Վրաստանում կորոնավիրուսով վարակված առաջին պացիենտն առողջացել է
Թբիլիսիի ինֆեկցիոն հիվանդանոցի տնօրեն Մարինա Էզուգբայայի խոսքով՝ Վրաստանում կորոնավիրուսով վարակված առաջին պացիենտը, ըստ նախնական տվյալների, առողջացել է։ Այս մասին գրում է aliq.ge-ն:
Բժիշկը նշել է, որ նախօրեին պացիենտը թեստավորում է անցել և գրանցվել է բացասական արդյունք, ինչը նշանակում է, որ, ըստ նախնական տվյալների, քաղաքացու մոտ կորոնավարակ չկա։ Սակայն բժիշկը հայտնել է, որ 24 ժամվա ընթացքում պացիենտը ևս մեկ թեստավորում պետք է անցնի՝ կորոնավարակն ամբողջությամբ բացառելու նպատակով։
«Գիտեք, որ Վրաստանում կորոնավիրուսով վարակված առաջին դեպքը հաստատվել էր փետրվարի 26-ին, երեկ անցկացված թեստավորման արդյունքները բացասական են, առաջիկայում կանցկացվի երկրորդ թեստավորումը, և եթե այս անգամ էլ բացասական արդյունք գրանցվի, վստահաբար կարող ենք ասել, որ պացիենտն առողջացել է։ Հուսով ենք, որ այդպես էլ կլինի», — ասել է Էզուգբայան։
Վրաստանում նոր կորոնավիրուսի առաջին դեպքը հաստատվել է փետրվարի 26-ին: Վիրուսը հայտնաբերվել է 50-ամյա մի տղամարդու մոտ, ով Վրաստան էր եկել Իրանից։
Հիշեցնենք, որ Վրաստանը կանգնելով կորոնավիրուսի տարածման վտանգի առաջ՝ խիստ քայլեր ձեռնարկեց, իսկ երեկ Վրաստանի նախաձեռնությամբ փակվեցին Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ սահմանները:

The first Georgian citizen to have been infected with the coronavirus has now recovered, Georgia Today reported. The medical director of Tbilisi Infections Hospital has reported that on Friday the patient was tested again for the coronavirus, and the result came back negative.
“The second testing of the first Georgian patient to have caught the coronavirus was done yesterday. He tested negative. This is very good news, but the protocol demands we repeat the testing again in the 24-hour interval, and if he tests negative again, then we can say that the patient has recovered. We certainly hope that this will be the case,” said Ezugbaia, as quoted by the source.
The first case of the coronavirus was confirmed on February 26 in Georgia. A 50-year-old male was diagnosed with the virus as he came back to Georgia from Iran.