Էդմոն Մարուքյան.Հետաձգել բոլոր զանգվածային միջոցառումները և փակել բոլոր կրթական հաստատությունները
«Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը պանդեմիա (համաճարակ) է հայտարարել։ Եվրոպական բազմաթիվ քաղաքներում մինչև հարյուր հոգանոց հավաքներն արգելված են։ Այս ամենի հետ զուգընթաց Հայաստանում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի ևս 3 վարակակիր։ Սա չափազանց մտահոգիչ փաստ է, ինչի վտանգավորությունը բազմապատկվում է, երբ հաշվի ենք առնում դրա տարածման հավանականությունը։ Իհարկե մեծ հույս ունենք, որ, այնուամենայնիվ, կխուսափենք այդ հեռանկարից, բայց այս պահի դրությամբ ունենք այն, ինչ ունենք, և մարտահրավերին ճիշտ դիմագրավելու համար անհրաժեշտ է առաջին հերթին ճշգրիտ գնահատել իրավիճակը»,-այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, Լուսավոր Հայաստան խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
Պատգամավորը նշում է, որ ստեղծված վտանգավոր իրադրությունում պետք է դադարեցնել և հետաձգել բոլոր զանգվածային միոցառումները:
«Առաջարկությունն այս պայմանավորված է հետևյալ կարևորագույն անհրաժեշտություններով՝ համաճարակի տարածման վտանգավոր սպառնալիքի հանգամանքներում անթույլատրելի է իրականացնել զանգվածային միջոցառումներ. այս պահին տեղին կլինի, որ քաղաքական ղեկավարությունը, ընդդիմությունը, քաղաքացիական հասարակությունն ու ընդհանրապես հանրությունն իրենց ուշադրությունը կենտրոնացնեն այս պահի դրությամբ ամենակարևոր սպառնալիքի՝ կորոնավիրուսի չեզոքացման ուղղությամբ։ Սա իսկապես ազգային անվտանգության հիմնախնդիր է, որը ենթադրում է բոլոր հնարավոր ռեսուրսների գերկենտրոնացման անհրաժեշտություն։
Եկե՛ք ճիշտ գնահատենք իրավիճակը։
Հետգրության փոխարեն ուզում եմ հիշեցնել, որ մենք ժամանակին բազմիցս հորդորել էինք դադարեցնել Իտալիայից Հայաստան բոլոր թռիչքները, բայց մեր հորդորներն այդպես էլ անհետևանք մնացին»,-ասել է Մարուքյանը։

Эдмон Марукян призвал отложить все массовые мероприятия в Армении
«Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) объявила о пандемии (эпидемии). В многочисленных городах Европы запрещены собрания до 100 человек. Параллельно с этим в Армении выявлено еще 3 инфицированных коронавирусом. Это чрезвычайно тревожный факт, опасность которого умножается, когда мы учитываем и вероятность его распространения», – написал депутат Национального Собрания от фракции «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян на своей странице в социальной сети Facebook.
«Конечно, у нас большие надежды, что мы, тем не менее, избежим этой перспективы, но на данный момент имеем то, что имеем, и для грамотного противодействия вызову, прежде всего, необходимо четко оценить ситуацию. И в сложившейся опасной ситуации необходимо прекратить и отложить все массовые мероприятия», – подчеркнул он.
«В условиях опасной угрозы распространения эпидемии недопустимо осуществлять массовые мероприятия: на этом этапе было бы уместным, чтобы политическое руководство, оппозиция, гражданское общество и общественность вообще сосредоточили свое внимание на наиболее важной на данный момент угрозе – нейтрализации коронавируса. Это действительно проблема национальной безопасности, которая подразумевает необходимость концентрации всех возможных ресурсов.
Давайте грамотно оценивать ситуацию!
Хотел бы напомнить, что в свое время мы неоднократно призывали приостановить все рейсы из Италии в Армению, но наши призывы так и остались без последствий», – указал Марукян.