, имеющих подготовительные группы.
На данном этапе планируется организовать профессиональные курсы с целью использования новых возможностей рынка труда для членов общины. Создание тепличных хозяйств и производство школьного питания обеспечит организацию здорового питания в школах в течение всего года, а образовательные программы будут включать курсы здорового образа жизни для детей и членов общин. В результате всего этого школы Армении, включенные в программу, будут преобразованы в более широкие образовательные площадки, будет стимулировано развитие человеческого капитала и экономики.
Программа «Стабильное школьное питание» позволит обеспечить здоровое питание учащихся начальных классов общеобразовательных школ всех областей Армении, улучшить их здоровье и поможет преодолению бедности, способствуя повышению посещаемости школьников и достижению всеобщего начального образования.