Բրիտանիայի առողջապահության նախարարի մոտ կորոնավիրուս է հայտնաբերվել
Մեծ Բրիտանիայի առողջապահության նախարար և պահպանողական պատգամավոր Նադին Դորիսի մոտ ախտորոշվել է կորոնավիրուս:
Դորիսը, որն առաջին պատգամավորն է, ում մոտ հայտնաբերվել է վարակը, ասել է, որ վիրուսի  հայտնաբերվելուց հետո ինքը իրականանացնում է բոլոր նախազգուշական միջոցներն ու ինքնամեկուսացել է տանը:
Նախարարը հայտնել է նաև, որ համապատասխան մարմինը կգտնի բոլոր այն մարդկանց, ում հետ ինքը շփումներ է ունեցել։ Իսկ, թե քանիհանդիպումներ է ունեցել նախարար Դորիսը, դեռևս պարզ չէ։
62-ամյա նախարարը նշել է, որ ավելի մտահոգված է իր 82-ամյա մայրիկի համար, ում մոտ արդեն հազ է առաջացել։
Առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ նախարարի մոտ  առաջին ախտանշաններն ի հայտ են եկել նախորդ հինգշաբթի՝ նույն օրը, երբ նա մասնակցել է վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի կողմից կազմակերպված միջոցառմանը, և ուրբաթ օրվանից ինքնամեկուսացել է: Չի նշվում, թե արդյոք Ջոնսոնը թեստ անցել է, թե ոչ։
Ինչպես գրում է BBC-ն, Մեծ Բրիտանիայում վիրուսից մահացել է 6 մարդ և ընդհանուր առմամբ  382 մարդ վարակված է։
Միևնույն ժամանակ, Բրիտանիայի Ազգային առողջության ինստիտուտն էլ ասում է, որ մեծացնում է վարակի համար մարդկանց թեստավորելու իր կարողությունը։ Դա կնշանակի օրական 10,000 թեստավորում. ներկայումս իրականացվում է 1500-ը:

UK Health minister and Conservative MP Nadine Dorries has been diagnosed with coronavirus, BBC News reports. Ms Dorries, the first MP to test positive, said she had taken all the advised precautions after finding out and has been self-isolating at home.
This comes as a sixth person died from the virus in the UK, which has a total of 382 cases. Ms Dorries, the MP for Mid Bedfordshire, said in a statement that Public Health England had started tracing people she had had contact with, and the department and her parliamentary office were closely following its advice. The 62-year-old, who began her career as a nurse, later tweeted that it had been "pretty rubbish but I hope I'm over the worst of it now".
But she added she was worried about her 84-year-old mother who was staying with her and began to cough on Tuesday. It is not known how many meetings Ms Dorries had attended at Westminster or in her constituency in recent days. The Department of Health said she first showed symptoms on Thursday of last week - the same day she attended a Downing Street event hosted by the prime minister - and had been self-isolating since Friday. No 10 did not comment on whether Boris Johnson had undergone testing, or whether he will now be tested. Public Health England, which has already carried out more than 25,000 coronavirus tests across the UK, is set to expand the number of people it can test a day to 10,000 - currently 1,500 are being carried out.