Առողջապահության նախարարը «ամեն ինչ անելուց հետո» արդեն պատասխանատվությունը դնում է բոլորիս ուսերին
Մինչև կառավարության այսօրվա նիստի բուն հարցերին անցնելը փոխվաչապետ  Տիգրան Ավինյանն առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանին առաջարկեց տեղեկություններ տրամադրել Կորոնա վիրուսի դեպքերի և տարվող կանխարգելման միջոցառումների մասին։ Տեղեկացնելով, որ նախորդ օրը հաստատվել է վարակվածության ևս 3 դեպք՝ առողջապահության նախարարը սկսեց. «Փաստացի այս պահին ունենք հաստատված 4 դեպք։ Պացիենտներից 3-ը այս պահին սիմպտոմներ չունեն, չնայած դիմելու պահին ունեցել են ջերմություն։ Միայն մեկն ունի գանգատ և աջակողմյան բազալ-թոքաբորբ, նաև ջեմում է և ստանում բուժում, մնացած պացիենտները  որևէ  բուժում չեն ստանում։ Վերջին հայտնաբերված պացիենտները ժամանել են Իտալիայից։ Ժամանման պահին որևէ գանգատներ չեն ունեցել, սակայն գտնվել են մեր մասնագետների հսկողության տակ թե՛ տնային այցերի, թե՛ հեռախոսային կապի միջոցով։  Գանգատներ ի հայտ գալու պես հոսպիտալացվել են և նրանց մոտ հաստատվել է այդ վիրուսի առկայությունը»։
Այստեղ նշենք, որ Իրանից համերկրացիների ժամանանման դեպքում էլ նույնը եղավ՝ «զննեցին», ուղարկեցին տուն, մի օր հետո մարդը ինքնուրույն ներկայացավ։ Այս անգամ արդեն տեստավորեցին ու կորոնավիրուսը հաստատվեց։
Իտալիայից ժամանել են կորոնավիրուսը հայտնաբերելու նախորդ օրը։ Ընդամենը։  Ուրեմն եզրակացություններից մեկը՝ օդանավակայանում լավ չեն ստուգում։
Այնուհետև առողջապահության նախարարը սկսեց խոսել «կանխարգելիչ միջոցառումների  ընթացքից». «Մյուս կանխարգելիչ միջոցներից են այդ պացիենտների հետ կոնտակտի մեջ մտած անձանց հայտնաբերումն ու մեկուսացումը։ Արդեն 10 անձ մեկուսացվել է հատուկ պահվող վայրում, որտեղ մենք ունեինք ևս 31 հոգի, ինչպես նաև իրականացվել են մեծաթիվ մարդկանց մեկուսացման աշխատանքներ իրենց բնակավայրերում ։ Հնարավոր է նրանց միջից օրվա ընթացքում նորից տեղի ունենա մեկուսացում հատուկ պահպանման վայրեր։ Վարակվածներից երկուսը Հայաստանի քաղաքացի են, մեկը՝ Իտալիայի»։
Զարմանալի է, որ հասարակ բան նախարարը հաշվի չի առնում՝ իսկ նույն ինքնաթիռի մյուս ուղևորնե՞րը։ Փակ տարածքում, մի քանի ժամ, կորոնավիրուսով վարակվածների հետ...  իսկ նրա՞նք։
Եզրակացություններից երկրորդը՝ առողջապահության նախարարը կամ շատ նեղ է մտածում, կամ կարանտինային գումարներ է խնայում բոլորի առողջության հաշվին։ Ավելի ճիշտ՝ առաջինը։ Քանի որ երկրորդի դեպքում պիտի հիշեր՝ կորոնավիրուսի բուժումը կատարվում է պետպատվերով՝ անվճար։
Առողջապահության նախարարը չզլացավ խոսել «օդանավակայանում հատուկ քարտերի լրացման գործընթացից»՝  Եվրոպայից  Չինաստանից, Հարավային Կորեայից և Ճապոնիայից ժամանածների համար և հավելեց. «Իրականացվում են միջոցառումներ ամբողջ երկրում և ես նորից եմ ուզում կրկնել, որ յուրաքանչյուրիս պատասխանատվությունը շատ կարևոր է վարակի տարածումը կանխարգելելու համար»։
Կրկին՝ զարմանալի է։ Առողջապահության նախարարը՝ իր ձեռքի տակ գտնվող ողջ ռեսուրսով չկարողացավ պահել կորոնավիրուսի վերահսկողությունը, հիմա արդեն պատասխանատվությունը դնում է բոլորիս ուսերին։
Տիգրան Ավինյանը, որ օրեր առաջ ներկա էր եղել օդանավակայանում կորոնավիրուսի զննման աշխատանքներին, հաղորդագրություն էին տարածել, թե՝ ամեն ինչ լավ է,... չհիշեց այդ փոքրիկ անհամապատասխանության մասին (չկարողացան վարակվածներին հայտնաբերել ու թողեցին տներով), ուղղակի տեղեկացրեց, որ՝ կառավարությունը կիրակի օրը կազմակերպում է Հռոմ- Երևան  չարթերային թռիչք և նիստի փակ հատվածում կքննարկվեն  հետագա քայլերը։
Տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Արթուր Ասոյանը իր պարտքը համարեց խոսել քարտերի մասին. «Հսկողությունից բացի այդ բոլոր ուղղություններից ժամանողները ինքնաթիռում, կամ վայրէջքից հետո լրացնում են հասցեկան քարտեր, դա պարտադիր պահանջ է, որպեսզի կարողանան երկիր մուտք գործել։ Առավոտյան 9-ի դրությամբ 6200 հասցեական քարտ է հավաքագրվել։ Հսկողությունը շարունակվում է նաև ցամաքային և մյուս անցակետերով։ Մինչ այդ, փետրվարի  24-ից մինչ օրս 3841 լրացված քարտ կար, որոնք լրացրել էին ռիսկային գոտիներից ժամանողները»։
Սա այլևս մեկնաբանություն չի ուզում։ Վարակվածների հետ նույն ինքնաթիռով ժամանած մարդիկ ազատ տեղաշարժվում են հանրապետությունում. Հասցեական քարտերը հիմա ձեզ շա՞տ են օգնում։։

Глава Минздрава Армении «после принятия всех мер» уже возлагает ответственность на наши плечи
Прежде чем приступить к вопросам повестки дня сегодняшнего заседания правительства, вице-премьер Армении Тигран Авинян предложил министру здравоохранения Арсену Торосяну предоставить информацию о случаях заражения коронавирусом и профилактических мерах.
Сообщив, что накануне были подтверждены еще три случая заражения, министр здравоохранения отметил: «Фактически, на данный момент у нас 4 подтвержденных случая. У трех из 4 пациентов на данный момент нет никаких симптомов, хотя у них была температура в момент обращения. Только у одного есть жалоба и правосторонняя пневмония, на данный момент у него температура и он получает лечение. Остальные пациенты не получают лечения. Выявленные недавно пациенты прибыли из Италии. На момент приезда у них не было никаких жалоб, но они находились под наблюдением наших специалистов – как во время визитов на дом, так и по телефону. При появлении жалоб они были госпитализированы, и у них коронавирус был подтвержден».
Следует отметить, что то же самое произошло в случае с прибытием соотечественников из Ирана: их «обследовали», отправили по домам, а на следующий день мужчина обратился к врачам самостоятельно. На этот раз уже сделали ему тест, и коронавирус подтвердился.
Из Италии прибыли за день до обнаружения коронавируса. Всего лишь. Таким образом, напрашивается вывод: в аэропорту плохо проверяют.
Затем министр здравоохранения заговорил о «ходе профилактических мер»: «Другими профилактическими мерами являются выявление и изоляция лиц, вступавших в контакт с этими пациентами. Уже 10 человек были изолированы в карантинной зоне, где у нас было еще 31 человек. Кроме того, проведена работа по изолированию многочисленных людей в местах их проживания. Возможно, в течение дня и из них кто-то будет доставлен к изолированным в карантинной зоне. Двое из инфицированных – граждане Армении, один – итальянец».
Удивительно, но министр просто не учитывает одну простую вещь: а другие пассажиры того же самолетв? В закрытом помещении, в течение нескольких часов с людьми, зараженными коронавирусом ... а что с ними?
Вывод второй: министр здравоохранения либо слишком узко мыслит, либо экономит деньги на карантин за счет здоровья всех. Точнее, первое. Потому что во втором случае он должен был помнить, что лечение коронавируса осуществляется по госзаказу – то есть бесплатно.
Министр здравоохранения не поленился говорить о «процессе заполнения специальных карт в аэропорту» для прибывших из Европы, Китая, Южной Кореи и Японии, добавив: «Мероприятия осуществляются по всей стране, и я хочу повторить, что каждый из нас несет большую ответственность в деле предотвращения распространения коронавируса».
Опять же, удивительно. Министр здравоохранения со всеми имеющимися у него под рукой ресурсами не смог удержать контроль над коронавирусом, а теперь уже это ответственность возложил на наши плечи.
Тигран Авинян, который несколько дней назад присутствовал в аэропорту, на проверке на коронавирус, еще и распространили сообщение о том, что все в порядке ... не вспомнил об этом небольшом несоответствии (они не смогли выявить инфицированных и отпустили их по домам), он просто сообщил, что правительство в воскресенье организует чартерный рейс из Рима в Ереван, а дальнейшие шаги будут обсуждаться в закрытой части заседания.
Начальник Бюро по координированию работ инспекционных органов Артур Асоян посчитал своим долгом коснуться карт: «Помимо надзора, лица, прибывающие со всех направлений в самолете или после приземления заполняют адресные карты. Это обязательное требование для того, чтобы они могли въезжать в страну. По состоянию на 9 утра было собрано 6200 адресных карт. Надзор продолжается на сухопутных и других контрольно-пропускных пунктах. До этого, с 24 февраля по настоящее время, была заполнена 3841 карта, они были заполнены теми, кто прибыл из зон риска».
Это более не нуждается в комментарии. Люди, прибывающие на одном самолете с зараженными, свободно передвигаются по республике. Адресные карты сейчас вам сильно помогают?