Նախարար. Էջմիածնի դեպքի համաճարակաբանական հետազոտությամբ հայտնաբերել են գրեթե բոլոր շփվածներին
«Մինչ օրս ունենք մոտ 200 մեկուսացված անձ թե՛ առանձին բնակավայրում, թե՛ շենքում։ Մեկուսացված անձինք պետք է պարտադիր սերտ շփում ունեցած լինեն հաստատված ախտորոշումով պացիենտի հետ»,- ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նա նշեց, որ Էջմիածնի դեպքի համաճարակաբանական հետազոտությամբ հայտնաբերել են գրեթե բոլոր շփվածներին, աշխատանքները շարունակվում են: Նրանք մեկուսացվել են:
Նախարարի խոսքով, այսօր  արդեն հայտարարած կորոնավիրուսով երկու նոր վարակվածները կրկին նույն համաճարակաբանական խմբի պացիենտներից են՝ կապված Էջմիածին քաղաքի դեպքի հետ:
«Չեմ բացառում, որ այդ խմբի հետ կապված նորից դրական դեպքեր լինեն: Դրանք լինելով նույն խմբից ու արդեն ի սկզբանե մեկուսացված լինելով՝ կանխատեսելի ու կառավարելի զարգացում է»,- նշեց նախարարը:
Ա.Թորոսյանն ասաց, որ պացիենտներից 14-ի վիճակը բավարար է, մեկի մոտ է առկա թոքաբորբ, բժիշկների հսկողության տակ է:

Арсен Торосян: Около 200 человек изолированы по подозрению на коронавирус
«По состоянию на данный момент около 200 человек изолированы по подозрению на коронавирус. Изолированы только те люди, которые тесно контактировали с лицами, у которых подтвержден коронавирус», – сообщил в прямом эфире в соцсети Facebook министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
По словам А. Торосяна, подтвержденные сегодня два случая заражения коронавирусом из той же эпидемиологической группы лиц, которые контактировали в Эчмиадзине с инфицированной коронавирусом женщиной.
«Не исключаю, что в связи с этим известным случаем будут новые положительные результаты теста на наличие коронавируса», – отметил министр.
А. Торосян сообщил, что состояние 14 пациентов является удовлетворительным, у одного диагностировано воспаление легких, пациент находится под контролем врачей.