Իլհամ Ալիևի քարտեզագրական վախերը
Մի քանի օր առաջ Ադրբեջանի Թովուզ քաղաքի տեղական թանգարանում տեսած քարտեզը, որի վրա նախագահ Ալիևը չէր կարողացել գտնել «իր պատմական հայրենիքը», երևում է ծանր հետք է թողել նրա վրա։ Այսպես, մարտի 10-ին կայացած Ադրբեջանի 6-րդ գումարման խորհրդարանի՝ Միլի մեջլիսի առաջին նիստին ունեցած ծավալուն բացման ելույթի ընթացքում նախագահ Ալիևը, ի թիվս այլի, խոսել է հայերի «պատմական կեղծարարության» և քարտեզների մասին։
«Բավական է նայել 20-րդ դարի սկզբին Ռուսական կայսրությունում հրատարկված քարտեզներին, որպեսզի համոզվել, որ Հայաստանի ներկայիս տարածքի տեղանունների բացարձակ մեծամասնությունը ադրբեջանական ծագում ունեն»,- հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահը՝ պնդելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցում «պատմական արդարությունն» իրենց կողմն է, իսկ հայերը չունեն լուրջ փաստարկներ և զբաղված են կեղծարարությումբ և որոշ քաղաքական գործիչների կաշառելով։
Նա կրկին խոսել է 1805թ. Իբրահիմ խանի և ռուսական գեներալ Ցիցիանովի կողմից ստորագրված Քյուրեկչայի պայմանագրի մասին, և շեշտել, որ դրանում հայերի մասին նշում չկա։ Չկա նշում նաև Ադրբեջանի մասին, և ընդհանրապես որևէ պատմական փաստաթղթում մինչև 20-րդ դարի սկիզբը այսօրվա Ադրբեջանի մասին ոչ մի հղում չկա, ինչում Ալիևը անձամբ համոզվել էր Թովուզի թանգարանում։ Այդ է նաև պատճառը, որ նա հղում է անում 20-րդ դարի քարտեզներին։
Ընդհանրապես անհասկանալի ու անհեթեթ կթվար Իլհամ Ալիևի մոլուցքը Արցախի հարցի պատմական ասպեկտների շահարկումը, եթե չլիներ «ցանկալին իրականության տեղը ներկայացնելու» խիստ ընդգծված միտումը, որը կա ադրբեջանական պրոպագանդայում և անձամբ Ալիևի հրապարակային ուղերձներում։ Պարզ չէ, թե ինչքանով է Իլհամ Ալիևը հավատում իր իսկ ասածներին, բայց մարտի 10-ի նրա նույն այդ ելույթում ցցուն կերպով արտացոլված է այդ մտայնությունը։
Այսպես, նա խոսում է Ադրբեջանում ժողովրդվարության կայացման, հաջողված ու ազատ խորհրդարանական ընտրությունների, ժողովրդի կամքի մասին, իսկ իրականությունը լրիվ այլ է, որի մասին փաստում են բոլոր լուրջ միջազգային կառույցներն ու զեկույցները։ Ալիևը խոսում է լայնածավալ բարեփոխումների ու նորընտիր խորհրդարանի դերի բարձրացման մասին, բայց ելույթը մեծապես ուղիղ հանձնարարականներ էր պարունակում պատգամավորների առաջիկա գործունեության մասին։ Նա դժգոհություն է հայտնում, որ տեղերում գործադիր իշխանության ներկայացուցիչներին դեռևս ընդունում են որպես խանի, բայց մոռանում է իր և հայր Ալիևի անձի պաշտամունքի մասին։ Վերջինիս վառ վկայությունն է նաև նույն այդ նիստի բացմանը Միլի մեջլիսի աշխատակազմի ղեկավարի խոսքերն ուղղված Իլհամ Ալիևին՝ «խորը երախտագիտություն ենք հայտնում ձեզ՝ անկախ Ադրբեջանի պետության հիմնադիր, մեծ առաջնորդ Հեյդար Ալիևի կողմից սահմանված զարգացման ռազմավարության ստեղծագործ շարունակականության համար…»:
Ալիևը խոսում է միջկրոնական երկխոսության մասին, հպարտանում, որ Հռոմի պապը բարձր է գնահատում Ադրբեջանի ձեռբերումներն այս ոլորտում, բայց նույն ելույթի մեկ այլ հատվածում պատգամվորներին կոչ է անում հայերի հետ պայքարում կիրառել մուսուլմանական համերաշխության խաղաքարտը։
Մի խոսքով, կեղծիքն ու երեսպաշտությունը ամենուր է Ադրբեջանական իշխանական կուլուարներում։ Բոլոր ոլորտներում է Իլհամ Ալիևը հենվում փաստերի ու իրողությունների խեղաթյուրման վրա, ինչը բնորոշ է տոտալիտար ռեժիմներին։ Իսկ ընթացիկ զարգացումներն Ադրբեջանում հետապնդում են մեկ նպատակ՝ վերևից իրականացվող, սահմանափակ բարեփոխումների միջոցով վերահսկելի պահել հասարակական հուզումները։
Ինչքան էլ, որ Իլհամ Ալիևը փորձի ներկայանալ «լուսավորյալ միապետ» կամ «ժողովրդական ցարի» դերում, նա մնում է շարքային բռնակալ, ով լուրջ խնդիրներ ունի հին քարտեզների հետ։

Картографические страхи Ильхама Алиева
Увиденная несколько дней назад в Историко-краеведческом музее в азербайджанском райцентре Товуз карта, на которой президент Азербайджана Ильхам Алиев не смог найти «свою историческую родину», как видно, оставила тяжелый след на нем. Об этом в комментарии для Panorama.am написала политолог Анна Мкртчян (оригинал материала – на армянском языке).
Так, в ходе обширного выступления 10 марта на первом заседании Милли Меджлиса Азербайджана шестого созыва президент Ильхам Алиев, в числе прочих вопросов, коснулся также карт и «исторической фальсификации» армян.
«Достаточно взглянуть на карты, изданные Российской империей в начале ХХ века, чтобы убедиться в том, что абсолютное большинство топонимов на нынешней территории Армении имеет азербайджанское происхождение», – заявил президент Азербайджана, утверждая, что в вопросе карабахского урегулирования «историческая справедливость» на их стороне, а у армянской стороны якобы нет серьезных аргументов и она занята фальсификацией и подкупом некоторых политических деятелей.
Он вновь коснулся Кюрекчайского договора, подписанного Ибрагим ханом и российским генералом Цициановым и подчеркнул, что «об армянском народе там вообще не идет речи». Также нет упоминания об Азербайджане, и ни в одном историческом документе до начала 20-го века нет упоминания о современном Азербайджане, в чем Алиев лично убедился в музее Товуза. Именно в этом также заключается причина того, что он ссылается на карты 20-го века.
Вообще одержимость Ильхама Алиева спекулировать историческими аспектами арцахской проблемы показалась бы непонятной и абсурдной, если бы не было подчеркнутой тенденции «выдавать желаемое за действительное», которая присутствует в азербайджанской пропаганде и в публичных посланиях лично Алиева. Не ясно, насколько Ильхам Алиев верит в то, что он говорит, но в его речи 10 марта это ярко отражено.
Так, он говорит о становлении демократии в Азербайджане, успешных и свободных парламентских выборах, воле народа, а реальность совершенно иная, что констатируют все серьезные международные структуры и доклады.
Алиев говорит о широкомасштабных реформах и повышении роли новоизбранного парламента, но его речь в основном содержала прямые поручения о предстоящей деятельности депутатов. Он выражает недовольство, что на местах представителей исполнительной власти по-прежнему воспринимают как ханов, но при этом забывает о культе личности, созданном вокруг себя и своего отца Гейдара Алиева. Ярким свидетельством этого являются также адресованные Ильхаму Алиеву  слова руководителя аппарата Милли Меджлиса на открытии того же заседания: «Выражаем Вам глубокую признательность за творческое продолжение стратегии развития, определенной создателем независимого Азербайджанского государства – великим лидером Гейдаром Алиевым…»
Алиев говорит о межконфессиональном диалоге, гордясь, что Папа Римский высоко оценивает достижения Азербайджана в этой области, но в другой части той же речи он призывает депутатов в борьбе против армян использовать карту исламской солидарности.
Одним словом, фальсификации и лицемерие повсюду в кулуарах азербайджанской власти. Во всех сферах Ильхам Алиев опирается на искажение фактов и реалий, что характерно для тоталитарных режимов. А текущие процессы в Азербайджане преследуют одну цель – держать под контролем общественные волнения посредством проводимых сверху ограниченных реформ.
Сколько бы Ильхам Алиев не пытался выступать в роли «просвещенного монарха», он остается рядовым диктатором, у которого имеются серьезные проблемы со старыми картами.