«Հրապարակ». ԱՀԿ ներկայացուցիչները եզրակացրել են՝ Հայաստանում կորոնավիրուսով մեծաքանակ հիվանդների դեպքում չեն կարող դիմագրավել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մի քանի օր է, ինչ Հայաստանում են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ներկայացուցիչները՝ մեծ հիվանդանոցներում մոնիտորինգ են անում, թե արդյոք Հայաստանը պատրա՞ստ է դիմակայել կորոնավիրուսին:
Ի՞նչ եզրակացության եկան՝ հարցրինք հիվանդանոցներից մեկի պատասխանատուին։ «Գտան, որ մեծ ծավալով հիվանդների դեպքում ծանր կլինի, չենք կարողանա դիմագրավել, եթե չլինի ԱՀԿ-ի օգնությունը»:
Ինչո՞ւ չեք կարող։ «Մահճակալների, դեղորայքի ծավալների խնդիր կա… բուն էպիդեմիան սկսվելու դեպքում չի լինելու 2-4 դեպք, կարող են լինել 100-200-ից ավելի։ Որոշել ենք, որ հիվանդանոցներն արտակարգ իրավիճակի ռեժիմով են աշխատելու՝ ինչպես պատերազմների ժամանակ։ Վերապրոֆիլավորվելու ենք՝ պլանային հիվանդներ չենք ընդունելու, զբաղված ենք լինելու կորոնավիրուսով»:

«Грапарак»: Представители ВОЗ пришли к выводу, что в случае эпидемии коронавируса Армения не сможет противостоять
11:38 13/03/2020
Газета «Грапарак» пишет, что уже несколько дней представители Всемирной организации здравоохранения находятся в Армении, они проводят мониторинг в больших больницах, чтобы понять, готова ли Армения противостоять коноравирусу.
«К какому выводу они пришли», - спросил корреспондент издания у ответственного лица одной из больниц. «Считают, что в случае большого числа заболевших будет тяжело, не сможем противостоять без помощи ВОЗ».
Почему не сможем? «Есть проблема с больничными койками, объемами лекарств… Ведь если начнется эпидемия, то будет не 24 случая заражения, а более 100-200 случаев. Мы решили, что больницы будут работать в чрезвычайном режиме – как во время войны. Перепрофилируемся – не будем принимать плановых больных, будем заниматься только коронавирусом». А кто понесет расходы на лечение? «Государство».