Էջմիածնի քաղաքապետարանում 50/50 «չեմ իմանում» է
«Էջմիածին քաղաքում չկա այն խուճապը, ինչպես նկարագրում են, իսկ քաղաքապետարանն այսօր չի աշխատում՝ «շաբաթ-կիրակի է»: Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Էջմիածնի քաղաքապետարանի լրատվության բաժնի պետ Մարիամ Պողոսյանը:
Նախ՝ չգիտենք, թե ինչ խուճապ են նկարագրում, երկրորդ՝ ամեն պաշտոնյա նախ իր պարտքն է համարում խոսել խուճապից ու դրա չլինելուց։
Խուճապ լիներ՝ գոնե վարակված նշանդրեքի չէին գնա...
Ինչևէ. մենք մի քանի հարցերով դիմեցինք նրան՝ պարզելու, արդյո՞ք Երևան-Էջմիածին միջքաղաքային, նաև ներքաղաքային տրանսպորտն ախտահանում են, արդյո՞ք ռեստորանը, որտեղ կայացել է նշանդերքի արարողությունը, որին մասնակցել է նաև կորոնավիրուսով վարակված Էջմիածնի քաղաքացին, փակ է կամ ախտահանվել է, վարսավիրանոցը, խանութները, որից օգտվել է այդ կինը ախտահանվե՞լ են:
Մ. Պողոսյանն ասաց, որ Էջմիածին-Երևան երթուղու տրանսպորտային միջոցների ախտահանման մասին չի կարող ասել, քանի որ Էջմիածնի քաղաքապետարանը չի սպասարկում, որևէ բան անելու որևէ իրավասություն չունի, իսկ ներքաղաքային տրանսպորտն արդեն չորս օր ախտահանվում է: Նա նշեց, որ քաղաքում փակված վարսավիրանոց, խանութներ չկան: Վարսավիրը մեկուսացվել է, որի հետ շփվել է այդ կինը:
Թե քանի հոգու է սպասարկել՝ չհարցրեցինք։
«Ընդհանրապես, Էջմիածնում բոլոր պոտենցիալ վարակակիրներն ու նրանց հետ սերտ շփում ունեցած անձիք մեկուսացված են, նրանց թիվը հասնում է գրեթե 100-ի»,- ասաց Մ. Պողոսյանը:
Նրա ներկայացմամբ, խանութներում աշխատողները պաշտպանիչ հագուստ ու դիմակներ են կրում, սեղաններին դրված են ախտահանիչ ալկոգել նյութ, մի քանի խանութում նույնիսկ խունկ էին ծխում:
Ինչ վերաբերում է ռեստորանին, նա նշեց, որ տեղյակ չէ, հարցազրույցներում կարդացել է, որ մի երկու օր առաջվա դրությամբ չի աշխատել, տնօրենն է ասել: Տնօրենը նաև հայտնել է, որ իրենց աշխատակիցները չեն սպասարկել նշանդերքի մասնակիցներին, ուղղակի տարածք է տրամադրել:
«Դրանից հետո ախտահանում եղել է, թե ոչ, չեմ իմանում»,- ասաց քաղաքապետարանի լրատվության բաժնի պետը:
Ինչ վերաբերում է Էջմիածնում կարանտին հայտարարելուն, նա նշեց, որ երեկ Արմավիրի մարզպետ Համբարձում Մաթևոսյանի գլխավորությամբ մարզպետարանում տեղի է ունեցել մարզում կորոնավիրուսի կանխարգելման միջոցառումների իրականացման նպատակով ստեղծված աշխատանքային խմբի առաջին նիստը՝  մասնակցությամբ հանրապետական գործադիր մարմինների մարզային ստորաբաժանումների պատասխանատուների, քաղաքային համայնքների ղեկավարների, մարզպետարանի ենթակայությամբ գործող բուժհաստատությունների տնօրենների և ոլորտային այլ պատասխանատուների: Խորհրդակցությանը քննարկվել են տարբեր հարցեր:
«Երեկվա դրությամբ, նիստը կայացել ժամը 14:00-ին, նման հարց դրված չի եղել: Փակվելու որոշում չի եղել»,- ասաց Մ. Պողոսյանը:

Будет ли введен карантин в армянском Эчмиадзине? Ответили в мэрии
«В городе Эчмиадзин нет той паники, которую описывают, а мэрия сегодня не работает, поскольку уже выходные», – заявила начальник отдела по связям с общественностью мэрии Эчмиадзина Мариам Погосян в беседе с корреспондентом Panorama.am.
Во-первых, мы не знаем, о какой панике идет речь. Во-вторых, каждое должностное лицо считает своим долгом заявить о панике или об её отсутствии.
Была бы паника, никто бы не пошел на церемонию помолвки, где была инфицированная гражданка…
Как бы то ни было, мы обратились с некоторыми вопросами, чтобы выяснить, надлежащим ли образом выполняется дезинфекция внутригородского, а также междугороднего транспорта, продезинфицирован ли ресторан, где состоялась помолвка, в которой принимала участие также инфицированная коронавирусом жительница Эчмиадзина, закрыты или продезинфицированы салон красоты, магазины, в которые заходила эта женщина?
М. Петросян сказала, что не может ничего сказать по части дезинфекции транспортных средств по маршруту Эчмиадзин-Ереван, поскольку не мэрия Эчмиадзина обслуживает, не имеет правомочий выполнять какие-либо действия, а внутригородской транспорт уже четвертый день дезинфицируется. Она отметила, что в городе нет закрытых салонов красоты и магазинов. Парикмахер, с которым контактировала инфицированная женщина – изолирован.
Мы не уточнили, скольких клиентов успела принять парикмахер этого салона.
«В Эчмиадзине все потенциальные инфицированные и контактировавшие с ними лица – почти 100 человек – уже изолированы», – отметила М. Погосян.
По её словам, сотрудники магазинов носят защитную одежду и медицинские маски, предоставляются также алкогели, в некоторых магазинах воскуривают ладан.
Что касается ресторана, где состоялась помолвка, она отметила, что не в курсе, читала в прессе, что ресторан два дня назад не работал, об этом сообщил директор. Директор сообщил также, что их сотрудники не обслуживали участников церемонии помолвки, просто предоставили территорию.
«Была ли проведена дезинфекция после этого или нет, не знаю», – отметила она.
Что касается введения карантина в Эчмиадзине, она отметила, что вчера под председательством губернатора Армавирской области Амбарцума Матевосяна в областной администрации состоялось первое заседание рабочей группы, сформированной с целью осуществления мероприятий по предотвращению распространения коронавируса в области. Она отметила, что заседание состоялось при участии ответственных за региональные подразделения исполнительных органов, глав политических общин, директоров медучреждений при областной администрации и другими ответственными за сферу.
«По состоянию на вчерашний день, заседание состоялось в 14:00, и подобный вопрос не обсуждался. Решения о введении карантина не принято», – резюмировала М. Погосян.