ԱՄՆ 75 կոնգրեսականներ միացել են նամակին՝ Արցախին ու Հայաստանին օգնություն տրամադրելու համար
ԱՄՆ 75 օրենսդիրներ նամակ են հղել Արտասահմանյան գործառնությունների և հարակից ծրագրերի պատվիրակությունների ենթահանձնաժողովին ՝ խնդրելով աջակցել Հայաստանին և Արցախին (Լեռնային Ղարաբաղ) 2021 ֆինանսական տարում։ Այս մասին հայտնում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը։
Նամակը, որը գլխավորում է Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնը՝ Ջեքի Սփիրի ու Ադամ Շիֆի հետ միասին, կարևորում է Արցախում ականազերծման աշխատանքները և դրանում HALO Trust-ի կատարած կարևոր աշխատանքը և 1,5 միլիոն դոլար խնդրում՝  «ականազերծման և ականազերծման ռիսկերի կրթության համար»:
Բացի այդ, նամակով Հայաստանի համար 100 միլիոն դոլարի խնդրանք է ներկայացվել, որը պետք է ուղղվի երկրի տնտեսությունը, կառավարման համակարգը, օրենքի գերակայության և անվտանգության ապահովմանը։
Ի պատասխան Ադրբեջանի կողմից շարունակվող հրադադարի ռեժիմի խախտման և Հայաստանի և Արցախի դեմ ագրեսիայի՝ օրենսդիրները նաև առաջարկել են կասեցնել ԱՄՆ-ի ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին:
«Անցյալ տարվանից ստորագրյած օրենսդիների թվի կրկնակի աճը ցույց է տալիս, որ մեծանում է Կոնգրեսի կողմից Հայաստանի ժողովրդավարացմանն աջակցությունը»,-ասում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը։

On Wednesday, 75 lawmakers sent a letter to the US House Appropriations Subcommittee on State, Foreign Operations and Related Programs requesting assistance to Armenia and Artsakh (Nagorno Karabakh) for the Fiscal Year 2021, reported the Armenian Assembly of America.
The letter, spearheaded by the Congressional Caucus on Armenian Issues Co-Chair Rep. Frank Pallone, Jr. (D-NJ) along with Co-Chair Rep. Jackie Speier (D-CA) and Vice-Chair Rep. Adam Schiff (D-CA), highlights the “continued and demonstrable humanitarian need” for landmine clearance in Artsakh and HALO Trust’s important work therein and calls for $1.5 million for “demining and landmine risk education.
In addition, the letter calls for $100 million to Armenia for “economic, governance, rule of law, and security assistance.”
In response to Azerbaijan’s ongoing cease-fire violations and aggression against Armenia and Artsakh, the lawmakers also recommended suspending U.S. military aid to Azerbaijan.
The number of cosigners from last year’s letter more than doubled, which shows growing Congressional support for Armenia’s democratization, the assembly said.