Կառավարությունում հրավիրվել է խորհրդակցություն կորոնավիրուսի հետ կապված ընթացիկ իրավիճակը գնահատելու համար։ Այն դեռ շարունակվում է։
Այսօր մանկապարտեզները, դպրոցները, բուհերը չեն աշխատի։ Ինչպես երեկ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ խորհրդակցությունից հետո կհայտնեն հետագա անելիքների մասին։ Նշենք՝ երեկ դեռ ՀՀ վարչապետը մարզերում հանրահավաքներ էր անցկացնում, միայն երեկոյան, երբ պարզ դարձավ, որ երկրում կան կորոնավիրուսի նոր՝ արդեն տեղում վարակված դեպքեր, որոշեց վերադառնալ արձակուրդից։
Հիշեցնենք, որ այս պահին կորոնավիրուսը հաստատվել է 6 մարդու մոտ։ Երեկ հիվանդությունը հաստատվել է Իտալիայից վերջերս եկած Էջմիածինցի կնոջ ամուսնու և նրա մորաքրոջ որդու մոտ, նրանք երեքն էլ նույն քաղաքի բնակիչներ են։ Կնոջ մոտ հիվանդության հետևանքով թոքաբորբ է առաջացել։
Վերջին երկու հիվանդների մոտ դիտվել էր ջերմության բարձրացում, ինչի կապակցությամբ վերջիններս թեստավորվել են, որի արդյունքում հիվանդությունը հաստատվել է:
Մինչ այդ հրապարակված տվյալներով հանրապետությունում իրականացվել էր 262 հետազոտություն` 4-ը դրական արդյունքով: Բոլոր պացիենտները հոսպիտալացված են ինֆեկցիոն հիվանդանոցում:
Երեկ հրապարակված վերջին տվյալներով մեկուսացված է 57 անձ, նրանք շփում են ունեցել հիվանդների հետ։ Նրանք նույնպես կարանտինային պայմաններում կպահվեն մոտակա 14 օրերին:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ հիվանդության ախտորոշումն ու բուժումն իրականացվելու է անվճար։
Հայաստանում կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի երեկվա նիստում որոշվել է, որ կիրակի՝ մարտի 15-ին Իտալիայից Հայաստան վերադարձած քաղաքացիները կենթարկվեն 14-օրյա կարանտինային ռեժիմի:
Շեշտենք՝ մինչ այդ նրանք զննվել ու տուն էին ուղարկել։ Այդպես էր և առաջին հիվանդի ժամանակ, որ ժամանել էր Իրանից, և՝ դրանից շաբաթներ հետո Իտալիայից ժամանածների հետ։
Առողջապահության նախարարությունն ավելի վաղ Իտալիայից վերադարձածներին ընդամենը հորդորել էր ինքնամեկուսանալ՝ հոգ չտանելով մեկուսացման պայմանների ապահովման, մեկուսացողի ընտանիքի անդամների հետ կապված խնդիրների, մեկուսացման վերահսկման հարցերին։
Այնինչ այժմ առողջապահության նախարարությանը հանձնարարվել է Արդարադատության նախարարության հետ միասին առաջարկել տարբերակներ տնային ինքնամեկուսացման ռեժիմը խախտողների նկատմամբ պատասխանատվություն կիրառելու վերաբերյալ։
Նշենք, որ հայաստանյան հանրությունը, որ օրինակ վերցնելով կառավարությունից, մատների արանքով էր նայում վարակի մուտքին Հայաստան, այժմ մեղադրում է առողջապահության նախարարին՝ մեկուսացումը չապահովելու ու վարակը տարածվելու մեջ։
Հայաստան ժամանող բոլոր քաղաքացիները, անկախ ուղղությունից, բոլոր ուղևորներն ինքնաթիռում կամ վայրէջքից հետո պարտադիր կերպով լրացնում են հասցեական քարտեր: Դա պարտադիր պահանջ է՝ ինքնաթիռում են լրացնում: Ինչպես նշվեց կառավարության երեկվա նիստում, երեկ ժամը 9:00-ի դրությամբ, 6300 հասցեական քարտ է լրացվել:
Սա առայժմ այն քայլն էր, որ ձեռնարկվում էր օդանավակայանում՝ Հայաստան եկողների հետ կապված։ Զննումը, թեպետ հավատացնում են, որ բարձր մակարդակի է, չէր երևան հանել մինչ այժմ վարակը ոչ մեկի մոտ։
Ինչևէ՝ աշխարհում Նոր կորոնավիրուսով (COVID-19) պայմանավորված իրավիճակից ելնելով` նախարարությունը հորդորում է.
-Խուսափել ճանապարհորդելուց հետևյալ երկրներ` Իտալիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Իսպանիա, Ճապոնիա, Չինաստան, Իրան, Հարավային Կորեա:
-Հայաստանից դուրս գործուղումներ պլանավորելիս` խուսափել տվյալ երկրներ մեկնելուց, ինչպես նաև գործուղումներ մեկնելիս անել դա միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում:
-Նշված երկրներից վերադարձած քաղաքացիներին` 14 օր խուսափել շփումներից և ինքնամեկուսանալ:
-Գործատուներին` ապահովել նշված երկրներից վերադարձած աշխատողների հեռահար աշխատանքը տնից:
-Խուսափել Հայաստանում միջազգային միջոցառումներ կազմակերպելուց` նշված երկրներից ժամանած անձանց մասնակցությամբ:
-Եթե վերջին 14 օրերին վերադարձել եք Հայաստան և ունեք ախտանշաններ` ջերմություն, հազ և դժվարացած շնչառություն, ապա զանգահարեք շուրջօրյա գործող «Օպերատիվ զանգերի կենտրոն»` 060 83 83 00 կամ ԱՆ «թեժ գիծ»` 8003 հեռախոսահամարներով:
Նաև՝
-Խուսափե'լ շնչառական վարակներով հիվանդների հետ շփումից, անհնարինության դեպքում` օգտագործե'լ անհատական պաշտպանիչ միջոցներ (դիմակներ),

Коронавирус и Армения
В правительстве Армении созвано совещание для оценки текущей ситуации по части распространения коронавируса.
Сегодня все детсады, школы, вузы не будут работать. Как заявил 12 марта в ходе прямого эфира через соцсеть Facebook премьер-министр РА Никол Пашинян, после совещания будет объявлено о дальнейших действиях в данном направлении.
Напомним, в данный момент официально подтверждено 6 случаев заражения коронавирусом. Вчера наличие коронавируса было подтверждено у супруга женщины, недавно прибывшей из Италии  и её двоюродного брата, они являются жителями города Эчмиадзин. В результате болезни у женщины диагностировано воспаление легких.
У последних двух пациентов наблюдалось повышение температуры, в связи с чем было проведено тестирование на наличие коронавируса, в результате чего болезнь была подтверждена.
До этого по обнародованным данным в РА было проведено 262 обследования – 4 с положительным результатом. Все пациенты госпитализированы в Инфекционную клиническую больницу «Норк».
По обнародованным вчера данным изолированы 57 лиц, контактировавших с инфицированным коронавирусом пациентом. Они помещены на 14-дневный карантин.
Ранее было заявлено, что диагностика и лечение болезни будут проводиться бесплатно.
На заседании Комиссии по координации работ по предотвращению распространения коронавируса в Армении накануне, 12 марта, принято решение, что граждане, возвращающиеся из Италии в Армению в воскресенье, 15 марта, будут помещены на 14-дневный карантин.
Ранее министерство здравоохранения Армении призвало возвращающихся из Италии граждан «самоизолироваться» в домашних условиях. Министерству здравоохранения было поручено вместе с Министерством юстиции предложить варианты применения ответственности в отношении нарушителей режима домашней самоизоляции.
Отметим, что отныне все прибывающие в Армению граждане в аэропорту «Звартноц», независимо от того, приехали они из стран в зоне риска или нет, должны заполнять адресные карты, содержащие также  информацию о тех странах, в которые граждане побывали в течение последних 14 дней. На вчерашнем заседании правительства сообщили, что по состоянию на 09:00 по местному времени заполнено 6300 адресных карт.
Министерство здравоохранения Армении, исходя из ситуации, обусловленной распространением по всему миру нового коронавируса COVID-19, призывает:
– Избегать поездок в следующие страны: Италия, Франция, Германия, Испания, Япония, Китай, Иран, Южная Корея.
– При планировании командировок за пределы Армении – избегать поездок в данные страны, а также командировки совершать только в случае крайней необходимости.
– Гражданам, вернувшимся из указанных стран, в течение 14 дней избегать контактов и самоизолироваться.
– Работодателям вернувшихся из указанных стран сотрудников обеспечить удаленной работой из дома.
– Избегать организации в Армении международных мероприятий с участием лиц, прибывших из указанных стран.
– Если в последние 14 дней вы вернулись в Армению и у вас есть симптомы – лихорадка, кашель и затрудненное дыхание, то звоните в круглосуточный центр оперативных звонков по номерам 060 83 83 00 или на горячую линию Минздрава – 8003.
«Мы также призываем:
– Избегать контактов с пациентами с респираторными инфекциями, в случае невозможности -использовать индивидуальные защитные средства (маски).
– Часто мыть руки  (продолжительность не менее 20 секунд), особенно перед приемом пищи.
– При наличии симптомов гриппа не заниматься самолечением, обращаться к врачу», – говорилось в заявлении Минздрава.