ԱՄՆ 75 կոնգրեսականներ միացել են նամակին՝ Արցախին ու Հայաստանին օգնություն տրամադրելու համար
ԱՄՆ 75 օրենսդիրներ նամակ են հղել Արտասահմանյան գործառնությունների և հարակից ծրագրերի պատվիրակությունների ենթահանձնաժողովին ՝ խնդրելով աջակցել Հայաստանին և Արցախին (Լեռնային Ղարաբաղ) 2021 ֆինանսական տարում։ Այս մասին հայտնում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը։
Նամակը, որը գլխավորում է Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնը՝ Ջեքի Սփիրի ու Ադամ Շիֆի հետ միասին, կարևորում է Արցախում ականազերծման աշխատանքները և դրանում HALO Trust-ի կատարած կարևոր աշխատանքը և 1,5 միլիոն դոլար խնդրում՝  «ականազերծման և ականազերծման ռիսկերի կրթության համար»:
Բացի այդ, նամակով Հայաստանի համար 100 միլիոն դոլարի խնդրանք է ներկայացվել, որը պետք է ուղղվի երկրի տնտեսությունը, կառավարման համակարգը, օրենքի գերակայության և անվտանգության ապահովմանը։
Ի պատասխան Ադրբեջանի կողմից շարունակվող հրադադարի ռեժիմի խախտման և Հայաստանի և Արցախի դեմ ագրեսիայի՝ օրենսդիրները նաև առաջարկել են կասեցնել ԱՄՆ-ի ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին:
«Անցյալ տարվանից ստորագրյած օրենսդիների թվի կրկնակի աճը ցույց է տալիս, որ մեծանում է Կոնգրեսի կողմից Հայաստանի ժողովրդավարացմանն աջակցությունը»,-ասում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը։

75 конгрессменов США поддержали письмо о предоставлении помощи Армении и Арцаху
В Конгрессе США 75 законодателей направили письмо подкомитету по внешним операциям Комитета по ассигнованиям Палаты представителей с просьбой о предоставлении Армении 100 млн долларов, 1,5 млн долларов – Арцаху для 2021 финансового года. Об этом сообщает Armenian Assembly of America.
В письме придается важность проведению работ по разминированию в Арцахе и роли в них HALO Trust. В связи с предоставлением 1,5 млн долларов Арцаху отмечается, что они предусмотрены для работ по разминированию и на образование, связанное с рисками разминирования.
Что касается 100 млн долларов для Армении, то они должны быть направлены на содействие экономике, управлению, обеспечение верховенства закона и безопасности.
В ответ на продолжающиеся со стороны Азербайджана нарушения режима прекращения огня и агрессию против Арцаха и Армении конгрессмены предложили также приостановить военную помощь США Азербайджану.